Od ilu lat można zamawiać przez internet i jakie możliwości mają dzieci?

Od ilu lat można zamawiać przez internet i jakie możliwości mają dzieci?

Niejeden rodzic zastanawia się, czy dziecko może kupować przez internet. Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach nawet kilkuletnie szkraby są na bieżąco z nowinkami technicznymi. Złożenie zamówienia online to dla nich bułka z masłem, jednak młodym użytkownikom sieci często brakuje ostrożności, co może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Ważne jest, aby przestrzegać obowiązujących przepisów prawa. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, by nie utracić praw konsumenta. Jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Osoby dorosłe powinny kontrolować aktywność latorośli, gdyż tylko w ten sposób można uniknąć wielu problemów. Bezpieczeństwo należy postawić na pierwszym miejscu, ponieważ nierzadko wystarczy kilka kliknięć, aby stracić kontrolę nad kontem bankowym.




d ilu lat można zamawiać przez internet


Od ilu lat można zamawiać przez internet?


Nie masz pojęcia, czy osoba nieletnia może zamawiać online? Na początku dobrze jest dowiedzieć się, co mówią przepisy prawa. Zgodnie z kodeksem cywilnym pełną zdolność do czynności prawnych posiadają wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Dzieci od lat 13 nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Co to oznacza w praktyce? Zarówno maluchy, jak i dzieci powyżej 13 roku życia mogą robić drobne zakupy dnia codziennego. Mowa tutaj o niewielkich kwotach wydanych na np. zabawki czy słodycze.


Małoletni powyżej 13 roku ma ograniczone możliwości kupowania przez internet. Zakup na znaczną kwotę jest ważny pod względem prawnym, jeśli rodzic lub opiekun wyraził zgodę. Zakup może zostać anulowany przez rodzica, jeśli dziecko nabyło produkt bez jego wiedzy. 


  • Osoby małoletnie mogą kupować w sieci za zgodą rodziców. Coraz częściej dysponują one własnym kontem bankowym (młodzieżowym lub junior). To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą podnieść poziom bezpieczeństwa transakcji internetowych. Tylko nieliczni dają swoim pociechom nieograniczony dostęp do karty czy rachunku bankowego.

  • Rodzice mają dostęp do konta bankowego swojego dziecka. Mogą nie tylko monitorować, ale także zarządzać wydatkami. Niektóre działania wymagają każdorazowej autoryzacji. Osoba dorosła może ustalić limity wydatków, co stanowi kolejną zaletę. Warto określić także liczbę dziennych transakcji kartą.

  • Ci, którzy nie chcą zakładać dziecku konta bankowego, powinni pomyśleć o karcie prepaid. Jest ona zasilana dowolną kwotą, którą można spożytkować w wybrany sposób (m.in. podczas zakupów online).

Czy e-sklepy kontrolują wiek klientów?


W zdecydowanej większości przypadków sklepy nie sprawdzają wieku swoich klientów. Podczas rejestracji należy zwykle podać datę urodzenia, jednak sporo osób podaje losowe liczby. Zamówienie można również złożyć bez rejestracji, co sprawia, że kupujący jest mniej lub bardziej anonimowy. Nikt nie sprawdza poprawności wprowadzonych danych. Kluczową rolę odgrywa jednak regulamin, którego zaakceptowanie jest konieczne do tego, by zrobić zakupy na danej platformie sprzedażowej.


W regulaminie e-sklepów bardzo często znajduje się informacja o tym, kto może złożyć zamówienie. Zazwyczaj są to osoby pełnoletnie lub powyżej 13 roku życia (za zgodą rodzica lub opiekuna). Takie zapisy znoszą ze sprzedawcy odpowiedzialność kontroli wieku kupującego. Warto wiedzieć, że istnieją serwisy umożliwiające stworzenie odrębnego konta junior. To prawdziwa gratka dla maluchów, którzy uwielbiają zamawiać online.


Allegro Junior – co warto wiedzieć?


Konto Junior na Allegro to znakomita propozycja dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom komfort i bezpieczeństwo zakupów online. W Polsce trudno jest znaleźć platformy sprzedażowe oferujące tego typu udogodnienie. Należy jednak podkreślić, że standardy się zmieniają, więc istnieje duża szansa, że na przestrzeni lat pojawi się jeszcze więcej opcji dla małoletnich kupujących przez internet. Rejestracja trwa zaledwie kilka minut, więc nie trzeba obawiać się nadmiaru kłopotliwych formalności. Obsługa konta jest równie prosta, a zarazem intuicyjna.


Czym jest konto Allegro Junior?


Konto Allegro Junior przeznaczone jest dla osób małoletnich między 13 a 18 rokiem życia. Umożliwia ono nie tylko legalne kupowanie, ale także sprzedaż. Oznacza to, że dzieci mogą tworzyć własne ogłoszenia, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i zasilić swoją „skarbonkę”. Portal gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo transakcji, więc rodzice mogą spać spokojnie. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci korzystające ze standardowego konta Allegro naruszają (świadomie lub nie) przepisy prawa. Warto poświęcić czas na stworzenie własnego profilu.


Konto Allegro Junior można utworzyć wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Trzeba dodać, że w sposób automatyczny przekształci się ono w konto standardowe, gdy właściciel ukończy 18 lat. 


