Roboty dostawcze w Polsce - na czym polega taka dostawa?

Roboty dostawcze w Polsce - na czym polega taka dostawa?

Roboty dostawcze wzbudzają skrajne emocje. Niektórzy uważają, że zaawansowany rozwój technologii stanowi realne zagrożenie dla ludzkości. Spora część uwielbia sprawdzać i testować nowinki. Przedsiębiorcy szukają sposobów na maksymalne ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników. Faktem jest, że roboty dostawcze stały się codziennością na ulicach wielu polskich miast. Oczywiście nie są one w stu procentach niezawodne, jednak doskonale sobie radzą ze sprawnym dotarciem do celu. Warto pamiętać, że urządzenia są stale dopracowywane. W fazie testów możliwe jest wyłapanie wszelkich niedociągnięć i błędów. Jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem!




Co to jest robot dostawczy?


Prawdą jest, że znaczna część społeczeństwa nigdy nie miała styczności z robotami dostawczymi. Trudno się temu dziwić, ponieważ działają one przede wszystkim w największych miastach Polski. Istnieje szansa, że wraz z upływem czasu pojawią się także w małych miejscowościach, jednak nie stanie się to szybko. Roboty dostawcze nie zostały stworzone z myślą o wyeliminowaniu ludzi z rynku pracy. Służą przede wszystkim do automatyzacji dostaw i dystrybucji. Dąży się do tego, aby urządzenia były wydajne, precyzyjne, bezawaryjne. Jak już wspomniano, aktualnie trwa faza testów, która najprawdopodobniej będzie ciągnąć się miesiącami.


  • Robot dostawczy to wielka szansa dla branży gastronomicznej, handlu detalicznego, e-commerce, a nawet logistyki. Samojezdne, zdalnie sterowane urządzenie może dostarczyć różnego typu ładunki. Oczywiście warto pamiętać, że na rynku pojawiło się wiele modeli, a każdy z nich ma inne parametry. 

  • Inteligentne roboty dostawczy nie mają problemu z identyfikacją otoczenia. Wszystko za sprawą kamer i różnorodnych czujników, która umożliwiają identyfikację napotkanych przeszkód. Potrafią zaplanować trasę w taki sposób, aby uniknąć kolizji. Sprzęty wyposażone są w m.in. czujniki ultradźwiękowe oraz poczerwieni. Rozróżniają sygnały i znaki drogowe, dzięki czemu mogą poruszać się po zatłoczonych miastach.

  • Ładowność robota dostawczego jest różna, a wszystko zależy od modelu. Sklepy i lokale gastronomiczne mają do dostarczenia relatywnie lekkie i małe ładunki. Właśnie dlatego tego typu obiekty najchętniej wybierają urządzenia o niewielkich gabarytach i niskim udźwigu. Nieco inaczej jest w przemyśle oraz transporcie, gdyż są to branże o znacznie większych wymaganiach.

  • Robot dostawczy podłączony jest do centralnego systemu sterowania lub „chmury”. Wszelkie informacje nadawane są w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybką reakcję w przypadku wykrycia zagrożenia. Operator monitoruje postęp dostawy i lokalizację sprzętu. W dowolnym momencie może sprawdzić otoczenie – wszystko za sprawą kamer i czujników. Oznacza to, że urządzenie nie trafia na ulicę bez kontroli.

  • Czas pracy robotów dostawczych uzależniony jest od pojemności baterii. Na jednym ładowaniu mogą pracować nawet cały dzień! Niektóre modele mogą przemieszczać się na odległość około 6 km. Jest to dobry wynik, ale nie satysfakcjonujący. Sprzęty o większym zasięgu nie są jeszcze dostępne dla wszystkich z uwagi na wysoki koszt.

  • Nowoczesne roboty dostawcze odpowiedzialne za transport jedzenia posiadają systemy ogrzewania/chłodzenia. Podtrzymują one pożądaną temperaturę, tak aby zamówienie zostało dostarczone w nienagannym stanie. Na uwagę zasługuje także specjalna konstrukcja maszyny, która chroni przed niekontrolowanym rozlaniem się cieczy czy przewróceniem pojemników podczas jazdy na nierównej powierzchni. 

  • Niezwykle ważną rolę odgrywają środki bezpieczeństwa. Operator maszyny ma możliwość zdalnego (awaryjnego) jej zatrzymania. Warto wspomnieć również o systemach uwierzytelniania – to nie tylko hasła, ale także systemy rozpoznawania twarzy czy odcisków palców. Urządzenia nie mogą być sterowane przez osoby nieupoważnione, czyli np. napotkanych przechodniów.


Eksperci potwierdzają, że w robotach dostawczych tkwi ogromny potencjał. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będą one wykorzystywane na szerszą skale. Opisywane urządzenia to szansa na poprawę wydajności dostaw oraz zminimalizowanie kosztów. W dzisiejszych czasach zatrudnienie kilku dostawców jest wydatkiem, na który nie może sobie pozwolić mnóstwo sklepów czy lokalów usługowych. Jeden operator może kontrolować pracę nawet kilku urządzeń jednoczenie. Postęp technologiczny to nadzieja dla firm balansujących na granicy przetrwania ze względów finansowych.



Jak działa dostawa robotem?


