Recyklomaty i butelkomaty w Polsce: gdzie są i jak działają?
W niektórych krajach recyklomaty funkcjonują już od kilku lat, jednak w Polsce jest to świeży temat. System kaucyjny działa na prostych zasadach, więc nie trzeba się go obawiać. Butelkomaty pojawiają się przede wszystkim w dużych miastach, jednak wraz z upływem lat pojawią się one nawet w małych miejscowościach.
Co znajdziesz w tym artykule?
Każdy obywatel powinien dbać o środowisko naturalne, które z roku na rok jest coraz bardziej obciążone. Świat zasypany jest ogromną ilością odpadów, przez co absolutnym priorytetem jest uświadomienie społeczeństwa, jak duże znaczenie ma recykling. Poniżej zamieszczamy zbiór najważniejszych informacji.
Czym jest i jak działa recyklomat?
Recyklomaty w Polsce cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Dzięki nim można nie tylko zrobić coś dobrego dla klimatu, ale również odzyskać część zainwestowanych pieniędzy. Recyklomat to maszyna służąca do zbierania, przechowywania i sortowania zużytych opakowań po napojach.
Warto podkreślić, że nie jest to nowość technologiczna, ponieważ pierwsze tego typu urządzenie powstało już w 1972 roku. Od tego czasu na rynku pojawiło się wiele zaawansowanych sprzętów, dzięki którym cały proces może zostać zautomatyzowany, a tym samym skrócony do absolutnego minimum.
Są one bardzo proste w obsłudze, co również ma znaczenie dla użytkowników. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, aby poradzić sobie z oddaniem butelek.
Recyklomaty to urządzenia o rozmaitych parametrach i gabarytach, dzięki czemu każdy sklep może znaleźć model odpowiedni dla siebie. Na specjalną uwagę zasługują sprzęty Tomra, które wyposażone są w innowacyjnym 360-stopniowy system natychmiastowego rozpoznawania. Kamery mają formę pierścieni zlokalizowanych na wszystkich wewnętrznych ścianach maszyny. Sprawia to, że nie ma konieczności obracania opakowania w celu zeskanowania etykiety. Takie rozwiązanie znacząco przyspiesza odczytanie kodu kreskowego, co ma ogromne znaczenie w przypadku dużej ilości butelek.
Cechy recyklomatów z systemem Tomra
Recyklomaty z systemem Tomra mają wiele zalet. Z tego powodu są to urządzenia chętnie wybierane przez duże sieci handlowe. Doskonale sprawdzają się w miejscach o wysokim natężeniu ruchu. Zostały przystosowane do intensywnej eksploatacji, co minimalizuje ryzyko wystąpienia przedwczesnych usterek czy awarii.
System skanowania 360-stopni wspomaga utrzymanie pożądanego poziomu czystości. W tym przypadku zachodzi niższe ryzyko rozlewania się pozostałości cieczy. Nie tylko usprawnia to działanie maszyny, ale również zmniejsza prawdopodobieństwo zaistnienia błędów wywołanych czynnikami zewnętrznymi.
Kolejną zaletą jest możliwość rozpoznania opakowań w różnych kształtach. Recyklomat z systemem Tomra rozpoznaje tradycyjne butelki, metalowe puszki, kwadratowe kartony i inne. Zwiększa to zakres zastosowań urządzenia, dzięki czemu ochrona planety staje się jeszcze łatwiejsza, a zarazem efektywniejsza.
Wraz z rozwojem technologii zakres zastosowań sprzętu zwiększy się. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach możliwe stanie się skanowanie opakowań w nietypowych kształtach. Planowane jest również rozszerzenie listy rozpoznawanych materiałów.
Niezaprzeczalną zaletą jest imponująca wydajność. Recyklomaty z systemem Tomra umożliwiają przyjmowanie około 100 opakowań jednocześnie. Liczba ta z pewnością ulegnie zwiększeniu wraz z pojawianiem się na rynku ulepszonych modeli.
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje recyklomatów. Modele jednostanowiskowe pozwalają na skanowanie pojemników jeden po drugim. Maszyny wielostanowiskowe mogą być w tym samym czasie obsługiwane przez kilka osób, ponieważ nie wymagają wkładania opakowań pojedynczo.
Czy korzystanie z butelkomatów się opłaca?
Recyklomaty w Biedronce są powszechnie dostępne, dzięki czemu korzysta z nich coraz więcej osób. Klienci dyskontów mogą tylko zyskać! Ochrona środowiska naturalnego nie jest jedyna zaletą, ponieważ znane sieci handlowe płacą za każde opakowanie. Należy jednak zaznaczyć, że urządzenie nie wypłaca monet, które można wydać na dowolny cen.
Butelkomat wydaje bon zakupowy, który stanowi środek płatniczy w sklepie konkretnej sieci handlowej. To skuteczny sposób na to, aby zakupy stały się jeszcze tańsze, a tym samym bardziej opłacalne.
Recyklomaty w Lidlu i innych sklepach opierają swoje działanie na identycznych zasadach. Stawki za opakowanie są inne, jednak nie przekraczają one kilku groszy. Faktem jest, że na recyklingu nie da się zarobić zbyt wiele, ale nie można zapominać, że to właśnie małe kwoty tworzą duże oszczędności. Niektórzy decydują się na sprzątanie otoczenia, gdyż każda znaleziona butelka lub puszka to pewny zysk.
