Jak działa odbiór starego sprzętu przy zakupie nowego w elektromarkecie?
Nie masz pojęcia, gdzie oddać starą lodówkę lub inny sprzęt? Mnóstwo osób ma podobny dylemat. Prawdą jest, że utylizacja niepotrzebnych urządzeń jest kłopotliwa. Problemem jest również ich wywóz na wysypisko śmieci, ponieważ wymaga on wynajmu odpowiedniego samochodu. Trudności sprawia nawet załadunek i rozładunek. Istnieje proste rozwiązanie tego kłopotu – wystarczy znaleźć dobrą ofertę, ponieważ sporo elektromarketów oferuje odbiór starego sprzętu. Gabaryty nie mają tutaj znaczenia, co stanowi niewątpliwy plus. Nie trzeba także martwić się o kwestie logistyczne, ponieważ leżą one po stronie wykwalifikowanej załogi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to ten wpis jest dla Ciebie.
Co znajdziesz w tym artykule?
Co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym/elektronicznym?
Zastanawiasz się, gdzie oddać starą pralkę, kuchenkę, telewizor? Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Urządzenia elektryczne oraz elektroniczne nie mogą zostać wyrzucone na śmieci, gdyż takie postępowanie może skutkować m.in. grzywną. Należy pozbyć się ich w sposób bezpieczny dla otoczenia. Dobrze jest poznać aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Sklepy o powierzchni sprzedaży przekraczającej 400 m2 (oferujące sprzęt AGD) mają obowiązek przyjmowania elektrośmieci z gospodarstw domowych, o ile tylko żaden z wymiarów urządzenia nie przekracza 25 cm. Klient nie jest zobowiązany do zapłaty czy zakupu nowego sprzętu.
Warto zauważyć na sprzętach znajduje się symbol przekreślonego kosza do śmieci. Oznacza to, że nie można się ich pozbyć w sposób „tradycyjny”. Co w przypadku urządzeń o dużych gabarytach? Muszą one zostać przyjęte przez sklep, jeśli klient dokonał w nim zakupu nowego sprzętu (tego samego rodzaju).
Zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny oddaje się w:
sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego typu produktów – jeśli żaden z wymiarów urządzenia nie przekracza 25 cm, to nie ma konieczności zakupu nowego sprzętu w danym punkcie. W przypadku większych elektrośmieci następuje pewnego rodzaju „wymiana”. Klient kupuje nowe urządzenie, a stare oddaje bezpłatnie.
punkach zbiórki elektrośmieci – są one organizowane przez każdą gminę. Informacji o rozmieszczeniu punków selektywnego zbierania odpadów komunalnych warto szukać na oficjalnej stronie miasta/powiatu.
punktach serwisowych – sprzęt, którego nie da się już naprawić, może pozostać w serwisie.
Na uwagę zasługuje fakt, że przepisy szczegółowo nie określają, w jaki sposób odbywa się proces odbioru elektrośmieci. Wiesz już, gdzie oddać zużyty sprzęt RTV oraz AGD, ale pamiętaj, aby wcześniej zapoznać się z regulaminem sklepu. Dlaczego? Może okazać się, że cena dostawy czy usług dodatkowych (np. załadunku) są bardzo wysokie. Dostarczenie ciężkich i dużych urządzeń do punktu „na własną rękę” nie zawsze jest możliwy. Tylko nieliczni dysponują odpowiednim pojazdem, a wynajem jest zwykle nieopłacalny.
O czym pamiętać przed oddaniem elektrośmieci?
Elektrośmieci wymagają właściwego postępowania. Ich utylizacja odbywa się w oparciu o restrykcyjne normy i standardy. Nie masz pojęcia, o czym trzeba pamiętać przed oddaniem ich w sklepie lub punkcie odbioru odpadów? Poniżej zamieszczono kilka wskazówek, dzięki którym wszystko stanie się jasne. Trzeba mieć świadomość, że urządzenie nie zostanie przyjęte w absolutnie każdym przypadku. Konieczne jest zadbanie o jego stan.
1. Urządzenie musi posiadać wszystkie istotne części
W sieci w ciągu kilku sekund można znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie oddać stary sprzęt AGD. W popularnych artykułach brakuje jednak podstawowych informacji. Elektrośmieci muszą posiadać wszystkie istotne elementy, więc niedopuszczalne jest ich „rozkręcanie”. Niektórzy samodzielnie demontują poszczególne części, które mogą przydać się podczas majsterkowania. Jest to jednak niedozwolone, ponieważ takie działania wiążą się z ryzykiem np. wycieku toksycznych substancji. Takie odpady elektryczne oraz elektroniczne są utylizowane w inny sposób, jednak wiąże się to z wysokimi opłatami, których większość chce uniknąć.
