Polskie sklepy spożywcze, supermarkety i sieci handlowe - które mają polski kapitał?
Co znajdziesz w tym artykule?
Polskie sieci handlowe – gdzie udać się na zakupy? TOP 15!
Lista polskich marketów i sieci handlowych znacząco ułatwi planowanie zakupów. Mnóstwo osób nie ma pojęcia, skąd wywodzą się popularne sklepy. Nigdy nie jest za późno, aby uzupełnić wiedzę! Na uwagę zasługuje fakt, że sklepy z polskim kapitałem bardzo często oferują produkty o podwyższonej jakości (np. warzywa i owoce z rynku lokalnego).
Dino
Dino to prężnie rozwijająca się sieć polskich supermarketów. Nowe sklepy powstają nie tylko na terenie dużych miast, ale nawet wsi, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania marką. Pierwszy punkt powstał w 1999 roku w województwie wielkopolskim. Obecnie pod szyldem Dino funkcjonuje już kilka tysięcy marketów! Sporym atutem jest oczywiście zróżnicowana oferta – od żywności, przez kosmetyki i chemię domową, aż po artykuły przemysłowe. W asortymencie można znaleźć niemal wszystko, co potrzebne jest do codziennego funkcjonowania.
Dino to polski sklep, który posiada tradycyjne stoisko mięsne. Wysoka jakość wyrobów to wynik restrykcyjnych kontroli. Mięso i wędliny dostarczane są przez zakład Agro-Rydzyna.
Stokrotka
Hipermarkety w Polsce zwykle mogą pochwalić się wieloletnią historią. Stokrotka powstała w 1994 roku w Lublinie, jednak pierwotna nazwa sklepu brzmiała Eden. Dopiero 5 lat później został wzniesiony pierwszy sklep firmowy, a w 2000 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy. Obecnie na terenie kraju funkcjonuje blisko 900 marketów Stokrotka, a lista nie została zamknięta. Na specjalną uwagę zasługują obiekty zlokalizowane w galeriach handlowych, które kilka lat temu przeszły gruntowną modernizację. Zostały wprowadzone nowe stoiska z pieczywem, warzywami i owocami. Trzeba także wspomnieć o modelu „Shop in shop”, który polega na sprzedaży towarów innej marki (o zbliżonym charakterze).
Kasy samoobsługowe w Stokrotce to wielkie udogodnienie dla konsumentów. Klienci nie muszą stać w długich kolejkach, co znacząco zmniejsza natężenie ruchu w sklepie. Omawiane rozwiązanie jest niezwykle wygodne dla tych, którzy nie chcą tracić cennego czasu.
Polomarket
Do polskich sieci sklepów zalicza się także Polomarket, gdzie można znaleźć miliony artykułów w korzystnych cenach. Na rynku funkcjonuje około kilkaset punktów. Podstawą oferty są oczywiście artykuły spożywcze oraz produkty codziennego użytku. Jest to doskonałe miejsce do tego, aby zrobić szybkie zakupy. Początki marki Polomarket sięgają 1997 roku, kiedy na terenie kraju zostało otworzonych kilkadziesiąt marketów.
W Polomarket dostępne są owoce i warzywa z polskich uprawa. W asortymencie nie brakuje także soków, przetworów czy mrożonej. Nie można nie wspomnieć o stoisku z pieczywem i ciastami.
Nasz Sklep
Mnóstwo osób zastanawia się, jakie są polskie sklepy, gdzie można zrobić tanie zakupy. Świetnym przykładem jest sieć handlowa Nasz Sklep, która powstała w 2000 roku. Wszystkie placówki handlowe mają polski kapitał – obecnie na rynku działa ponad 4000 punktów franczyzowych pod czterema nazwami (Nasz Sklep, Nasz Sklep Express, Delikatesy Premium, Delikatesy Sezam). Na terenie województwa podkarpackiego działa kilkadziesiąt sklepów własnych pod szyldami Nasz Sklep, Delikatesy Sezam, Livio oraz Aligator.
Każda sieć handlowa stara się przyciągnąć klientów na różne sposoby. Promocje i oferty specjalne to szansa na tanie zakupy! Opłaca się być na bieżąco z gazetkami promocyjnymi, które pomogą w planowaniu wydatków.
Społem
Do polskich marketów z wieloletnią tradycją zalicza się także Społem, czyli marka wywodząca się Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” (założonej w 1868 roku). Dobrze wiedzieć, że na terenie kraju działa ponad 4000 lokalnych sklepów stacjonarnych. Nie są to wielkopowierzchniowe hipermarkety, a raczej osiedlowe sklepiki, gdzie można zrobić szybkie zakupy na śniadanie.
Społem działa nie tylko stacjonarnie, ale także online. To ważna wiadomość dla tych, którzy preferują wygodne zakupy. Ceny artykułów mogą nieco się różnić, a wszystko zależy od lokalizacji.