Stawki za opakowania oferowane w krajach zachodnich są o wiele wyższe, przez co polskie recyklomaty wzbudzają sporo kontrowersji. Być może wraz z upływem czasu za jedno opakowanie zostanie zwrócone kilkadziesiąt groszy, a nawet kilka złotych, jednak na obecny moment nie można powiedzieć, kiedy to nastąpi. Sieć butelkomatów stale się rozrasta, więc nie warto tracić zainteresowania tematem.
Recyklomaty w Polsce – gdzie się znajdują?
Recyklomaty w Warszawie biją rekordy popularności, jednak tego typu maszyny zostały postawione nie tylko w stolicy. Obecnie są one dostępne przede wszystkim w większych miastach, jednak w niedługim czasie powinny pojawić się także w małych miejscowościach. Recyklomatów należy szukać w Nowym Sączu, Busku, Bydgoszczy czy Łodzi. Większość z nich umieszczona została w specjalnie wydzielonej strefie w świetnie znanych dyskontach.
Butelkomaty funkcjonują nie tylko w Biedronce czy Lidlu. O recyklomatach w Auchan słyszało znacznie mniej osób, chociaż urządzenia działają identycznie, jak w sklepach należących do konkurencji. W przypadku problemów z obsługą wystarczy poprosić o pomoc obsługę dyskontu, która z pewnością wytłumaczy zasadę działania sprzętu.
Ekomaty w Żabce zachęcają dodatkowymi rabatami. Tutaj można otrzymać nie tylko kaucję za butelki, ale również dodatkową ekozniżkę. Trudno o lepszą propozycję dla tych, którzy potrzebują różnych źródeł oszczędności.
Zalety i wady recyklomatów
System kaucyjny znany jest od wielu pokoleń, jednak w ostatnich latach stracił na zainteresowaniu. W dużej mierze wynika to z faktu, że oddawanie butelek stało się problematyczne. Racjonalne zarządzanie odpadami to jeden z wymogów komisji europejskiej działającej na rzecz środowiska naturalnego. Pogarszające się warunki klimatyczne sprawiają, że każdy człowiek powinien dołożyć własną cegiełkę. Wbrew pozorom nie wymaga to ogromu czasu – czasami wystarczy jedynie odrobina zaangażowania, aby wyrobić dobre nawyki.
Recyklomaty to prawdziwa rewolucja, ponieważ zautomatyzowane urządzenia są wydajne i niekłopotliwe w obsłudze. Dla niektórych największym atutem jest fakt, że nie trzeba korzystać z pomocy pracowników sklepu. Poniżej przedstawiono najważniejsze zalety i wady omawianych maszyn.
Zalety recyklomatów:
Zautomatyzowane działanie – proces oddania opakowań do recyklingu nie wymaga niemal żadnego wysiłku. Należy jedynie zabrać je ze sobą do wybranego sklepu, który dysponuje omawianym urządzeniem. Skanowanie trwa zaledwie kilka sekund. Nie potrzeba wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii, aby umieścić butelkę w maszynie. Zdecydowana większość użytkowników nie prosi o pomoc pracowników sklepu, chociaż jest to oczywiście możliwe.
Segregacja odpadów – każdy człowiek powinien racjonalnie zarządzać odpadami, które zaśmiecają planetę i negatywnie wpływają na klimat. Recyklomaty umożliwiają segregację odpadów poza domem. Jak już wspomniano, nowoczesne urządzenia posiadają zaawansowane czujniki, które wykrywają rodzaj opakowania. Znacząco skraca to czas niezbędny do zeskanowania butelki czy puszki.
Intuicyjna obsługa – zeskanowanie opakowania w butelkomacie nie stanowi żadnego wyzwania. Co należy zrobić? Wystarczy jedynie umieścić butelkę w wyznaczonej strefie, aby została ona zarejestrowana przez urządzenie. Nie ma konieczności wprowadzania żadnych dodatkowych danych. Skanowanie przebiega w błyskawicznym tempie, co jest szczególnie ważne w przypadku dużej ilości opakowań.
Bon zniżkowy – rabat na zakupy w sklepie to kolejna zaleta recyklomatów. Niektóre dyskonty oferują dodatkowe zniżki (oprócz kaucji za opakowania), dzięki czemu ochrona planety staje się jeszcze bardziej opłacalna. Stawki obowiązujące w Polsce to kilka groszy za butelkę, jednak istnieje szansa na to, że w przyszłości zostaną one podniesione.
Wady recyklomatów:
Relatywnie niskie ceny – osoby, które oddają do recyklingu 10 opakowań nie mogą liczyć na zbyt duży zwrot. Niektórzy uważają, że korzystanie z omawianych urządzeń kompletnie się nie opłaca. To wielki błąd, ponieważ niewłaściwy recykling odpadów stanowi zagrożenie dla ludzkości.
- Niewielka ilość urządzeń – nie każdy ma możliwość skorzystania z butelkomatów. Obecnie są one dostępne wyłącznie dla mieszkańców dużych miast, jednak w przyszłości z pewnością się to zmieni.