2. Sprzęt nie może mieć w środku baterii
Powszechnie wiadomo, że baterie utylizowane są w inny sposób niż urządzenia elektryczne/elektroniczne. Z tego powodu należy wyjąć je przed oddaniem elektrośmieci. Co z nimi zrobić? Należy wyrzucić je w miejscu do tego przeznaczonym. Taki punkt znajduje się w wielu sklepach, urzędach, placówkach użyteczności publicznej itd.
3. Elektrośmieci muszą zostać prawidłowo przygotowane
Wszystko zależy od rodzaju urządzenia. Konieczne jest odłączenie wszelkich instalacji oraz przewodów. Urządzenie powinno znajdować się w takim stanie, aby jest transport i magazynowanie nie generowało niepotrzebnych problemów. Dla przykładu – w pralce czy zmywarce nie może znajdować się woda, a lodówka czy zamrażarka musi zostać rozmrożona odpowiednio wcześniej. Warto pamiętać, że przygotowanie elektrośmieci trwa nierzadko kilka godzin, więc lepiej nie robić tego na ostatnią chwile. Dobrze jest także usunąć rozmaite zanieczyszczenia i normalne ślady użytkowania. Z pewnością ułatwi to pracę wielu osób.
Gdzie oddać elektrośmieci? Lista popularnych sklepów!
Przed zakupem nowego sprzętu upewnij się, czy dany elektromarket oferuje korzystne warunki odbioru elektrośmieci. Ceny usług dodatkowych są zróżnicowane. Sklep nie ma obowiązku załadunku, rozładunku, transportu urządzeń na własny koszt. Samodzielne dostarczenie ich do wskazanego punktu to nie lada wyzwanie.
Media Expert
Odbiór starego sprzętu w Media Expert wymaga jedynie uzupełnienia krótkiego formularza. Niezbędne jest podane danych osobowych, a także wprowadzenie numeru zamówienia w sklepie internetowym, rodzaju oraz ilości sprzętów do odebrania. Wspomniana sieć handlowa nierzadko oferuje kupony rabatowe za wymianę starego urządzenia na nowe. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią przepłacać!
Media Markt
Media Markt również oferuje odbiór starego sprzętu podczas zakupu nowego (z opcją dostawy do domu). Klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Wiele osób skłania to do złożenia zamówienia za pośrednictwem sieci. Oczywiście za darmo można oddać wyłącznie sprzęt tego samego rodzaju. Obowiązuje także zasada „1 za 1”. Nie istnieje opcja pozbycia się wszystkich zgromadzonych elektrośmieci, które zalegają w domu.
Avans
Warunkiem odbioru starego sprzętu w Avans jest jego wcześniejsze przygotowanie. Sklep ma niemal identyczny regulamin jak konkurencja. Istotne, aby wcześniej uzupełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej. W innym przypadku obsługa może nie być przygotowana do odbioru sprzętu.
Morele
Każdy klient otrzymuje usługę bezpłatnego odbioru starego sprzętu w Morele. Należy jednak zapłacić za opcję „wniesienie + recykling (jednego wybranego towaru)”. Bywa tak, że jest ona oferowana gratis – w takiej sytuacji w opisie wybranego produktu znajduje się stosowna informacja. Za sprzęt powyżej 84 kg trzeba zapłacić więcej.
Neonet
Jak wygląda odbiór starego sprzętu w Neonet? Podobnie, jak w innych elektromarketach, więc nie trzeba obawiać się niespodzianki. Sam odbiór elektrośmieci jest bezpłatny, jednak dobrze jest poznać cennik usług dodatkowych (m.in. „wniesienie i montaż urządzenia”). Wybrane opcje trzeba zaznaczyć już w momencie składania zamówienia. Nie każdy wie, że dostawca nie ma obowiązku wnoszenia zamówienia do mieszkania/domu. Towar rozładowywany jest pod wskazanym adresem, jednak za jego wniesienie czy podłączenie odpowiada nabywca.
RTV Euro AGD
Odbiór starego sprzętu w RTV Euro AGD wymaga wybrania bezpłatnej opcji „Mam zużyty sprzęt do oddania”. Oczywiście nowe i stare urządzenie musi być tego samego rodzaju i pełnić identyczne funkcje. Jeśli dostawa realizowana jest za pośrednictwem firmy kurierskiej, to dobrze jest zapakować produkt w opakowanie umożliwiające bezpieczny transport.
OleOle
Rozmyślasz nad tym, jak wygląda odbiór starego sprzętu w OleOle? Podczas składania zamówienia trzeba zaznaczyć bezpłatną opcję „Mam zużyty sprzęt do oddania”. W wielu przypadkach konieczne jest wykupienie także usług dodatkowych, takich jak np. „Wniesienie sprzętu na dowolne piętro”.