Czy sprzedawca ma obowiązek wydania reszty? Wydawanie reszty w sklepie bez tajemnic

Czy sprzedawca ma obowiązek wydania reszty? Wydawanie reszty w sklepie bez tajemnic

Wydawanie reszty w sklepie to temat, który interesuje wiele osób. Często można spotkać się z sytuacją, gdy kasjer nie ma możliwości wydania kilku groszy, lecz zazwyczaj nie jest to dużym problemem dla klienta. Konsumenci coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych, gdyż gwarantują one wygodę dla obu stron transakcji, jednak nie można zapomnieć o tych, którzy posługują się wyłącznie banknotami i monetami. 

Ustawa o wydawaniu reszty szczegółowo objaśnia tok postępowania – może on stanowić zaskoczenie dla tych, którzy wymagają od sprzedawcy dysponowania każdym nominałem. W tym wpisie przedstawiono zbiór przydatnych informacji, które rozwieją wszelkie wątpliwości.





Wydawanie reszty w sklepie – co mówi prawo? 


Czy sprzedawca musi mieć wydać resztę? Przepisy prawa nie narzucają na sprzedawcę obowiązku wydawania reszty, co oznacza, że to klient powinien posiadać odliczoną kwotę na zakup wybranych artykułów. W innym przypadku realizacja transakcji będzie niemożliwa. Sporo konsumentów uważa, że obowiązkiem kasjera jest m.in. zaopatrzenie kasy w każdy nominał. Nic bardziej mylnego! 



Kasjer ma prawo odmówić sprzedaży produktów, jeśli klient nie dysponuje należną kwotą. Faktem jest, że zdecydowana większość sklepów dokłada wszelkich starań, aby umożliwić zakup. Sprzedawcy nierzadko rozmieniają pieniądze, aby móc wydać resztę. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze możliwe jest opuszczenie stanowiska pracy.



Przezorni kasjerzy proszą klientów o zapłatę monetami, tak aby wypełnić kasę różnymi nominałami. Należy jednak podkreślić, że jest to tylko dobra wola sprzedawcy. Takie same przepisy obowiązują również w lokalach usługowych, czyli tam, gdzie sprzedawane są usługi. Idąc do fryzjera, kosmetyczki czy restauracji lepiej być przygotowanym na to, że druga strona transakcji może nie wydać reszty. Na szczęście z odmową sprzedaży produktów czy usług można spotkać się bardzo rzadko. 


wydawanie reszty


Czy kasjer może „być winien grosika”?


Jak już wspomniano, niektórzy błędnie uważają, że obowiązkiem sprzedawcy jest wydanie reszty. Kasjer może odmówić sprzedaży towarów tylko w uzasadnionych sytuacjach – jedną z nich jest brak gotówki do wydania należnej reszty. Jeśli jednak klient zgodzi się na brak wypłaty kilku groszy, to transakcja zostanie zrealizowana zgodnie z prawem. Sprzedawca nie musi obawiać się negatywnych konsekwencji, jeśli konsument dobrowolnie zrezygnuje z reszty. Kwota nie ma znaczenia, więc może być to 1 grosz, a nawet kilka złotych. 



Kasjer może „być winien grosika”, jeśli zapyta o to klienta, a także uzyska odpowiedź twierdząca. Nie może on jednak podjąć decyzji za kupującego. Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Najlepszą opcją jest zapłata kartą, o ile tylko sklep dysponuje terminalem. Płatności bezgotówkowe są nie tylko szybkie i wygodne, ale również bezpieczne. 





Kiedy dopuszczalna jest odmowa sprzedaży towarów?  


Odmowa sprzedaży produktów może mieć miejsce tylko w uzasadnionych przypadkach. Można do nich zaliczyć m.in.: 


  • brak dokumentu potwierdzającego wiek, 

  • recepty, 

  • zezwolenia na broń. 


Inną przyczyną jest niewłaściwe zachowanie klienta np. spowodowane upojeniem alkoholowym. Niemożność wydanie reszty również może skutkować odmową przeprowadzenia transakcji. Zazwyczaj kasjer pomaga kupującemu w rozwiązaniu problemu (np. poprzez wskazanie punktu, gdzie możliwe jest rozmienienie gotówki), ale nie jest to jego obowiązkiem.


Trzeba wiedzieć, że odmowa zakupu w nieuzasadnionych przypadkach skutkuje nałożeniem grzywny na sprzedawcę, a kara może wynosić nawet 5000 zł. Należy jednak pamiętać, że tylko przełożeni kasjera mają prawo skontrolować rzeczywisty stan kasy fiskalnej. Konsument może poprosić o wsparcie kierownika sklepu, jeśli uważa, że odmowa sprzedaży nastąpiła bezpodstawnie. Dokładny tok postępowania zależy od polityki obowiązującej w danym punkcie.


wydawanie reszty


Czy sprzedawca musi rozmienić pieniądze? 


