Zwrot za zakupy: cashback – jak działa w internecie i stacjonarnie? Ile można oszczędzić w sklepach?

Zwrot za zakupy: cashback – jak działa w internecie i stacjonarnie? Ile można oszczędzić w sklepach?

Kiedy planujesz zakupy, zawsze starasz się zapłacić jak najmniej. Wiele sklepów organizuje specjalne wyprzedaże oraz oferuje swoim klientom unikalne kupony rabatowe, aby zachęcić do zakupu właśnie u nich. A gdyby tak sklepy zwracały kupującym część poniesionych kosztów. Wyobraź sobie: kupujesz rano gazetę i bułki na śniadanie, w ciągu dnia wychodzisz do restauracji, idziesz do kina, kupujesz bilet na wymarzony koncert i rezerwujesz wakacje życia, a kilka dni później na Twoje konto wpływa z powrotem nawet 15% wydatków! 

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to jednak jest to prawda – oprócz standardowych zniżek w wielu miejscach możesz otrzymać również zwrot pieniędzy! Zobacz, na czym polega usługa cashback i zacznij oszczędzać jeszcze więcej podczas każdych zakupów!



Co to jest cashback i jak to działa? 

Usługa cashback, zwana niekiedy także moneyback, to zwrot części poniesionych kosztów podczas zakupów w wybranych sklepach stacjonarnych i internetowych. Zasada działania usługi jest prosta – aby zacząć oszczędzać, należy dołączyć do konkretnego programu i kupować w wybranych sklepach.
Cashback w Polsce może być organizowany przez następujące podmioty:

  • wystawców kart płatniczych (Visa lub Mastercard/Maestro),
  • banki,
  • specjalne platformy internetowe.
Ponieważ wszystkie firmy działają niezależnie od siebie, wiele korzyści wynikających ze zwrotu pieniędzy można połączyć. A to oznacza, że – przy odrobinie szczęścia – możliwe będzie uzyskanie zwrotu w wysokości nawet kilkunastu procent!
Warto wiedzieć! Nazwa cashback w terminologii bankowej oznacza możliwość wypłaty pieniędzy podczas zakupów w sklepie. Zwrot za zakupy nazywany jest w języku banków moneyback, natomiast platformy zakupowe używają formy cashback.

Czy cashback jest płatny? 

Co do zasady usługa zwrotu części poniesionych kosztów jest darmowa. Jest to program premiujący kupujących, dlatego korzystanie z tej opcji może jedynie pozwolić powiększyć stan konta!

Co z bezpieczeństwem płatności? 

Dużo wątpliwości sprawia również kwestia bezpieczeństwa. No bo jak to: wydajemy pieniądze, a następnie ktoś je nam zwraca? Warto więc wziąć pod uwagę, że w dużej mierze sklepy nie są na cashbacku stratne. Zasada jest banalnie prosta: renomowane instytucje (banki oraz wystawcy kart płatniczych) „ściągają” sklepom ruch, dzięki czemu sprzedawcy mogą pozyskać nowych klientów.
Z kolei kwota zwrotu to nic innego, jak inwestycja w zwiększenie liczby kupujących. Nikt na tym nie traci, natomiast zyskują przede wszystkim łowcy okazji! Nie ma więc powodów do obaw: cashback/moneyback to w pełni bezpieczny system, który nie niesie za sobą żadnych niebezpieczeństw!

Cashback w banku – mechanizm działania 

Usługa moneyback jest również niezwykle popularną promocją organizowaną przez banki. Co prawda w przypadku większości instytucji finansowych zwrot pieniędzy za zakupy oferowany jest wyłącznie dla nowych klientów, a także jedynie do określonej kwoty, to jednak jest to opcja godna rozważenia. Tym bardziej że coraz częściej banki oferują nawet kilkaset złotych zwrotu, bez względu na miejsce transakcji.
Kupujesz w sklepach internetowych? A może planujesz kupno auta lub opłacenie rachunków, lub ZUS? Jak grzyby po deszczu pojawiają się oferty, zgodnie z którymi możemy dostać do 5% zwrotu za wszystkie zakupy poczynione kartą płatniczą. Szczegółowe warunki oferty, a także informacja o dostępności są jednak dostępne jedynie na stronach konkretnych banków.

