Kody kreskowe na opakowaniach bez tajemnic! Jak zidentyfikować produkt?
Kody kreskowe na opakowaniach są potrzebne do identyfikacji produktu. Faktem jest, że wielu konsumentów nie zwraca na nie uwagi, co jest wielkim błędem. Warto wspierać polską gospodarkę, a kraj pochodzenia nie zawsze znajduje się w widocznym miejscu. Mogłoby się wydawać, że identyfikacja kodów kreskowych zajmuje dużo czasu, jednak nie jest to prawdą. Wystarczy przyswoić podstawowe informacje, aby świadome zakupy przebiegły szybko i bezproblemowo. Jeśli interesuje Cię ten temat, to koniecznie sprawdź ten wpis!
Co znajdziesz w tym artykule?
Co oznaczają kody kreskowe na produktach?
Umiejętność odczytywania kodów kreskowych przyda się każdemu. Dzięki nim można określić kraj pochodzenia danego produktu. To uniwersalny system identyfikacji, więc sprawdza się w różnych zakątkach świata. W Polsce zazwyczaj wykorzystywany jest Europejski Kod Towarowy (EAN).
Kody kreskowe produktów spożywczych składają się z grup cyfr oraz linii o różnej grubości. Najpowszechniejsze są kody w wersji trzynastocyfrowej, czyli EAN-13. Dość często spotyka się także wersję uproszczoną (ośmiocyfrową), której skrót to EAN-8. Warto wiedzieć, że taki kod zawiera wyłącznie prefiks oraz numer artykułu. Brakuje tutaj informacji o numerze producenta i dystrybutora.
Jak odczytać kod kreskowy? Trzy pierwsze cyfry oznaczają prefiks, a więc wskazują kraj pochodzenia. W przypadku Polski jest to 590. Kolejne cztery cyfry to numer producenta lub dystrybutora (w przypadku EAN-13). Ostatnie pięć cyfr oznacza kod produktu.
Każdy kod kreskowy jest unikatowy, więc nie można go użyć wielokrotnie.
Niektóre kody kreskowe nie oznaczają kraju produkcji. Prefiks może oznaczać kraj pochodzenia dystrybutora, czyli najczęściej miejsce, gdzie zarejestrowana jest sieć sklepów. Z taką sytuacją można spotkać się przede wszystkim podczas zakupu artykułów, które zostały wytworzone specjalnie dla danego dyskontu.
Jak sprawdzić pochodzenie produktu?
Nie wiesz co oznacza kod kreskowy 4? Zastanawiasz się jaki kraj oznacza kod kreskowy 3? Sprawdź poniższą rozpiskę, dzięki której wszystko stanie się jasne. Warto zabrać ją ze sobą na zakupy, aby z łatwością odnaleźć wysokojakościowe artykuły. W dzisiejszych czasach wiele osób omija produkty pochodzące z danego kraju, co jest spowodowane m.in. konfliktami zbrojnymi.
Argentyna – 779,
Arabia Saudyjska – 628,
Australia – 93,
Austria – 90-91,
Belgia i Luksemburg – 54,
Brazylia – 789,
Chiny – 690,
Czechy i Słowacja – 859,
Dania – 57,
Francja – 30-37,
Federacja Rosyjska – 460-469,
Grecja – 520,
Hiszpania – 84,
Holandia – 87,
Hongkong – 489,
Indie – 890,
Indonezja – 899,
Iran – 626,
Izrael –729,
Japonia – 45-49,
Kambodża – 884,
Kuba – 850,
Kuwejt – 627,
Meksyk – 750,
Mongolia – 865,
Niemcy – 400-440,
Norwegia – 70,
Nowa Zelandia – 940-949,
Pakistan – 896,
Polska – 590,
Serbia – 860,
Singapur – 888,
Słowacja – 858,
Szwajcaria – 76,
Szwecja – 73,
Tajlandia – 885,
Tajwan – 471,
Turcja – 869,
USA i Kanada – 00-09,
Węgry – 599,
Wielka Brytania – 50,
Włochy – 80-83,
Wietnam – 983.
Jak odczytać kod kreskowy? Prawdą jest, że wystarczy sprawdzić tylko jego początek, a dokładniej dwie/trzy cyfry. W przypadku wątpliwości dobrze jest również sprawdzić danego producenta w sieci. Może okazać się, że dane artykuły sprzedawane przez polską markę są wytwarzane za granicą. Wskazane jest ograniczone zaufanie, ponieważ kod kreskowy może oznaczać również dystrybutora.
Czy kody na opakowaniach mają znaczenie?
Wiedząc, co oznacza kod kreskowy, prościej podejmować racjonalne decyzje zakupowe. Coraz więcej konsumentów pragnie wspierać polskie marki. Do tematu warto podejść również od strony „technicznej”. Oznaczenia kodów kreskowych są niepowtarzalne. Ostatnia cyfra, czyli cyfra kontrola, obliczana jest na podstawie pozostałych cyfr. Wszystko po to, aby umożliwić prawidłowe odczytywanie kodów za pomocą skanerów. Omawiane ciągi cyfr są przechowywane w pamięci kasy oraz komputera, dzięki czemu wystarczy kilka kliknięć, aby zidentyfikować towar (poznać m.in. producenta, wagę, cenę i inne parametry).
Wiadomo już, co oznaczają cyfry kodu kreskowego. Dobrze wiedzieć, że służą one także do sprawdzenia autentyczności produktu. Jest to niezwykle ważne w przypadku artykułów luksusowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Rynek zalewany jest tanimi podróbkami, które na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać.
Kod kreskowy vs termin przydatności do spożycia
W dobie nieograniczonego dostępu do internetu nie trzeba się zastanawiać, jak sprawdzić kod producenta. Nie jest to skomplikowane zadanie, więc wystarczy poświęcić krótką chwilę. Istnieje przekonanie, że kod kreskowy na jedzeniu zawiera informację o dacie przydatności do spożycia, jednak nie jest to prawdą. Taka informacja znajduje się na opakowaniu wybranego artykułu – w zdecydowanej większości przypadków jest ona umieszczona w widocznym miejscu, lecz nie jest to regułą. Wspomniany ciąg cyfr nie służy do sprawdzenia terminu ważności żywności.
Z punktu widzenia konsumenta kod kreskowy nie mówi zbyt wiele o produkcie. Samemu można zweryfikować jedynie kraj jego pochodzenia. Z pomocą przychodzą czytniki kodów kreskowych, które znajdują się w niemal każdym markecie (i nie tylko). To właśnie dzięki nim można dowiedzieć się, ile wynosi rzeczywista cena artykułu. Z urządzenia chętnie korzystają osoby, które nie chcą korzystać z pomocy obsługi sklepu, a obawiają się, że cena wybita na paragonie będzie wyższa.
Czy można samodzielnie generować kody kreskowe?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie generować kody kreskowe. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla przedsiębiorców (np. właścicieli sklepów internetowych). Do dyspozycji jest wiele przydatnych narzędzi, a część z nich jest darmowa. Doskonałym przykładem są generatory online, które działają intuicyjnie. Godne polecenia są także aplikacje mobilne na smartfona - oferują one generowanie i edytowanie kodów kreskowych. Dostępna jest opcja integracji z systemami logistycznymi i biznesowymi, co stanowi znaczące wsparcie w prowadzeniu działalności.
Zaawansowane programy komputerowe są najczęściej płatne, jednak gwarantują ogrom przydatnych funkcji. Korzystają z nich przede wszystkim duże firmy, które do systemu wprowadzają kilkaset, a nawet kilka tysięcy produktów.
FAQ: kody kreskowe w pytaniach i odpowiedziach
Jaki jest kod polskich produktów?
Kod kreskowy polskich produktów zaczyna się od 590. Warto pamiętać, że to trzy pierwsze cyfry są najistotniejsze z punktu widzenia konsumenta, ponieważ oznaczają pochodzenie towaru.
Jak sczytuje się kody kreskowe?
Kody kreskowe sczytywane są za pomocą skanerów, które bazują na diodach laserowych. Emitują one wiązkę świetlną, dzięki której możliwe jest bezbłędne odczytanie informacji. W sklepach skanery znajdują się nie tylko przy kasach, gdyż coraz częściej są one udostępniane klientom. Sprawdzenie ceny wymaga zeskanowania kodu kreskowego. Z omawiana technologią można spotkać się także podczas nadawania paczki (m.in. w automatach InPost).
Co oznacza pierwsza cyfra kodu kreskowego?
Pierwsza cyfra kodu kreskowego oznacza niewiele. Wiele państw posiada prefiks zaczynający się od tej samej cyfry. Przykładem jest Polska (590), Rumunia (594), Węgry (599). Chcąc zidentyfikować kraj pochodzenia produktu należy zwrócić uwagę na trzy pierwsze cyfry, gdyż tylko w ten sposób można pozyskać przydatne informacje. Łatwo tutaj o pomyłkę!
Co oznacza kod kreskowy 401?
Kod kreskowy rozpoczynający się od cyfr 401 oznacza Niemcy. To państwo ma zarezerwowane numery od 400 do 440, co dla niektórych jest zaskoczeniem. Wszystko za sprawą dużej powierzchni kraju.
Kod kreskowy 400 – jaki to kraj?
Kod kreskowy 400 oznacza Niemcy. Na uwagę zasługuje fakt, że prefiks nie w każdym przypadku oznacza producenta. Zdarza się, że niemieckie przedsiębiorstwo korzysta z usług firm produkcyjnych na terenie innych krajów.
Jaki kraj oznacza kod kreskowy 402?
Prefiks w Niemczech mieści się w przedziale 400-440, a kod kreskowy 402 zalicza się do tej grupy. Dobrze o tym wiedzieć podczas robienia zakupów. Sporo osób wybiera produkt zachodnie ze względu na ich wysoką jakość.
Skąd pochodzą produkty z kodem kreskowym 4047?
Produkt oznaczony kodem kreskowym 4047 pochodzi z Niemiec. Podczas identyfikacji trzeba uwzględnić pierwsze trzy cyfry (prefiks). Dla konsumenta kolejne cyfry są bez znaczenia, ponieważ służą jedynie do identyfikacji towaru przez system komputerowy.