Wiadomo już, czy sklep ma obowiązek wydać resztę. Warto wspomnieć także o innej sytuacji – klienci często proszą kasjera o wymianę gotówki. Zdarza się, że przychodzą do sklepu z całą reklamówką groszówek. Mogłoby się wydawać, że monety są niezbędne kasjerowi do tego, aby realizować transakcje. Okazuje się, że nadmiar wcale nie pomaga, a dokłada pracy sprzedawcy, który musi przeliczyć pieniądze w kasie.


Sprzedawca ma prawo odmówić wymiany pieniędzy na inny nominał. Bywa tak, że manager zabrania takiej praktyki, więc nawet dobra wola kasjera nie jest wystarczającym powodem. Na uwagę zasługuje fakt, że klient może zapłacić za zakup dowolnym nominałem. Jeśli więc zapłaci groszówkami rachunek opiewający na kilkaset złotych, to nikt nie może odmówić przeprowadzenia transakcji. 


Dlaczego warto płacić kartą?


Nic nie wskazuje na to, aby płatności gotówkowe odeszły w zapomnienie. Mnóstwo osób (np. seniorzy, dzieci) nie posługuje się „plastikiem”, a tym samym dysponuje wyłącznie banknotami oraz monetami. Ci, którzy mają wybór, powinni przeanalizować najważniejsze zalety transakcji bezgotówkowych. To spore udogodnienie dla tych, którzy nie chcą zastanawiać się, czy kasjer może nie wydać reszty.


1. Brak konieczności posiadania gotówki

Karta płatnicza skutecznie rozwiązuje problem związany z wydawaniem reszty. Dość rzadko zdarza się sytuacja, gdy sprzedawca odmawia sprzedaży z powodu braku możliwości wydania reszty, jednak zawsze jest pewne ryzyko. Brak wyliczonej kwoty bywa frustrujący podczas „szybkich” zakupów, kiedy liczy się każda minuta. Nie można również nie wspomnieć o trudnościach, jakie występują podczas wymiany pieniędzy (szczególnie w godzinach porannych, kiedy kasy dopiero się zapełniają). 


2. Oszczędność czasu 

Płatność kartą to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla każdego, kto chce zaoszczędzić czas. Dzięki terminalom zbliżeniowym uregulowanie rachunku trwa kilka sekund. Nie można również zapomnieć o kasach samoobsługowych, które akceptują wyłącznie płatności bezgotówkowe. Dzięki nim nie trzeba stać w długich kolejkach.


3. Maksimum wygody

Konieczność odliczenia określonej kwoty bywa męcząca. Poszukiwanie drobnych w portfelu nierzadko zajmuje kilka minut. Karta płatnicza zapewnia maksimum wygody. Nie zajmuje dużej ilości miejsca, więc zawsze można mieć ją pod ręką. Nie można tego samego powiedzieć o ciężkim portfelu, którego zwykle nie zabiera się ze sobą np. na spacer z psem czy jogging.


4. Bezpieczeństwo

Płatność kartą jest w pełni bezpieczna, a dodatkowo pozwala lepiej kontrolować wydatki. Istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia karty, która może zostać skradziona lub zgubiona. Wszystko po to, aby osoby nieupoważnione nie miały dostępu do konta bankowego. 


5. Dodatkowe usługi

Mowa tutaj o usługach typu cashback, dzięki którym możliwa jest wypłata niewielkich kwot w sklepach oraz stacjach benzynowych. Ważne, aby poinformować o tym fakcie sprzedawcę w momencie płacenia kartą. Jest to opcja niedostępna dla osób płacących gotówką.


Narodowy Bank Polski planuje zagwarantować obowiązek akceptowania płatności gotówkowych. Wszystko po to, aby osoby płacące wyłącznie gotówką nie miały problemu z dokonaniem zakupu. Zwolennicy tej formy płatności muszą jednak pamiętać o tym, że sprzedawca nie ma obowiązku wydawania reszty. Najczęściej jednak sklepy dbają o zadowolenie konsumentów, więc nie jest to powszechne zjawisko.

Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 1168

Polecane artykuły

Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58475
Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 15315
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7482
Nocna wyprzedaż: co to jest, jakie sklepy organizują i co można upolować w promocji?
Kiedy dokonujemy najwięcej zakupów w sklepach internetowych? Wcale nie w weekend i wcale nie wieczorami – wręcz przeciwnie, od długiego czasu szczyt zakupowy przypada na… wtorek wczesnym popołudniem. Powody? Przede wszystkim: wygoda.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7427

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.