Lista zakupów spożywczych: uniwersalne, podstawowe produkty i podpowiedzi zakupowe - jak kupować sprytnie?

Lista zakupów spożywczych: uniwersalne, podstawowe produkty i podpowiedzi zakupowe - jak kupować sprytnie?

Lista zakupów podstawowa to świetna opcja dla tych, którzy chcą oszczędzać gotówkę. Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach tanie zakupy są niemożliwe, jednak nie jest to prawdą! Czasami wystarczy odrobina zaangażowania, aby kupować mądrze. Ogromnym problemem wielu osób jest marnowanie żywności. Niepotrzebne jedzenie jest wyrzucane do kosza w dużych ilościach. Potrzebujesz sprawdzonych wskazówek, dzięki którym planowanie jadłospisu na tydzień stanie się łatwiejsze? Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, gdzie znajdziesz niezbędne informacje.



Dlaczego warto robić listę zakupów?


Lista zakupów na tydzień wspomaga efektywną organizację, dzięki czemu planowanie budżetu stanie się wyjątkowo proste. Wiadomym jest, że początki bywają trudne, jednak nie należy poddawać się już na starcie. Wraz z upływem czasu planowanie menu na kilka najbliższych dni będzie zajmować zaledwie kilka minut. Trzeba wspomnieć, że osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe powinny wspólnie omówić sprawę, aby uniknąć nieporozumień.


Lista zakupów spożywczych jest niezastąpiona podczas wizyty w supermarkecie. Poniżej przedstawiono najważniejsze atuty jej systematycznego sporządzania.


  • Oszczędność gotówki - w czasach dynamicznie rosnącej inflacji każda złotówka jest na wagę złota. Prawdą jest, że wiele rodzin jest zmuszonych oszczędzać, aby nie popaść w kłopoty finansowe. Produkty spożywcze z listy są potrzebne do tego, aby przygotować wcześniej ustalone potrawy. Z pewnością zostaną one wykorzystane we wskazanym terminie, co minimalizuje ryzyko marnotrawstwa. Nie ma konieczności marnowania pieniędzy na artykuły, które w danym czasie są kompletnie zbędne.


  • Brak niepotrzebnych zapasów - niektórzy uważają, że robienie zapasów żywności jest jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, ale nie zawsze tak jest. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że okres przydatności do spożycia jest ograniczony. Niektóre artykuły zachowują świeżość przez kilka miesięcy, inne po trzech dnia trafiają do kosza. Lista na zakupy ułatwi podejmowanie trafnych decyzji, a także uchroni przed gromadzeniem jedzenia w ogromnych ilościach. Należy mieć świadomość, że jest to zamrożona gotówka, która często wyrzucana jest w błoto.


  • Racjonalne żywienie - kupując artykuły spożywcze z listy łatwiej jest trzymać się ustalonego menu. Planowanie posiłków pozwala zmienić nawyki żywieniowe oraz wyeliminować niezdrowe przyzwyczajenia. Nie trzeba każdego dnia zastanawiać się, co przyrządzić na obiad czy lunch do pracy. Jest to prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą skutecznie odzwyczaić się od jedzenia fast foodów czy mrożonek.


  • Lepsza organizacja - czasami wystarczy jeden krok, aby podnieść jakość swojego życia. Lista zdrowych zakupów rozwija umiejętności organizacyjne. Zarządzanie domowym budżetem bywa nie lada wyzwaniem, jednak można się go nauczyć. Zazwyczaj już po kilku miesiącach widać pierwsze efekty podjętych działań. 


Jak przygotować własną listę zakupów do druku? 


Lista zakupów na lodówkę powinna być przede wszystkim dostosowana do rzeczywistych potrzeb domowników. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że każdy ma zupełnie inne potrzeby. Singiel prowadzi inny tryb życia, niż wieloletnia rodzina. Menu alergików i osób z nietolerancją pokarmową także musi zostać przygotowane indywidualnie. Dobrze jest jednak zapoznać się z ponadczasowymi poradami, które sprawdzają się w absolutnie każdym przypadku. Zamieszczono je poniżej.


1. Przegląd zapasów spożywczych


Niewiele osób zaczyna od zera. Zdecydowana większość posiada w swojej kuchni zapasy żywności, którą należy wykorzystać. Pierwszym krokiem jest więc przegląd wszystkich produktów. Istotne jest, aby sprawdzić ich datę ważności. Artykuły, które niedługo stracą ważność, powinny zostać wykorzystane w ciągu kilku najbliższych dni. 