Rejestracja konta Allegro Junior


Utworzenie konta Allegro Junior jest banalnie proste. Nie trzeba posiadać specjalnej wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii czy aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Wystarczy przejść do odpowiedniej zakładki znajdującej się na oficjalnej stronie platformy lub w aplikacji mobilnej. Rejestracja polega na uzupełnieniu krótkiego formularza. Istotne jest, aby podane dane były zgodne z rzeczywistością. Trzeba także pamiętać o zgodzie udzielonej przez rodzica lub prawnego opiekuna. Konto jest natychmiast gotowe do użytkowania, co pozwala uniknąć długiego czasu oczekiwania na aktywację. Gotowe!


Allegro Junior vs ograniczenia


Konto Allegro Junior pozwala dziecku legalnie zamawiać przez internet. Nie oznacza to jednak braku pewnych ograniczeń, które mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa. Limit na wystawianie przedmiotów wynosi 50 zł. W sytuacji, gdy kwota ta zostanie przekroczona (danych należy szukać w zakładce „Rozliczenia z  Allegro), trzeba zapłacić wskazaną kwotę, aby publikować kolejne oferty.


Allegro Junior to również inne ograniczenia, takie jak brak opcji korzystania z rat, współdzielenia konta z małżonkiem czy otrzymania statusu Super Sprzedawcy. Ponadto niedozwolone jest kupowanie i sprzedawanie towarów z kategorii: nieruchomości, erotyka, samochody, motocykle, inne pojazdy i łodzie, trafika, broń, wiatrówka, paralizatory, gazy pieprzowe, fajerwerki, leki bez recepty, produkty inwestycyjne, złote monety kolekcjonerskie, leki weterynaryjne bez recepty. Ograniczenia zostaną zniesione automatycznie po ukończeniu 18 lat, czyli w momencie przekształcenia konta „dziecięcego” w „dorosłe”. 


Do jakiej kwoty dziecko może robić zakupy


Do jakiej kwoty dziecko może robić zakupy?


Prawo nie wskazuje kwoty, do jakiej dzieci mogą robić zakupy. W przepisach mowa jedynie o drobnych wydatkach dnia codziennego. Maluch nie kupi więc komputera, roweru czy biurka bez zgody rodzica. Niepisanym limitem jest zwykle 400-500 zł. Więcej informacji na ten temat warto szukać w regulaminie wybranego e-sklepu. Każda platforma funkcjonuje według nieco innych zasad, jednak zapisy kodeksu cywilnego pozostają niezmienne.


Co kupują małoletni przez internet?


Dzieci chętnie kupują przez internet ubrania, buty i akcesoria. Osoby małoletnie bardzo często mają własny, niepowtarzalny styl. Młodzież chętnie podąża również za trendami. W sieci można znaleźć mnóstwo korzystnych ofert, co ułatwia oszczędzanie gotówki. Okazuje się, że chłopcy poszukują produktów z tej kategorii równie chętnie jak dziewczynki. Płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia!


Dużym zainteresowaniem dzieci cieszą się także e-sklepy ze słodyczami, zabawkami, gadżetami. Szeroki wybór artykułów sprawia, że ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Popularnością wśród nastolatków cieszy się także luźno pojęta elektronika. Mowa tutaj o np. akcesoriach GSM, zestawach słuchawkowych, dyskach zewnętrznych, drobnych sprzętach gamingowych. Nie można zapomnieć o grach na PC i konsole. 


Czy kurier sprawdza wiek podczas dostawy?


Kurierzy praktycznie nigdy nie sprawdzają wieku osoby odbierającej paczkę. Istotne jest jedynie to, aby posiadać dane potrzebne do jej odbioru. Niemal wszyscy dostawy przesyłają kody obioru, które należy wprowadzić w momencie dostawy. Należy szukać ich w skrzynce SMS lub mailowej. Co w sytuacji, gdy przesyłka zawiera artykuły 18+ (np. tytoń, alkohol, wyroby pirotechniczne)? To sklep odpowiada za to, aby zamówienie zostało złożone przez osobę pełnoletnią, a stosowny zapis znajduje się w regulaminie. Kurier nie odpowiada za weryfikację, gdyż jego zadaniem jest jedynie dostarczenie przesyłki pod wskazany adres.


Niektóre firmy kurierskie wprowadziły dodatkowo płatną usługę weryfikacji wieku. Głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dostawy artykułów, które nie są przeznaczone dla małoletnich. Przykładem jest firma Packeta – po wybraniu opisywanej opcji odbiorca przesyłki jest zobowiązany do okazania dokumentu tożsamości. Usługa ta działa aktualnie jedynie w Czechach, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji. Nie wiadomo, czy polscy dostawcy wprowadzą w przyszłości takie rozwiązanie. 

Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 48

Polecane artykuły

Nocna wyprzedaż: co to jest, jakie sklepy organizują i co można upolować w promocji?
Kiedy dokonujemy najwięcej zakupów w sklepach internetowych? Wcale nie w weekend i wcale nie wieczorami – wręcz przeciwnie, od długiego czasu szczyt zakupowy przypada na… wtorek wczesnym popołudniem. Powody? Przede wszystkim: wygoda.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7369
Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 17316
Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 15229
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7409

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.