Top Market
Jakie są polskie sklepy spożywcze, do których można wpaść na ekspresowe zakupy? Top Market to sieć ponad 600 delikatesów! Znaczna część z nich to markety osiedlowe, gdzie dostępna jest żywność oraz artykuły codziennego użytku. Marka powstała w 2004 roku. Główne hasło strategiczne brzmi: „Bliżej – Taniej – Lepiej”. Uczciwe ceny potwierdzają, że małe i średnie sklepy mogą z powodzeniem konkurować ze świetnie znanymi gigantami.
Frac
Frac to polski sklep, który powstał w 1994 roku. Obszar działalności to przede wszystkim województwo podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, śląskie. W asortymencie znajduje się sporo produktów premium, czyli o podwyższonej jakości. Kilka lat temu sieci Frac i E.Leclerc nawiązały współpracę, jednak rebrandingowi został poddany wyłącznie jeden market. Pozostałe sklepy działają pod starym szyldem, gdyż mają one charakter lokalny.
Topaz
Topaz to kolejny sklep spożywczy z Polski, który funkcjonuje w czterech województwach (mazowieckim, podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim). Do omawianej sieci handlowej należy ponad 50 sklepów własnych i niemal 60 sklepów franczyzowych. Regularnie otwierane są nowe punkty o charakterze małoformatowym.
Gzella
Delikatesy mięsne Gzella oferują wyroby producenta wędlin z Borów Tucholskich. Obecnie na rynku działa ponad 200 sklepów należących do tej marki. Warto mieć świadomość, że kilka lat temu zakład został przejęty przez popularną firmę Sokołów.
Drogeria Natura
Natura to jedna z najstarszych sieci sklepów kosmetycznych, której początki sięgają 1997 roku. Na terenie kraju działa kilkaset drogerii. Trzeba wspomnieć także o sklepie online, gdzie dostępnych jest tysiące produktów. Na specjalną uwagę zasługują artykuły marek własnych, które stanowią połączenie doskonałej jakości i korzystnej ceny.
Drogerie Polskie
Drogerie Polskie to sieć handlowa obecna na rynku od 2008 roku. Każdy sklep stacjonarny jest profesjonalnie zaaranżowany, tak aby klient mógł swobodnie poruszać się między różnymi kategoriami towarów. W ofercie znajdują się m.in. kosmetyki kolorowe, produkty do pielęgnacji ciała i włosów, artykuły higieniczne dla dorosłych i dzieci, chemia domowa, akcesoria. Regularnie pojawiają się także kolekcje EKO.
Bytom
Nie każdy wie, jakie są polskie sklepy odzieżowe. Jednym z nich jest Bytom, czyli firma specjalizująca się w nowoczesnym krawiectwie męskim, której początki sięgają 1945 roku. Limitowane kolekcje odwołują się do polskiego dziedzictwa kulturowego, więc są jedyne w swoim rodzaju. Z marką Bytom chętnie współpracują ważne persony z dziedziny kultury i sztuki.
Wólczanka
Wólczanka to firma odzieżowa z Łodzi, która została stworzona w 1948 roku. Marka słynie z produkcji eleganckich, wysokojakościowych koszul dla kobiet i mężczyzn. Oferta jest jednak o wiele bardziej zróżnicowana, gdyż znajdują się w niej koszulki, swetry, marynarki, spodnie, sukienki, spódnice, kurtki, płaszcze, a także wiele innych.
Majster
Jakie są polskie sklepy budowlane? Czy wszystkie duże markety mają zagraniczny kapitał? Oczywiście, że nie! Majster to firma, która powstała w 2002 roku. Pierwszy punkt sprzedaży elektronarzędzi i narzędzi ręcznych mieścił się w piwnicy niewielkiego domu. Z czasem zainteresowanie ofertą znacząco wzrosło, a firma zaczęła prężnie się rozwijać. Aktualnie w asortymencie dostępne są m.in. materiały budowlane, sanitarne, hydrauliczne, elektryczne.
Mrówka
Mówiąc o sklepach budowlanych nie można nie wspomnieć o marce Mrówka, która zajmuje się dystrybuującą materiałów budowlanych od 1998 roku. Prężnie rozwijająca się sieć handlowa zatrudnia kilkanaście tysięcy osób w kilkuset marketach zlokalizowanych w całym kraju. Nowe punkty sprzedażowe powstają przede wszystkim w miejscowościach gminnych oraz powiatowych.
Wyróżnia się zarówno obiekty o powierzchni przekraczającej 800 m2, jak i „Mini-Mrówki”, których metraż jest mniejszy. W asortymencie znajdują się m.in. narzędzia, farby, płytki, panele, drzwi, artykuły ogrodowe, ceramiki, a także wiele innych.