Dobrze jest także je posegregować, a część zamrozić. W przypadku mrożonek najlepiej sporządzić osobną listę - każdy produkt wyjęty z zamrażarki należy wykreślać na bieżąco. Wydaje się być to męczące, jednak nie trzeba obawiać się nadmiaru obowiązków.





2. Zaplanowanie tygodniowego menu


Kolejnym krokiem jest zaplanowanie jadłospisu z tygodniowym wyprzedzeniem. Należy uwzględnić każdy posiłek oraz przekąski. Najlepiej wykorzystać produkty, które już znajdują się w domu. Dobrze pobudzić kreatywność, tak aby maksymalnie ograniczyć marnotrawstwo żywności. 



W sieci można znaleźć mnóstwo pomysłów na zdrowe i smaczne dania, więc warto szukać inspiracji. Nawet ci, którzy nie posiadają wybitnych zdolności kulinarnych, nie muszą ograniczać się do gotowych dań z supermarketu. 




3. Stworzenie listy zakupowej


Po zaplanowaniu menu można stworzyć listę zakupów z podziałem na kategorie. Bardzo ważne, aby określić, jakie ilości produktów będą potrzebne. Zakup artykułów w nadmiarze kompletnie nie ma sensu. Kolejne zapasy stanowią ograniczenie podczas planowania menu na nadchodzący tydzień. Podział na kategorie pozwala zaoszczędzić czas - nie trzeba wiele razy odwiedzać tych samych alejek sklepowych. 



Zastanawiasz się, czy lepiej sprawdza się lista w wersji papierowej, czy elektronicznej? Wszystko zależy od osobistych upodobań! Smartfon zawsze jest pod ręką, jednak urządzenie może niespodziewanie się rozładować. 






aplikacja do listy zakupów

Uniwersalna lista zakupów - co powinno się na niej znaleźć?


Nasza przykładowa lista zakupów z pewnością okaże się pomocna osobom początkującym, które dopiero zaczynają swoją przygodę z planowaniem menu. Powinna ona jednak zostać dopasowana do rzeczywistych potrzeb. Nie należy ograniczać się wyłącznie do artykułów, które są potrzebne do przygotowania konkretnego dania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że sięganie po przekąski jest bardzo częstym zjawiskiem. Brak zdrowych produktów skłania do sięgnięcia po chipsy czy batony. 


  • Owoce i warzywa - stanowią składnik wielu dań, jednak można zaliczyć je również do przekąsek. Wydają się być niezastąpione podczas niespodziewanego napadu głodu. Wystarczy krótka chwila, by przygotować surówkę, sałatkę czy deser. Trzeba pamiętać, że czas ich przydatności do spożycia jest często dość krótki. 


  • Pieczywo - dla niejednej osoby stanowi ono podstawę diety. Ci, którzy chcą wykluczyć niezdrowe nawyki żywieniowe, powinni wziąć pod uwagę ciemne pieczywo. Jest ono o wiele mniej kaloryczne, co przypadnie do gustu osobom dbającym o linię. Na uwagę zasługuje fakt, że niewykorzystane produkty mogą zostać zamrożone. Jest to lepsza opcja, niż wyrzucanie czerstwego chleba lub bułek.


  • Produkty długoterminowe - mowa tutaj przede wszystkim o wszelkich artykułach sypkich, takich jak np. kasze, płatki owsiane, mąka, cukier, ryż, makaron i inne. Warto mieć świadomość, że zapasy muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Należy regularnie sprawdzać, czy są one wolne od moli spożywczych.


  • Produkty mięsne i rybne - sporym plusem jest możliwość ich zamrożenia, jednak produkty muszą zostać podzielone na porcje bezpośrednio po zakupie. Ilość artykułów należy zanotować i powiesić na drzwiach lodówki, a następnie wykreślać żywność wyciągniętą z lodówki. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko mrożenia mięsa długimi miesiącami.


  • Nabiał - produkty mleczne mają zwykle krótką datę przydatności do spożycia. Właśnie dlatego rozsądniej jest zrezygnować z ogromnych zapasów. Dobrze jest zakupić to, co przydaje się podczas codziennego gotowania, czyli np. mleko, śmietanę, jogurt naturalny, ser, jaja.


  • Oleje i sosy - trudno wyobrazić sobie bez nich przyrządzania potraw. Nie zaszkodzi poszukać zdrowszych zamienników ulubionych produktów.

Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 1608

Polecane artykuły

Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 15315
Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 17428
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58475
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7482

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.