Jak działa dostawa robotem?


Nie masz pojęcia, jak zamówić dostawę z robotem dostawczym? Trzeba pamiętać, że na ten moment nie jest to powszechne rozwiązanie, z którego można korzystać „na każdym kroku”. Właśnie dlatego konieczne jest znalezienie sklepu/lokalu usługowego, który oferuje taką opcję. Mieszkańcy dużych miast nie powinny mieć z tym problemu. Dostawa robotem ma standardowy przebieg, jednak przesyłka nie jest doręczana przez człowieka, a zautomatyzowane urządzenie przypominające wózek na kółkach. Informacja o sposobie dostawy zwykle znajduje się na stronie/w aplikacji mobilnej. Nie każdy ma ochotę korzystać z usług robota, co jest całkowicie zrozumiałe. 


Jak odbiera się dostawę robotę? To niezwykle proste zadanie, z którym nikt nie powinien mieć problemu. Poniżej przedstawiono instrukcję krok po kroku, dzięki której wszystko stanie się jasne. Osoby, którym obce są nowoczesne technologie, również na powinny się obawiać.


  1. Już w momencie składania zamówienia można znaleźć informację o dostawie robotem. Sporo osób chce wypróbować usługę z ciekawości. To relatywna nowość, która wzbudza ogrom pozytywnych emocji. Bywa tak, że jedna maszyna obsługuje kilka konkurencyjnych lokali.

  2. Klient otrzymuje wiadomość SMS w momencie odbioru przesyłki z restauracji lub sklepu. Dzięki temu wie, że zamówienie wyruszyło w drogę, a maszyna niedługo będzie na miejscu.

  3. Roboty dostawcze nie są przystosowane do przemieszczania się po zamkniętych osiedlach czy budynkach. Dzwonią do odbiorcy w momencie, gdy dotrą pod wskazany adres. Dostawa pod same drzwi nie jest możliwa, jednak dla większości zamawiających to żaden problem.

  4. Klient otrzymuje wiadomość SMS z linkiem niezbędnym do otworzenia skrzyni z zawartością. Jest to gwarancja tego, że osoby nieupoważnione nie mają dostępu do przesyłki. 


Roboty dostawcze świetnie przyjęły się w m.in. Stanach Zjednoczonych. W Polsce znajdują się w fazie testowania, jednak trzeba wiedzieć, że za ich pomocą zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy dostaw. Przyciągają uwagę przechodniów, którzy próbują utrudnić, a nawet uniemożliwić pracę sprzętów. Urządzenia są jednak monitorowane przez operatorów, którzy mogą szybko zareagować w krytycznych sytuacjach. Liczne systemy zabezpieczeń skutecznie chronią zawartość przed osobami postronnymi. Można więc wykluczyć, że ich kontakt z zamówieniem. Drzwi skrzyni nie zostaną otwarte bez specjalnego kodu.


Jakie firmy dostarczają robotami


Jakie firmy dostarczają robotami?


Robot dowożący jedzenie lub zakupy działa wyłącznie w wybranych lokalizacjach. Z taką dostawą można spotkać się w m.in.:


  • Pyszne.pl,

  • Glovo,

  • Uber Eats,

  • Żabka Jush,

  • Carrefour.


Glovo, Uber Eats, Pyszne.pl to popularne portale umożliwiające zamówienie jedzenia z lokalnych restauracji. Roboty dostawcze obsługują nie tylko dobrze znane „sieciówki”, ale również małe knajpki. Nie można dokładnie określić, kiedy zautomatyzowana dostawa zostanie rozpowszechniona. Jest ona dostępna dla mieszkańców m.in. Warszawy, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Gdańska, Wrocławia, a także wielu innych dużych miast.


Najczęściej spotykane są roboty DeliveryCouple, które zostały stworzone przez star-up z Lublina. Pierwsze polskie maszyny (Mateusz i Kasia) zostały entuzjastycznie przyjęte przez lokalną społeczność. Szybko wyruszyły na ulicę innych miast. Stały się prawdziwym wybawieniem w godzinach szczytu, gdyż znacząco skracały czas dostawy. Sprzęty poruszają się na czterech kółkach, a ich udźwig wynosi 15 kg. Na chodnikach mogą jechać z prędkością do 8 km/h, a na ścieżkach rowerowych do 18 km/h. Nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt znajdujących się w pobliżu. 


Ile kosztuje dostawa robotem?


Dostawa robotem nie wymaga dodatkowej opłaty. Kosztuje dokładnie tyle, ile wynosi dowóz zamówienia. W wielu miejscach jest on całkowicie darmowy. Warto zaznaczyć, że zasięg maszyny to kilka kilometrów, a więc działa ona jedynie w określonych strefach. Nie można również zapomnieć o rozmaitych kodach rabatowych na darmową dostawę. To rewelacyjny pomysł dla tych, którzy nie lubią przepłacać.


Koszt dostawy często zależy od wartości zamówienia. Im jest ona wyższa, tym mniejsza opłata za dowóz przesyłki. Na stronie internetowej sklepu/lokalu gastronomicznego można znaleźć szczegółowe, a przede wszystkim aktualne informacje. 

Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 705

Polecane artykuły

Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 17316
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58332
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7409
Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 22119

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.