Jak bezpiecznie kupować w internecie? Zasady i dobre praktyki na zakupach online

Jak bezpiecznie kupować w internecie? Zasady i dobre praktyki na zakupach online

Mogłoby się wydawać, że niemal każdy wie, jak bezpiecznie kupować przez internet, jednak nie jest to prawdą. Konieczne jest ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy, ponieważ cyberprzestępcy systematycznie wdrażają nowe metody oszustwa. Zwykle prowadzą one do utraty gotówki, jednak konsekwencje bywają o wiele bardziej dotkliwe. Zdarza się, że złodziej przejmuje konto bankowe, a jego namierzenie jest praktycznie niemożliwe. Tysiące Polaków straciło w ten sposób oszczędności gromadzone latami. Zakupy w sieci wcale nie muszą być ryzykowne, jednak należy zachować ostrożność. Warto stosować się do wskazówek zawartych w tym artykule.






zasady kupowania w internecie


Zasady kupowania przez internet – TOP 10 


Postaw na sprawdzone sklepy 

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie kupować w internecie? Przede wszystkim należy wybierać zweryfikowane sklepy, które są legalnie zarejestrowane. W przypadku wątpliwości wystarczy posłużyć się wyszukiwarką. Trzeba zauważyć, że niektóre firmy działają na rynku legalnie, jednak pełnią funkcję „pośrednika”. Co to oznacza? W większości przypadków towary zamawiane są z Chin. Należy szczególnie uważać na produkty luksusowe sprzedawane w okazyjnych cenach.


Bezpieczne zakupy online wymagają zdrowego rozsądku. Nawet, jeśli ceny zachęcają do złożenia zamówienia, to należy mieć sto procent pewności, że dany sklep jest godny zaufania. W sieci każdego dnia pojawiają się kolejne fałszywe strony, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Najczęściej zamówienie nigdy nie zostaje wysłane.


Korzystaj z oficjalnych aplikacji

Coraz więcej osób robi zakupy na smartfonie. Trudno się temu dziwić – telefon zawsze jest pod ręką, a asortyment ulubionych sklepów można przeglądać w każdej wolnej chwili. Jak kupować przez internet, aby nie żałować? Przede wszystkim należy instalować wyłącznie oficjalne oprogramowanie, które jest dostępne za darmo w sklepie Google Play oraz App Store.


Aplikacje mobilne sklepów pochodzące z innych źródeł mogą służyć do wyłudzenia danych osobowych. Bardzo często zmuszają do podania danych wrażliwych, które służą oszustom do różnych celów. Należy wiedzieć także o możliwości przejęcia urządzenia przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku „podpiętej” karty kredytowej.


Uważaj na podróbki

Bezpieczne zakupy w internecie nie są zarezerwowane dla wybranych, jednak każdy zakup powinien zostać dokładnie przemyślany. Sprzedaż podróbek jest nielegalna, a pomimo tego w sieci dostępnych jest miliony replik. Najczęściej można je zakupić w okazyjnych cenach, ale nie zawsze. Warto pamiętać, że produkty luksusowych marek są trudno dostępne. Niektóre z nich wymagają długiego czasu oczekiwania.


Marzysz o torebce Chanel lub Dior? A może chcesz zakupić buty Nike z limitowanej kolekcji? Czasami warto udać się do salonu stacjonarnego, aby mieć gwarancją autentyczności. Inwestowanie w bezwartościowe podróbki nie ma żadnego sensu.


Sprawdź politykę zwrotów

Każda osoba, która kupuje przez internet, ma prawdo do oddania produktów bez podania przyczyny. To sklep decyduje o terminie oraz warunkach zwrotu. Wielu konsumentów nie sprawdza regulaminu przed dokonaniem zakupu, co jest ogromną pomyłką. Zdarza się, że sprzedawcy na różne sposoby starają się utrudnić kupującemu odzyskanie gotówki. 


