Gdzie można płacić Blikiem w 2022? W jakich sklepach i miejscach zapłacisz Blikiem? Lista
No właśnie – tylko czy wszędzie to jest możliwe? Okazuje się, że wciąż w niektórych sklepach nie możemy skorzystać z BLIKa. Sprawa nie jest prosta, dlatego w tym wpisie wyjaśniamy, w jakich sklepach zapłacisz przy użyciu polskiego standardu płatności.
Co znajdziesz w tym artykule?
- 1. Czy w każdym sklepie można płacić BLIKiem? Odpowiedź nie jest oczywista!
- 2. Płatności BLIKiem w sklepach internetowych – kiedy możemy zapłacić przy użyciu kodu BLIK?
- 3. W jakich sklepach można płacić BLIKiem? Lista
- 3.1. Sklepy spożywcze / hipermarkety
- 3.2. Dom i ogród
- 3.3. Sklepy z RTV i AGD
- 3.4. Sklepy odzieżowe
- 3.5. Księgarnie:
- 3.6. Pozostałe
- 3.7. Stacje paliw:
- 4. Czy za granicą można płacić BLIKiem?
- 5. Dlaczego warto płacić BLIKiem?
- 5.1. Korzyści z płacenia BLIKiem w pigułce:
Czy w każdym sklepie można płacić BLIKiem? Odpowiedź nie jest oczywista!
To, czy w danym sklepie można płacić przy użyciu BLIKa, niekoniecznie zależy od konkretnego sprzedawcy – obsługa płatności kodem BLIK i płatności zbliżeniowych leży w gestii operatora terminali płatniczych. Inaczej mówiąc, decyzja nie zależy od konkretnego sklepu, lecz od firmy, która obsługuje płatności kartą. Aktualnie wszystkie nowe terminale wydawane przez najpopularniejszych operatorów obsługują płatności BLIKiem, ale trzeba pamiętać, że funkcja ta nie jest dostępna w przypadku starszych urządzeń.
W związku z tym lista sklepów, w których można płacić BLIKiem, z każdym miesiącem będzie się zwiększać (jest to naturalny proces, ponieważ sklepy co kilka lat wymieniają terminale na nowe).
Płatności BLIKiem w sklepach internetowych – kiedy możemy zapłacić przy użyciu kodu BLIK?
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sklepów internetowych. Co prawda największe sklepy takie jak Allegro, CCC, Media Expert czy H&M mają własne systemy przetwarzania płatności, ale nie da się ukryć, że w zdecydowanej większości sklepów nasze płatności internetowe są obsługiwane przez pośredników takich jak PayU czy Przelewy24.
Czy w takim razie we wszystkich sklepach internetowych możemy zapłacić BLIKIEM? Tak, jeżeli sklep obsługuje płatności przy pomocy wspomnianych wcześniej pośredników.
Ponadto praktycznie każdy większy sklep zapewnia kompatybilność z BLIKiem – możemy o tym przeczytać zasadniczo na stronie każdej firmy w zakładce „Metody płatności”. Jeżeli oprócz logotypów MasterCard i VISA znajduje się logo BLIK, oznacza to, że będziesz mieć możliwość zapłacenia za zakupy przy pomocy tego standardu płatności.
W jakich sklepach można płacić BLIKiem? Lista
Wiele osób poszukuje odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące polskiego standardu płatności:
czy w Kauflandzie można płacić blikiem?
czy w Biedronce można płacić blikiem?
czy w RTV Euro AGD można płacić blikiem?
czy w Dino można płacić blikiem?
czy w Pepco można płacić blikiem?
czy w KFC można płacić blikiem?
czy w McDonaldzie można płacić blikiem?
Za każdym razem odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej. Wszystkie wspomniane sklepy obsługują płatności przy pomocy systemu BLIK. Stworzenie pełnej listy firm obsługujących ten rodzaj płatności byłoby oczywiście niemożliwe, dlatego poniższe zestawienie sklepów warto traktować jedynie jako niezobowiązującą wskazówkę – w rzeczywistości lista firm przyjmujących płatności BLIKiem jest znacznie dłuższa! A ponieważ zależy nam na przejrzystości, poniżej prezentujemy listę sklepów z podziałem na kategorie. Nazwy sklepów dotyczą zarówno placówek stacjonarnych, jak i sklepów internetowych.
Sklepy spożywcze / hipermarkety
1Minute
ABC
Aldi
Auchan
Biedronka
Carrefour
Delikatesy Centrum
Dino
Drogerie Natura
E. Leclerc
Fresh Market
InMedio
Intermarche
Kaufland
Lewiatan
Lidl
Makro
Netto
Polo Market
Relay
Rossmann
SPAR
Selgros
Stokrotka
Top Market
Żabka
Dom i ogród
Abra Meble
Agata Meble
Black Red White
Bricoman
Castorama
Converse
Duka
IKEA
Jula
Jysk
Obi
Sklepy z RTV i AGD
Avans
eMAG
Komputronik
Media Expert
Neo24.pl
Neonet
OleOle
RTV Euro AGD
X-kom
Sklepy odzieżowe
About You
Adidas
Bershka
BonPrix
CCC
DeeZee
Deichmann
Desigual
Diverse
Gino Rossi
H&M
Mohito
New Balance
Pull&Bear
Reebok
Reserved
Showroom
TK Maxx
Zalando
Zara
Księgarnie:
Bookbook
Czytam.pl
Dadada.pl
Empik
Gandalf
Helion
Livro
Merlin.pl
Nieprzeczytane.pl
Tania Książka
Pozostałe
Aliexpress
Allegro
Avon
Decathlon
Douglas
Groupon
Intersport
KFC
McDonald’s
Sephora
Uber
Vision Express
Wittchen
Stacje paliw:
BP
Circle K
Lotos
Moya
Orlen
Shell
Czy za granicą można płacić BLIKiem?
BLIK to standard płatności wprowadzony na rynek przy współpracy kilku banków działających na terenie Polski. Z tego względu przez bardzo długi czas płatności przy użyciu tej metody były możliwe tylko w naszym kraju, natomiast podczas wyjazdów za granicę do łask musiały wrócić klasyczne karty płatnicze. To jednak od jakiegoś czasu nie jest już aktualne, ponieważ przy pomocy BLIKa możemy dokonywać płatności zbliżeniowych także poza granicami Polski.
Możliwość ta jest jednak nieco ograniczona – okazuje się bowiem, że BLIKiem zapłacimy tylko w terminalach płatniczych należących do sieci MasterCard (jest to zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony operator płatności, więc na szczęście ograniczenie to nie jest zbyt uciążliwe).
A co trzeba zrobić, żeby zapłacić BLIKiem za granicą? Proces płatności zbliżeniowej przebiega tak samo jak w przypadku standardowych płatności bezkontaktowych:
Sprawdź, czy terminal ma żółto-czerwone oznaczenie MasterCard.
Poinformuj, że będziesz płacić za zakupy zbliżeniowo.
Odblokuj telefon z modułem NFC i zbliż go do terminala płatniczego.
Potwierdź dokonanie transakcji na swoim telefonie.
Wady? W zasadzie można wskazać tylko dwie.
Po pierwsze, płatności zbliżeniowe BLIKiem wymagają stałego dostępu do internetu (w związku z czym nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy na wakacjach poza Unią Europejską i płacimy duże pieniądze za transfer danych).
Drugim natomiast minusem jest fakt, że przy pomocy BLIKa nie wypłacimy pieniędzy z bankomatów za granicą – opcja ta jest dostępna tylko w urządzeniach znajdujących się na terenie Polski. Na szczęście jednak wszystko wskazuje na to, że także i ten mankament niedługo zniknie, ponieważ BLIK zapowiedział podjęcie działań mających na celu umożliwienie dokonywania wypłat z bankomatów za granicą.
Dlaczego warto płacić BLIKiem?
Nie da się ukryć, że płatności BLIKiem to przede wszystkim spora wygoda. Wiele osób, które spróbowały korzystać z tej formy płatności, z czasem zauważały, że jest to znacznie lepsze wyjście niż standardowe płacenie za zakupy. Co prawda w przypadku płatności w sklepach stacjonarnych poziom wygody jest praktycznie taki sam jak przy płatności kartą (tak czy inaczej musimy zbliżyć telefon do terminala przy płatności zbliżeniowej lub wpisać kod BLIK na terminalu), ale płatności BLIKiem przez internet to już zupełnie inny wymiar wygody. Zamiast logować się do serwisu płatności elektronicznych po prostu generujemy sześciocyfrowy kod, wpisujemy na stronie i zatwierdzamy w aplikacji. W ten sposób nie musimy nigdzie się logować na komputerze, a nasze płatności są w pełni bezpieczne. Mało?
W takim razie dodajmy fakt, że BLIK regularnie organizuje Blikomanię – loterię, w której do wygrania jest gotówka za dokonywanie płatności!
Korzyści z płacenia BLIKiem w pigułce:
Wygoda – nie musisz mieć przy sobie karty płatniczej, po prostu zbliżasz telefon i logujesz się do aplikacji banku.
Bezpieczeństwo – transakcje są szyfrowane i nie wymagają używania karty, co zmniejsza ryzyko wykradzenia danych.
Liczne korzyści – np. w ramach promocji Blikomania.
Jeżeli nie masz jeszcze BLIKa, sprawdź, czy Twój bank udostępnia taką możliwość. Pamiętaj, że zawsze możesz założyć nowe konto w banku współpracującym z BLIK. Mało tego, w bonusie możesz zgarnąć nawet kilkaset złotych premii na start!
Sprawdź najnowsze promocje bankowe i zarabiaj na otwarciu konta