Audiobooki za darmo: gdzie słuchać bezpłatnie i legalnie całych nagrań?

Audiobooki za darmo: gdzie słuchać bezpłatnie i legalnie całych nagrań?

Szukasz całych audiobooków za darmo? Podpowiadamy, gdzie pobrać bezpłatne i w pełni legalne książki do słuchania!

Audiobooki, czyli książki do czytania, to bezapelacyjny hit ostatnich lat. Każdy z nas ma przy sobie telefon, dlatego możemy odtwarzać ulubione książki dosłownie w każdym miejscu: w sklepie, w drodze do pracy, w biurze albo w samochodzie. Z pewnością jest to świetna alternatywa dla klasycznych książek i ebooków (zwłaszcza gdy nie mamy na tyle czasu, aby usiąść i pełni oddać się czytaniu).


A ile kosztuje taka przyjemność? Okazuje się, że istnieje mnóstwo sposobów, aby zdobyć audiobooki za darmo! Przeczytaj nasze porady i zobacz, jak łatwo zdobyć dostęp do milionów książek i lektur szkolnych bez żadnych opłat! W gratisie możesz odebrać nawet 79 dni słuchania najlepszych bestsellerów!


Pełne wersje darmowych audiobooków – czy można znaleźć w internecie książki w całości? 

Wiele osób uważa, że jeśli coś jest bezpłatne, to z pewnością jest to ściema, coś nielegalnego albo (w najlepszym razie) tylko zajawka, a nie pełnoprawny produkt. Ale w internecie można znaleźć mnóstwo audiobooków za darmo do słuchania, które są książkami w całości – i do tego pochodzą z legalnych źródeł! Dzięki temu nie musisz się obawiać tego, że po którymś rozdziale nagle okaże się, że trzeba wykupić pełną wersję. A gdzie szukać najlepszych całych audiobooków za darmo? Poniższa lista rozwiewa wszelkie wątpliwości!


Polskie audiobooki za darmo: gdzie należy ich szukać? 

Niestety nie zawsze okazuje się, że poszukiwane przez nas książki do słuchania są dostępne legalnie w internecie bez żadnych kosztów. Lista bezpłatnych audiobooków jest naprawdę imponująca, ale mimo to za wiele szlagierów i tak trzeba zapłacić. A gdzie można sprawdzić dostępność tytułów do pobrania bez żadnych kosztów?
Oto najważniejsze miejsca, o których trzeba pamiętać:


1. Lokalne biblioteki 

W dobie internetu wiele z nas całkowicie zapomniało, że największy wybór książek za darmo mamy… w bibliotece. I choć placówki kojarzą się z książkami papierowymi, to jednak z roku na rok rośnie liczba miejsc oferujących dostęp do audiobooków oraz ebooków. Część z nich dysponuje klasycznymi nagraniami w wersji fizycznej (to znaczy, na płycie CD), natomiast te najbardziej zaawansowane technicznie budują własne bazy zasobów cyfrowych (czasami także w ramach samorządowych projektów, takich jak Mazowiecka Baza Cyfrowa). Zapisanie się do lokalnej biblioteki jest prawie zawsze bezpłatne, a o szczegóły bazy audiobooków warto podpytać w konkretnej placówce.

2. Legimi

Legimi to jedna z większych baz ebooków i książek w wersji audio, w której możemy zarówno wykupić dostęp do ponad 6 tysięcy tytułów, jak i kupić książki papierowe na własność. Co prawda w Legimi nie ma zbyt wielu audiobooków po polsku za darmo, niemniej jednak jest ich kilka (a z czasem lista może się powiększyć o dodatkowe pozycje). Niewątpliwym plusem Legimi jest to, że firma współpracuje z wieloma bibliotekami (np. Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy), dzięki czemu czytelnicy mogą otrzymać darmowy dostęp do wszystkich produktów z oferty online bez żadnych opłat.

3. Virtualo

Virtualo jest jedną z większych księgarni z audiobookami w Polsce, umożliwiającą zakup konkretnej pozycji (zamiast subskrypcji kupujemy plik mp3 na własność). W sprzedaży znajdują się tysiące nagrań z udziałem najsłynniejszych polskich głosów, a lista bezpłatnych audiobooków również stale powiększa się o nowe pozycje.
Dobrą wiadomością dla wielu osób może być fakt, że co chwila pojawiają się promocje nawet do -50%, dlatego nawet te płatne audiobooki mogą być znacznie tańsze niż u konkurencji.

4. Publio

Spośród wszystkich sklepów z audiobookami, to właśnie Publio może poszczycić się największą listą audiobooków do słuchania za darmo. W tym sklepie na klientów, którzy nie chcą płacić, czeka kilkadziesiąt tytułów i wiele wskazuje na to, że ta liczba będzie tylko rosnąć. Tematyka książek jest na tyle zróżnicowana, że naprawdę każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

5. Nexto

Jeszcze jeden sklep z dużą liczbą bezpłatnych książek, choć w tym przypadku mamy też do czynienia z wersjami demo większych produktów (np. kursów do nauki języka). Nie zmienia to jednak faktu, że Nexto jest kolejną stroną, którą warto mieć w pamięci, jeśli szukasz bezpłatnych audiobooków. A osobom, które często słuchają książek i lubią je kupować, możemy polecić wstąpienie do Klubu Nexto Premium, w którym czeka aż 40% zniżki na wszystkie audiobooki z oferty.

6. Spotify

Szwedzki serwis streamingowy jest dość nieoczywistym sposobem na słuchanie audiobooków za free – ale bez wątpienia dla wielu może być ciekawym rozwiązaniem. Dostęp do Spotify jest w wersji podstawowej (z reklamami) darmowy, ale ponieważ wiele osób i tak korzysta z pakietu Premium, możemy uznać to za dodatek do i tak poniesionych już kosztów.
W ofercie Spotify znajdują się głównie audiobooki dla dzieci (np. „Baśnie” Andersena w wykonaniu Michała Żebrowskiego), ale można znaleźć także takie audiobooki dla dorosłych jak „Wielki Gatsby” albo „My, dzieci z Dworca ZOO”. Minusem słuchania książek na Spotify jest z pewnością trudność wyszukiwania książek – nie ma oddzielnej kategorii, dlatego należy ich szukać po tytule (dokładnie tak, jak wyszukujemy piosenki).

7. Ninateka 

Ninateka, czyli platforma udostępniająca zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego, dysponuje tysiącami słuchowisk (czyli audiobooków „na sterydach”). Korzystanie z portalu jest całkowicie bezpłatne, a w ofercie znaleźć można m.in. „Hamleta”, „Proces”, „Ferdydurke”, szlagierową „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną” albo niedostępną nigdzie online „Rodzinną Europę” Czesława Miłosza. Niestety nie istnieje możliwość pobierania plików, ale korzystnym aspektem jest to, że w serwisie nie ma reklam.

8. Kanał Słuchaj za darmo na YouTube

„Słuchaj za darmo” to kanał na YouTube prowadzony pod auspicjami Audioteki, na którym znaleźć można ponad 100 audiobooków (w jednym pliku). Dostępne są tutaj głównie audiobooki dla dorosłych za darmo, np. „Ojciec chrzestny”, „Ślepnąc od świateł”, „Kod Leonarda Da Vinci” czy kryminały Stiega Larssona i Jo Nesbo.
Uprzedzając wszystkie pytania – tak, korzystanie z tych plików jest legalne: nie są one wrzucone przez przypadkowego użytkownika, lecz przez znany portal Audioteka, dlatego możemy mieć pewność, że korzystamy z legalnych (i opłaconych źródeł). Minusy? W tym przypadku mamy do czynienia tylko z początkowymi fragmentami dzieł (pierwsze godziny nagrania), a za wersję pełną niestety trzeba już zapłacić.

9. Wolne Lektury

Audiobooki dla młodzieży za darmo to przede wszystkim lektury szkolne – nic dziwnego, albowiem niezależnie od klasy, młodzi ludzie czytają nawet kilkanaście książek w ciągu roku szkolnego. W legalnej bazie Wolne Lektury dostępne są setki darmowych lektur do słuchania z podziałem na epoki oraz autorów.
Przykłady? M.in. dzieła Mickiewicza, Żeromskiego, Leśmiana, Kochanowskiego, Antona Czechowa czy Edgara Allana Poe. Sporą zaletą serwisu jest też fakt, że znajdziemy tutaj tysiące lektur w PDF (również za darmo) w wersji kanonicznej.

 10. Kanał Darmowe Audiobooki Lektury na YouTube 

Kolejny dobry adres dla osób poszukujących lektur szkolnych – tym razem w ramach YouTube’a. Znajdziemy tutaj ponad 60 nagrań, w tym m.in. „Cierpienia Młodego Wertera”, „Przedwiośnie”, „Janko Muzykanta” lub „Ojca Goriot”. Treści na tym kanale nie są czytane przez znanych aktorów, lecz przez zwykłego lektora, a prezentowane dzieła i tak są dostępne za darmo w domenie publicznej.

11.  Kanał studiomaxxaudio na YouTube 

Kanał pełen audiobooków dla dzieci za darmo, na którym znajdziemy m.in. bajki i kołysanki. Nagrania udostępniane w serwisie obejmują najsłynniejsze baśnie, takie jak: „Śpiąca królewna”, „Roszpunka”, „Kot w butach”, „Jaś i Małgosia” albo „Stoliczku, nakryj się”.


Jakie książki są najczęściej udostępniane za darmo?

Trudno nie zauważyć, że tytuły dostępne bez żadnych opłat mają swoją specyfikę – to nie są nowości ani literackie hity ostatnich lat, lecz raczej klasyczne książki, takie jak:
  • dzieła typu „Dobro narodowe”: najwybitniejsze powieści polskiej kultury, Konstytucja RP, audiobooki religijne, etc.
  • lektury szkolne: książki, do których wygasły prawa majątkowe i można je rozpowszechniać bez opłat
  • teksty powstałe w ramach programów edukacyjnych finansowanych przez państwo,
  • opowiadania początkujących autorów
  • poradniki
A co z pozostałymi tytułami? W tym przypadku za audiobooki najczęściej trzeba zapłacić. Chyba że skorzystamy ze sprytnych patentów, takich jak korzystanie z wersji próbnej!


Audiobooki do pobrania za darmo


Audiobooki do pobrania za darmo w ramach okresu próbnego 

Obok wskazanych wcześniej rozwiązań warto wspomnieć także o innej możliwości uzyskania dostępu do audiobooków całkowicie bez opłat. W tym przypadku liczba książek do słuchania jest znacznie większa (często są to nawet dziesiątki tysięcy plików), a lista obejmuje nie tylko klasyki, ale i nowości. Ważne: tego typu bazy działają w modelu subskrypcyjnym, dlatego nie kupujemy audiobooków na własność, lecz płacimy za dostęp do nich. A jak zacząć korzystać z tego rozwiązania? To proste: wystarczy skorzystać z okresu próbnego w bazach audiobooków. W Polsce jest ich naprawdę sporo, więc jest z czego wybierać.

A poniżej co nieco o najważniejszych stronach tego typu:

1. Storytel.pl 

Baza z największym katalogiem szlagierowych audiobooków w Polsce. Jeżeli tylko książka ma swój czytany odpowiednik, z pewnością można ją znaleźć na stronie Storytel. Dodatkowo każdy ma prawo do skorzystania z 30-dniowego okresu próbnego Storytel. Po tym czasie koszt korzystania z usługi wynosi 34,90 zł za 30 dni w pakiecie Storytel Unlimited.

2. Empik Go 

Usługa dostarczana przez Empik, w ramach której mamy dostęp do ponad 30 tysięcy ebooków oraz niemal 7 tysięcy audiobooków. W ramach okresu próbnego nowi użytkownicy mogą przez 7 dni korzystać bez opłat z pakietu „Audiobooki i ebooki” (wartego 39,99 zł/mies.). Warto wspomnieć, że w ofercie są także pakiety wyłącznie z audiobookami albo ebookami (koszt: 29,99 zł/mies.) oraz pakiet „Lektury szkolne” oferujący 650 książek do słuchania i 350 lektur w PDF za 9,99 zł/mies.

3. Legimi 

Bogata baza audiobooków oraz ebooków, a do tego w wielu różnych pakietach. Koszt miesięcznej subskrypcji wynosi 44,99 zł (pakiet bez umowy) lub 39,99 zł/mies. w pakiecie na 12 miesięcy. Legimi nie daje limitu czytania lub słuchania, a do tego, co miesiąc na konto Klubu Mola Książkowego wraca 5 złotych. Serwis przewiduje bezpłatny okres próbny (14 dni).

4. Audioteka Klub 

Subskrypcja udostępniana przez Audiotekę, w ramach której dostajemy dostęp do niemal 2 tysięcy audiobooków za darmo (bez limitu słuchania) i możliwość kupowania ponad 8 tysięcy książek czytanych za 19,90 zł. Koszt miesięcznej subskrypcji wynosi 19,90 zł (albo nieco więcej, jeśli płacimy przez iTunes lub razem z rachunkiem telefonicznym). Audioteka daje jednocześnie 14 dni za darmo na start.

5. BookBeat.pl 

Jeszcze jeden serwis działający na tej samej zasadzie, tym razem jednak uzależniający koszt abonamentu od intensywności użytkowania. W cenie 19,99 zł dostajemy pakiet BookBeat Basic, czyli 20 godzin słuchania audiobooków w miesiącu, koszt BookBeat Standard (do 100 h/mies.) wynosi 29,99 zł, natomiast nielimitowany pakiet BookBeat Premium kosztuje 39,99 zł. Koszt dodania członka rodziny do planu to dodatkowe 9,99 zł/miesięcznie. Serwis oferuje 2 tygodnie korzystania z planu Premium za darmo.

 6. Audible.com  

Audible to usługa udostępniana przez Amazon, dająca dostęp do audiobooków anglojęzycznych. Okres próbny trwa tutaj aż 30 dni, a na klientów czekają dwa pakiety: Audible Plus dający nielimitowany dostęp do wybranych książek (za 7,95 USD) oraz Audible Premium Plus (za 14,95 USD), dzięki któremu można posłuchać dodatkowo 1 wybranej książki w miesiącu.



darmowe audiobooki


Jak pobrać darmowe audiobooki z YouTube? 

Wśród prezentowanych powyżej rozwiązań znajdują się zarówno klasyczne sklepy z audiobookami, jak i kanały na YouTube. Chociaż ta druga opcja jest znacznie łatwiejsza w obsłudze, to jednak wielu osobom może się nie spodobać fakt, że domyślnie YouTube nie daje możliwości pobierania plików. Ale wcale nie jest to niemożliwe – wystarczy skorzystać z opcji „YouTube Premium”.

Poniżej najważniejsze informacje na ten temat w pigułce:
  • Koszt: 23,99 zł miesięcznie
  • Zalety: odtwarzanie bez reklam, także przy zablokowanym ekranie lub przy włączonej aplikacji w tle; możliwość zapisywania filmów offline
  • Okres próbny: YouTube Premium za darmo na pierwszy miesiąc




Darmowe audiobooki do pobrania – czy jest sens ściągać z internetu?



Jeśli zsumować wszystkie darmowe okresy próbne, okazuje się, że każdy z nas ma do wykorzystania aż 79 dni słuchania audiobooków (albo 109, jeśli doliczymy anglojęzyczny Audible)!


Czy wobec tego jest sens pobierać książki z nielegalnych źródeł? Zanim pobierzesz utwór z torrentów, zadaj sobie pytanie, czy to się w ogóle opłaca. Weź pod uwagę następujące kwestie.

Pobieranie audiobooków z torrentów:
  • jest zagrożone wysokimi karami,
  • pozbawia twórców prawa do zarabiania na własnych dziełach,
  • grozi zawirusowaniem komputera,
  • nie daje pewności, że pobieramy audiobook w całości,
  • nagrania są słabej jakości.

Korzystanie z audiobooków z legalnych źródeł:
  • jest często darmowe,
  • pozwala autorom zarabiać na swojej pracy,
  • nie grozi wirusem, ponieważ pobierasz pliki z renomowanych sklepów,
  • pozwala korzystać z utworów sprawdzonych pod kątem merytorycznym,
  • daje dostęp do setek tysięcy audiobooków w najwyższej jakości dźwięku,
  • jest wygodniejsze – wszystkie książki masz na jednej półce.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 9487

Polecane artykuły

Nocna wyprzedaż: co to jest, jakie sklepy organizują i co można upolować w promocji?
Kiedy dokonujemy najwięcej zakupów w sklepach internetowych? Wcale nie w weekend i wcale nie wieczorami – wręcz przeciwnie, od długiego czasu szczyt zakupowy przypada na… wtorek wczesnym popołudniem. Powody? Przede wszystkim: wygoda.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7450
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58570
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7511
Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 22333

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.