Zwrot może nie obejmować specyficznych kategorii towarów. Znając zasady bezpiecznego kupowania przez internet unikniesz niemiłych niespodzianek, które narażają Cię na wysokie koszty. W opisie produktów informacja o braku możliwości zwrotu może zostać napisana najmniejszą czcionką i umieszczona na samym dole strony. 


Poznaj opinie klientów 

Jak bezpiecznie kupować przez internet w Chinach? W Polsce sprawa zakupów przez internet jest nieco prostsza. Zagraniczne sklepy funkcjonują w oparciu o inne zasady. W przypadku oszustwa można udać się na policję, jednak szansa na pozytywne zakończenie sprawy jest niewielka. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywają opinie klientów. 


Należy omijać recenzje, które sprawiają wrażenie „sztucznych”. Takie komentarze są wystawiane tylko po to, aby przyciągnąć nowych klientów. Warto jest zajrzeć na forum lub do mediów społecznościowych. W sieci działają rozmaite grupy, gdzie realni użytkownicy wymieniają swoje spostrzeżenia, a także dzielą się doświadczeniami. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla każdego, kto nie jest w stu procentach przekonany do zakupu w danym e-sklepie.


Wybierz dogodną formę płatności

Jeśli nie masz pewności, czy wybrany sklep internetowy działa uczciwie, to wybierz odpowiednią formę płatności. Przedpłata jest zalecana wyłącznie wtedy, gdy zakup ma miejsce w sprawdzonym sklepie, który posiada mnóstwo pozytywnych opinii. W innym przypadku lepiej nie ryzykować, gdyż odzyskanie wpłaconej gotówki może okazać się niemożliwe.


Niejedna osoba zastanawia się, jak bezpiecznie kupować przez internet. Za pobraniem, czy z góry? Płatność przy odbiorze daje szansę sprawdzenia przesyłki w obecności dostawcy. Zidentyfikowane nieprawidłowości mogą zostać natychmiast zgłoszone. W sieci wciąż funkcjonują sprzedawcy, którzy zamiast oferowanego towaru wysyłają przykładową cegłę.


Uważaj na płatności online

Płatności online stały się standardem, co uśpiło czujność wielu osób. Niemałym zagrożeniem może okazać się standardowe zalogowanie do banku. Fake strony wyglądają niezwykle wiarygodnie, co sprawia, że mnóstwo użytkowników nieświadomie naraża się na utratę kontroli nad kontem. Do bezpiecznych form płatności przez internet można zaliczyć m.in. BLIK (o ile tylko transakcja realizowana jest w zweryfikowanym sklepie).


Zanim podasz dane wrażliwe sprawdź, czy witryna posiada aktywne certyfikaty bezpieczeństwa. Połączenie powinno być szyfrowane, tak aby przesyłane informacje nie zostały przejęte przez nieupoważnione jednostki. Większość przeglądarek internetowych ostrzega o niebezpieczeństwie, co stanowi ułatwienie dla osób, którym obce są nowoczesne technologie.


Ignoruj podejrzane wiadomości

Wiadomości, które stanowią próbę oszustwa wysyłane są niemal wszędzie. To nie tylko SMS-y, MMS-y, maile! Powszechne stały się próby oszustwa na popularnych platformach sprzedażowych (m.in. Vinted, OLX). Cyberprzestępcy dokładają wszelkich starań, aby wprowadzić kupującego w błąd, a w konsekwencji wyczyścić jego konto bankowe. Skala problemu jest ogromna, a szansa na odzyskanie pieniędzy bardzo mała.


Nie masz pojęcia, jak bezpiecznie kupować przez internet od osoby prywatnej? Dowiedz się, jak krok po kroku przebiega sprzedaż na danym portalu, na przykład w tym artykule dotyczącym OLXJeśli nie wszystko jest dla Ciebie jasne, to napisz do supportu, lub opublikuj post na forum/w mediach społecznościowych. Doświadczeni użytkownicy z chęcią udzielą niezbędnego wsparcia.


Unikaj wpłaty gotówki na konto

W zakupach „z drugiej ręki” nie ma nic złego. W sieci można upolować ciekawe produkty w okazyjnych cenach. Portale aukcyjne cieszą się ogromną popularnością, przez co stały się wylęgarnią oszustów. Nie zawsze można uchronić się przed nieuczciwym sprzedawcą, jednak warto zminimalizować ryzyko. 


Najlepszym rozwiązaniem jest zakup z ochroną kupującego. Platforma kontroluje proces sprzedaży, dzięki czemu prawdopodobieństwo oszustwa spada (jednak nigdy nie można go całkowicie wyeliminować). Pewne jest to, że należy unikać wpłat gotówki na rachunek bankowy. Nierzadko okazuje się, że profil handlarza znika natychmiast po otrzymaniu pieniędzy.


Zachowaj korespondencję

Rozmowy prowadzone z nieuczciwym sprzedawcą mogą okazać się dowodem w sprawie. Właśnie dlatego nie należy kasować korespondencji, aż do momentu otrzymania zamówienia. Im więcej danych o transakcji, tym lepiej. Każdego dnia zgłaszane są nowe sprawy o oszustwa internetowe, jednak masę osób nie jest do nich odpowiednio przygotowana.


Osoby prywatne, które oszukują w sieci, można namierzyć relatywnie łatwo. Sprawa się komplikuje, jeśli mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą. Od lat nie znaleziono skutecznego sposobu na eliminację wspomnianych ugrupowań. 



Jak postępować w przypadku oszustwa internetowego


Jak postępować w przypadku oszustwa internetowego?


Wiesz już, jak bezpiecznie kupować przez internet z zagranicy i w Polsce. Wiedza teoretyczna nie jest jednak gwarancją, że każda transakcja online przebiegnie pomyślnie. Dowiedz się, jak postępować w przypadku oszustwa. Niektóre osoby odpuszczają już na starcie, co jest ogromnym błędem! 


  • Przejęcie przez hakerów wrażliwych danych może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Należy działać szybko! Rekomendowana jest zmiana haseł, a także aktywacji weryfikacji dwuetapowej. Kolejnym krokiem jest zablokowanie aktywności na koncie bankowym (nawet, jeśli środki nie zostały jeszcze przejęte przez cyberprzestępców).


  • Każde oszustwo internetowe powinno zostać zgłoszone na policji. Dotyczy to również relatywnie niewielkich kwot. Brak jakichkolwiek działań przyczynia się do rozkwitu przestępczości internetowej. 


  • Można spotkać się z opinią, że policja negatywnie podchodzi do spraw związanych z cyberprzestępczością. Jeśli trafiłeś na osobę niekompetentną, to rozważ wizytę na innej komendzie/posterunku. Twój problem nie powinien być bagatelizowany przez służby.


  • Dokonałeś zakupu w sklepie, który wysłał podróbkę produktu lub utrudnia zwrot? Zgłoś się po pomoc do UOKiK. To instytucja prowadząca dochodzenia w sprawach oszustw internetowych. Z pewnością okaże się pomocna w przypadku, gdy sprzedawca nie respektuje praw konsumentów.


  • Warto wiedzieć o  istnieniu specjalizowanych jednostkach ścigania cyberprzestępców. Można do nich zaliczyć Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), Biuro do Walki z Cyberprzestępczością (CERT), Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3).

Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 198

Polecane artykuły

Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 16117
Nocna wyprzedaż: co to jest, jakie sklepy organizują i co można upolować w promocji?
Kiedy dokonujemy najwięcej zakupów w sklepach internetowych? Wcale nie w weekend i wcale nie wieczorami – wręcz przeciwnie, od długiego czasu szczyt zakupowy przypada na… wtorek wczesnym popołudniem. Powody? Przede wszystkim: wygoda.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 6465
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 6471
Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 20904

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Wykorzystujemy ciasteczka(ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowanie serwisu do indywidualnych preferencji oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia, szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie