
Przecena a promocja: podobieństwa i różnice - jak nie dać się naciąć?
Co znajdziesz w tym artykule?
Czym jest promocja?
Promocja to obniżka cen pełnowartościowych produktów, które nie posiadają uszkodzeń czy innych mankamentów. Bardzo często ma ona na celu przyciągnięcie klientów, którzy skuszeni wyjątkowym rabatem zdecydują się na zakup innych towarów. Bywa tak, że na promocję trafiają artykuły, których sprzedaż nie jest satysfakcjonująca. Wysokie stany magazynowe motywują do tego, aby uczynić ofertę atrakcyjniejszą z punktu widzenia konsumenta. Problem dobrze jest rozwiązać z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby uniknąć m.in. przekroczenia terminu przydatności do spożycia. Należy również wiedzieć, że towary zalegające w magazynie są równoznaczne z zamrożeniem gotówki. Ponadto zajmują one sporo cennej przestrzeni, która nawet w wielkopowierzchniowych obiektach jest ograniczona.
Z promocją można spotkać się w niemal każdym sklepie. W branży odzieżowej duże rabaty udzielane są przede wszystkim na przemijające kolekcje. Zmieniające się trendy sprawiają, że nawet wysokojakościowe ubrania czy buty tracą na wartości w oczach potencjalnego nabywcy. Dla dużych koncernów opłacalne jest więc maksymalne obniżenie cen w celu „wyczyszczenia magazynów”.
Trudno wyobrazić sobie braku promocji w sklepach ze sprzętem RTV oraz AGD. Wysoka konkurencyjność w branży sprawia, że obniżenie cen regularnych towarów przynosi wyłącznie korzyści. Jest to opłacalne rozwiązanie – sklep zarobi mniej na sprzedaży artykułów w promocyjnych cenach, jednak bez rabatów obroty najprawdopodobniej byłyby o wiele niższe. Nie od dziś wiadomo, że mnóstwo osób wydaje gotówkę spontanicznie. Czasami wystarczy jeden bodziec (w omawianym przypadku rabat), aby nabyć rzecz, która w rzeczywistości nie jest potrzebna.

Czym jest przecena?
Istnieje sporo różnic między przeceną a promocją. Dobrze jest je poznać, aby nie dać się już więcej naciąć podczas zakupów. Przecena również oznacza obniżoną cenę produktu, jednak rabat zwykle udzielany jest z konkretnego powodu. Trzeba go poznać, by określić opłacalność transakcji. Nierzadko przecenione artykuły posiadają drobne niedoskonałości. Owoce mogą nosić ślady upływającego czasu, jednak ich smak czy właściwości nie zmieniają się. Sukienka może posiadać zaciągnięcie, a lakierowana torebka rysę. Zabawka może posiadać uszkodzone opakowanie. Istotne, aby sprzedawca poinformował klienta o charakterze wad. W innym przypadku mamy do czynienia ze świadomym oszustwem.
Warto mieć świadomość, że sklepy spożywcze systematycznie przeceniają artykuły, których termin przydatności do spożycia zbliża się ku końcowi. Nie jest to niezgodne z prawem, gdyż wciąż są to pełnowartościowe artykuły. Prawdą jest jednak to, że niektórych towarów nie da się zużyć w ciągu kilku dni. Klienci zachęceni niską ceną robią zapasy – jest to całkowicie bez sensu, gdyż za kilka tygodni nabyte artykuły będą nadawać się jedynie do wyrzucenia. Trzeba sprawdzać daty „na własną rękę”, gdyż niemal żaden sklep nie informuje o prawdziwym powodzie przeceny.
Przecena a zwrot produktu to kolejny interesujący temat. Zakup przecenionego towaru nie oznacza innych warunków zwrotu czy reklamacji. Możliwe jest jednak zareklamowanie wyłącznie tych wad, które nie były powodem obniżenia ceny. Oczywiście mowa tutaj o sytuacjach, gdy informacje o mankamentach nie zostały zatuszowane przez sprzedawcę. W przypadku odkrycia innych niedociągnięć warto ubiegać się o wymianę artykułu na nowy egzemplarz lub zwrot gotówki.
Przecena i promocja – podobieństwa
Między przeceną a promocją można dostrzec pewne podobieństwa. W obu przypadkach mamy do czynienia z obniżeniem ceny regularnej produktu. Obowiązują tutaj konkretne ramy czasowe, więc trzeba się śpieszyć, aby zaoszczędzić gotówkę. Towary kupione na promocji i przecenie można zwrócić i zareklamować (zgodnie z regulaminem sklepu). Niższa cena nie oznacza więc naruszenia praw konsumenta. Niestety sporo sklepów wykorzystuje niewiedzę klientów, którzy już na starcie rezygnują z walki o swoje interesy. Można spotkać się nawet z niedozwolonymi zapisami, takimi jak np. „zakaz reklamowania artykułów zakupionych w obniżonych cenach”.
Zarówno promocje, jak i przeceny cieszą się ogromną popularnością. Tańsze produkty w błyskawicznym tempie znikają ze sklepowych półek, szczególnie jeśli mamy do czynienia z topowymi markami. W obu przypadkach można spotkać się z wysoką różnorodnością rabatów (średnio od 10% do nawet 50%).
Przecena i promocja – różnice
Czym się różni przecena od promocji? Przecena obejmuje towary posiadające mniejsze lub większe wady. Można do nich zaliczyć m.in. zbliżający się termin przydatności do spożycia, zniszczone opakowanie, rysy czy delikatne uszkodzenia. Klient powinien zostać poinformowany o prawdziwym powodzie obniżenia ceny. Faktem jest, że nie każdy ma ochotę nabyć towar z niedoskonałościami. Promocja obejmuje produkty pełnowartościowe i wolne od wszelkich mankamentów. Dość często taniej można zakupić nowości, które dopiero pojawiły się w ofercie. Jest to forma zachęty i przyciągnięcia zainteresowania.
Towary przecenione najczęściej są dostępna dla wszystkich klientów, więc nie trzeba podejmować dodatkowych akcji. W przypadku promocji nie zawsze tak jest, ponieważ niektóre rabaty wymagają „odblokowania” (np. poprzez instalację aplikacji mobilnej lub dołączenie do programu lojalnościowego). Sklepy informują o akcjach promocyjnych z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby konsumenci mogli przygotować się do nadchodzących wydatków. Decyzje o przecenie towarów często podejmowane są nagle, a ilość egzemplarzy jest mocno ograniczona. Bywa tak, że tylko jedna sztuka kwalifikuje się do obniżki ceny, a pozostałe towary wolne od defektów sprzedawane są w cenie regularnej.

Czy warto kupować w promocji lub na przecenie?
Każdy sposób na zaoszczędzenie gotówki jest godny uwagi. Najważniejsze jest jednak to, aby zakupy robić świadomie i nie dać się nabrać na fałszywe okazje. Niektóre sklepy podwyższają ceny regularne produktów tylko po to, aby udzielić promocji. Właśnie dlatego potrzeba uwagi, aby nie dać się nabrać. Sprzedawcy doskonale wiedzą, jak manipulować kupującymi. Trzeba pamiętać, że kluczowe informacje zwykle zapisane są małym druczkiem. Dopiero przy kasie okazuje się, że nie wszystkie warunki promocji zostały spełnione, co jest równoznaczne z brakiem rabatu.
Przeceny bywają rewelacyjną okazją do tego, aby upolować interesujące produkty za ułamek pierwotnej ceny. Warunek jest jeden – sprzedawca musi w uczciwy sposób poinformować o mankamentach. Jeśli część defektów została ukryta, to klient ma prawo do reklamacji. Zdarza się, że sklep odrzuca reklamację przecenionego produktu, chociaż jest ona zasadna. Większość oszukanych konsumentów nie zgłasza się po pomoc do rzecznika, co jest ogromnym błędem.