Zwrot pieniędzy z wybraną kartą płatniczą


Zwrot pieniędzy z wybraną kartą płatniczą

Masz ochotę na znacznie większe oszczędności? Zamiast szukać banku, który podzieli się z Tobą częścią prowizji, sprawdź, co może Ci zaoferować… Twoja własna karta płatnicza, którą trzymasz w portfelu! To nie żart – nie trzeba wiele, aby móc oszczędzać już teraz z programami od VISA oraz Mastercard/Maestro!

  • Visa Oferty 

Program Visa Oferty jest skierowany do osób posługujących się kartą wydaną przez markę VISA, niezależnie od banku, w którym założone zostało konto. Promocja działa niezależnie od instytucji bankowych, a zwrot pieniędzy za zakupy realizowany jest przez wystawcę karty. Aby rozpocząć przygodę z cashbackiem od VISA, należy zarejestrować kartę w programie, a następnie zacząć korzystać z czasowych promocji. Lista partnerów oferujących zniżki zmienia się w dynamicznym tempie, a pieniądze zwracane są zazwyczaj w terminie 5 dni roboczych od dnia transakcji.
Najczęściej w VISA Oferty znaleźć można okazje od:

  • Carrefour,
  • House,
  • SkyCash,
  • Free Now,
  • Jean Louis David,
  • Grycan,
  • Eventim,
  • BlaBlaCar.


Warto wiedzieć! Co charakterystyczne dla programu cashback od VISA, zwrot pieniędzy (procentowy lub kwotowy) nalicza się wyłącznie podczas transakcji na kwotę powyżej określonego progu, a także tylko na pierwszą płatność. Czas promocji jest jednak na tyle ograniczony, że możliwość ponownego skorzystania z oferty pojawia się nawet co 2-3 tygodnie!


Oferta skierowana do posiadaczy kart płatniczych Mastercard oraz Maestro przez długi czas nosiła nazwę Priceless Specials. Bezcenne Chwile, w odróżnieniu od programu VISA, premiują każdą płatność w sklepach partnerskich, bez względu na kwotę zakupów. Zasada działania jest jednak zgoła odmienna – w tym przypadku za każde wydane 5 złotych otrzymujemy punkty według przelicznika ustalanego przez sklep (od 2 do nawet 8 pkt). Środki nie są zwracane bezpośrednio na konto bankowe, lecz można je wymienić na atrakcyjne nagrody (w tym m.in. na karty prezentowe do wykorzystania w największych sklepach w Polsce). Warunkiem otrzymywania punktów jest rejestracja w programie i płatność określoną kartą płatniczą – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Do jednego konta można przypisać kilka kart (jednak muszą być one zarejestrowane na tego samego właściciela).

Punkty w programie Mastercard Bezcenne Chwile zbierać można m.in. w sklepach:

● 3i,
● BlaBlaCar,
Black Red White,
● Carrefour,
● Carrefour Market,
●Chocolissimo,
● Cinema City,
● Circle K,
● Czas na Herbatę,
● Decathlon,
● Diverse,
● Douglas,
● Eastend.pl,
● Empik,
● Euro RTV AGD,
● Eventim.pl,
● Free Now,
● Frisco.pl,
● Giacomo Conti,
● Gino Rossi,
● HBO GO,
● Home&You,
● iSpot,
● Kolporter,
Komfort,
● Limango,
● LUXMED,
● Merlin.pl,
● Mohito,
● Multikino,
● Orsay,
● Pakamera.pl,
● Polonus,
● Próchnik,
● Ski Team,
● Telepizza,
● Tidal,
● Time Trend,
● Vistula,
● W.Kruk,
● Willsoor,
Wojas,
● Wólczanka.

Zwrot pieniędzy z programem cashback 

Istotną rolę w zwiększeniu codziennych oszczędności odgrywają również liczne strony internetowe oferujące zwroty pieniędzy w sklepach internetowych. Zasada działania w ich przypadku sprowadza się do marketingu afiliacyjnego, czyli otrzymywaniu prowizji za każdego sprowadzonego do sklepu klienta. Operatorzy wybranych programów dzielą się marżą z kupującymi, dzięki czemu niekiedy można zaoszczędzić naprawdę spore sumy (zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę niebotyczne kwoty wydawane na wyjazdy wakacyjne oraz zakupy w sklepach odzieżowych).
Dobrze jednak pamiętać, że – w odróżnieniu od banków i wystawców kart płatniczych – na tym rynku mogą pojawiać się nieuczciwe firmy. Niektóre nie wypłacają obiecanych pieniędzy, zasłaniając się regulaminem, inne zaś są posądzane przez państwowe instytucje o działanie na zasadzie piramidy finansowej. Przed przystąpieniem do wybranego programu należy więc uważnie sprawdzić opinie na temat danej platformy cashback: potencjalne nerwy związane z dalszym przebiegiem „współpracy” mogą być nieadekwatne w stosunku do ewentualnych zysków.

Cashback


Ile można zaoszczędzić na cashbacku? 

Poziom poczynionych oszczędności dzięki usłudze zwrotu pieniędzy w dużej mierze zależy od tego, jak dużo wydajemy i gdzie robimy zakupy. Ponieważ nie każdy sklep lub lokal usługowy bierze udział w programach, warto wykazać się czujnością – może się bowiem okazać, że wystarczy zacząć korzystać z usług konkurencyjnego sprzedawcy, aby odzyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie! Cashback zazwyczaj przewiduje zwrot w wysokości od 1% do 10-15% wydanej kwoty, dlatego przy większych wydatkach oszczędności mogą iść nawet w setki złotych!

Zwrot za zakupy – czy to się opłaca? 

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: jak najbardziej! Szczególnie że korzystanie z różnych rozwiązań na zasadzie cashbacku nic nie kosztuje i nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Zwiększanie oszczędności wymaga jedynie odrobiny samodyscypliny oraz wyrobienia odpowiednich nawyków.
Należy m.in.:

  • przed każdym zakupem upewnić się, czy dany sklep bierze udział w programie cashback,
  • ustalić, który program może przynieść większe oszczędności (w przypadku, gdy sprzedawca/strona internetowa oferuje korzyści w konkurencyjnych programach: zarówno w ramach zwrotu przez banki, jak i przez wystawców kart),
  • sprawdzić opłacalność zakupów w konkurencyjnym sklepie (jeżeli można dzięki niemu zyskać na transakcji).
Wystarczy pamiętać o tym, aby płacić określoną kartą, a oszczędności pojawią się same! W tym przypadku pieniądze naprawdę leżą na ulicy i wystarczy jedynie minimum działania z naszej strony, aby móc odzyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie, co w skali rocznej daje nawet kilka tysięcy „znikąd”! Jeśli do tego dodać fakt, że trzy płaszczyzny cashbacku mogą współdziałać ze sobą, a także łączą się z kodami rabatowymi oferowanymi przez sklepy, jasne staje się, że jak najbardziej warto! W przeciwnym razie wszystkie pieniądze po prostu się zmarnują.

Zalety cashbacku: 

  • zwrot nawet do 15% oraz atrakcyjne nagrody,
  • możliwość korzystania z kilku płaszczyzn cashbacku naraz,
  • możliwość połączenia z kodami rabatowymi,
  • darmowy koszt uczestnictwa w programach,

Wady cashbacku: 

  • konieczność kupowania w określonych sklepach,
  • niekiedy ograniczony limit zwrotu,
  • niepewność w przypadku programów cashbackowych,
  • czasami konieczność czekania nawet do 60 dni na zwrot.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 5315

Polecane artykuły

Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 56806
Nocna wyprzedaż: co to jest, jakie sklepy organizują i co można upolować w promocji?
Kiedy dokonujemy najwięcej zakupów w sklepach internetowych? Wcale nie w weekend i wcale nie wieczorami – wręcz przeciwnie, od długiego czasu szczyt zakupowy przypada na… wtorek wczesnym popołudniem. Powody? Przede wszystkim: wygoda.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 6477
Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 14093
Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 16137

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Wykorzystujemy ciasteczka(ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowanie serwisu do indywidualnych preferencji oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia, szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie