Zwrot towaru zakupionego przez internet: ile jest czasu, kiedy można zwrócić i co trzeba wiedzieć?

Zwrot towaru zakupionego przez internet: ile jest czasu, kiedy można zwrócić i co trzeba wiedzieć?

Prawo do zwrotu towaru to jeden z największych atutów zakupów w sklepach internetowych. Jakie są zasady odstąpienia do umowy, kto może skorzystać z tej opcji i na jakich zasadach? W tym wpisie rozprawiamy się z popularnymi mitami!

Ostatnie 10 lat to okres gwałtownego rozwoju rynku zakupów internetowych. Chociaż jeszcze pod koniec pierwszej dekady XXI wieku e-commerce dopiero raczkował, a obecność sklepów w internecie była tylko dodatkiem odpowiadającym za niewielką część dochodów, aktualnie dla wielu firm jest to podstawowa (albo jedyna) forma prowadzenia sprzedaży. Dokonywanie zakupów na odległość jest wygodne, szybkie i znacznie tańsze (także za sprawą kodów rabatowych), ale ma jeden minus – nigdy nie możemy być na 100% pewni tego, co kupujemy.

W klasycznych sklepach mamy możliwość dotknięcia kupowanego produktu i sprawdzenia jego cech, natomiast przy zakupach online podejmujemy decyzje tylko na podstawie zdjęcia, opisu i opinii. Nic więc dziwnego, że czasami pojawia się konieczność dokonania zwrotu. W jaki sposób to zrobić i czy mamy do tego prawo? W tym poradniku znajdziesz kompendium wiedzy o odstąpieniu od umowy!



Prawo konsumenta – ile czasu na zwrot towaru zakupionego przez internet?

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta precyzuje, że każdy sklep internetowy ma obowiązek umożliwienia zwrotu w ciągu 14 dni od dnia otrzymania towaru kupionego na odległość. Wszystkie legalnie działające firmy są zobowiązane do przestrzegania tego prawa, dlatego 14 dni na zwrot to najbardziej rozpowszechniony okres objęty prawem do odstąpienia od umowy. Oprócz tego uprawnienia niektóre sklepy proponują jednak własne oferty przewidujące wydłużony okres z prawem do zwrotu.
Stąd też między innymi takie terminy jak:
  • Eobuwie – 30 dni
  • New Balance – 30 dni
  • Adidas – 60 dni
  • Notino – 90 dni
  • Zalando – 100 dni
  • CCC – 30/60/120 z Kartą Klubowicza CCC + 100 dni dla wszystkich klientów w ramach promocji
Informacje o dodatkowych promocjach i wydłużonym czasie na zwrot znajdziesz na stronie konkretnego sklepu.


Warto pamiętać: prawo do zwrotu przysługuje tylko w przypadku zakupu od profesjonalnego sklepu (firmy). Jeżeli kupujesz od osoby prywatnej (np. na portalu ogłoszeniowym), okres 14 dni na zwrot nie obowiązuje.



Zwrot towaru zakupionego na firmę

Od 1 stycznia 2021 r. prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży przysługuje również przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji zakup nie podlega wyłączeniu z okresu z prawem do odstąpienia od umowy.

Odkąd się liczy 14 dni na zwrot?

W przypadku zwykłych klientów czas na zwrot to 14 dni od momentu odebrania zamówienia. Jeżeli zatem paczkę dostarcza Ci kurier – za dzień nr 1 uznaje się dzień, w którym nastąpiło przekazanie przesyłki. Analogicznie sprawa wygląda z odbiorem w Paczkomacie albo punkcie odbioru. Wbrew obiegowej opinii przedłużający się czas realizacji zamówienia nie skraca Twojego czasu z możliwością zwrotu – data zakupu nie ma znaczenia, liczy się data odbioru. Co ciekawe, nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku firm (jednoosobowych działalności gospodarczych) – tutaj okres 14 dni zaczyna swój bieg dzień po odebraniu paczki (a zatem dzień odbioru to dzień nr 0).


Odkąd się liczy 14 dni na zwrot


Jak odstąpić od umowy kupna?

Każdy sklep prowadzi własną politykę zwrotów, niemniej jednak kolejność działań zawsze powinna wyglądać tak, jak poniżej:
  • Wypełnij oświadczenie o odstąpieniu od umowy (znajdziesz je w regulaminie sklepu albo na specjalnej stronie)
  • Wyślij dokument na adres sklepu albo mailowo (w zależności od informacji na stronie)
  • Spakuj swoją przesyłkę
  • Wyślij ją na adres wskazany przez sklep wraz z formularzem zwrotu
Każdą przesyłkę możesz odesłać pocztą lub za pomocą kuriera. Jeżeli chcesz skorzystać z nieco niższych cen przesyłek, zajrzyj do oferty Globkurier i zamów transport DHL, FedEx lub UPS w atrakcyjnych cenach.


Warto wiedzieć: niektóre sklepy oferują darmowy zwrot produktu przy zgłoszeniu zwrotu na ich stronie internetowej.


Nie wiesz, gdzie szukać odpowiednich informacji? Pamiętaj, że każdy sklep powinien zawrzeć komplet niezbędnych wiadomości na ten temat. Dlatego informacji szukaj w następujących miejscach:
  • Regulamin sklepu
  • Specjalna podstrona z opisem prawa do odstąpienia do umowy
  • Wizytówka sklepu w serwisie Wydawaj Dobrze

Jak wygląda wzór umowy odstąpienia?

Polskie prawo nie przewiduje uniwersalnego wzoru formularza odstąpienia od umowy. Każdy sklep tworzy własne formularze, dlatego zawsze należy szukać odpowiednich informacji na specjalnej podstronie lub w regulaminie.
Standardowo jednak niezbędne są następujące informacje:
  • Numer zamówienia
  • Data zakupu
  • Nazwa zwracanego produktu i cena (wraz z identyfikatorem, jeśli to możliwe)
  • Powód zwrotu (nieobowiązkowy, nie ma wpływu na uznanie/odrzucenie zwrotu)
  • Adres, na który został dostarczony produkt (albo adres klienta)
  • Numer konta do zwrotu pieniędzy (jeżeli zakup został opłacony przy odbiorze)
Dokument z powyższymi danymi należy wysłać listownie na adres sklepu podany w regulaminie albo mailowo.

Kto ponosi koszty zwrotu?

Standardowo koszty odesłania towaru ponosi kupujący. Żaden sklep nie jest zobligowany do wzięcia tych kosztów na siebie (choć nie brakuje firm oferujących darmowe zwroty). Musisz jednak mieć świadomość, że w większości sklepów to Ty poniesiesz bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy.


Pamiętaj: sklep na swojej stronie może opisać preferowane formy zwrotu. Zazwyczaj sklepy nie przyjmują zwrotów do Paczkomatów InPost ani punktów odbioru. Nie ma także możliwości odesłania paczki z płatnością przy odbiorze – w takiej sytuacji sklepy po prostu nie przyjmują przesyłek!


Zwrot używanego towaru zakupionego przez internet – czy można? 

Swego czasu w internecie głośno było o osobach, które zamawiały markowe ubrania przez internet, zdejmowały metki i olśniewały prestiżem podczas spotkania ze znajomymi… a następnie odsyłały odzież do sklepu i dostawały zwrot pieniędzy. Genialny sposób na nienaganną stylizację niewielkim kosztem? Nic bardziej mylnego! Zgodnie z polskim prawem sklepy nie mają obowiązku przyjmowania zwrotu używanego towaru. Nie możemy zatem zamówić produktu, używać go przez 14 dni i rozmyślić się z zakupu.


Warto wiedzieć: regulaminy sklepów rozróżniają towar używany od towaru przymierzonego.


Spostrzegawczy zauważą jednak, że prawo do zwrotu bez możliwości sprawdzenia produktu byłoby pozbawione sensu – w końcu okres ustawowych 14 dni ma rekompensować brak możliwości sprawdzenia kupowanego przedmiotu w praktyce. W związku z tym należy pamiętać o tym, że zawsze mamy prawo do sprawdzenia niezbędnych cech, na podstawie których podejmiemy decyzję o zakupie. W przypadku ubrań oznacza to możliwość przymierzenia produktu, natomiast w przypadku innych produktów (np. AGD/RTV i telefony) – np. otwarcie opakowania. Co za tym idzie, po zakupie masz prawo sprawdzić produkt. Musisz jednak pamiętać, że w razie zwrotu nie może on nosić śladów użytkowania i nie może być pozbawiony wszelkich fabrycznych folii. Innymi słowy, musisz zwrócić towar w takim stanie, aby sklep mógł go ponownie sprzedać.


Warto wiedzieć: wiele sklepów obuwniczych odrzuca zwroty butów z powodu uszkodzenia podeszwy. Zakupione buty przymierzaj na dywanie, aby uniknąć pojawienia się mikrorysek oraz zabrudzeń. W przypadku pozostałych produktów zawsze delikatnie otwieraj opakowanie i nie rozrywaj folii, a także nie odcinaj metek


Zwrot uszkodzonego produktu – co zrobić, aby odzyskać pieniądze? 

Prawo konsumenta do zwrotu towaru to jedno, natomiast sytuacja, w której otrzymujemy uszkodzony produkt, to zupełnie inna para kaloszy. Jeżeli zakupiony przez internet produkt został uszkodzony w transporcie i można to ocenić przed odbiorem paczki (na przykład, gdy kupujesz produkty ze szkła), warto spisać odpowiedni protokół w obecności kuriera. Jeżeli natomiast wada została przez Ciebie odkryta po otwarciu przesyłki, masz prawo do zgłoszenia reklamacji.
Wówczas przysługuje Ci:
  • wymiana produktu na nowy na podstawie rękojmi
  • wymiana produktu na nowy na podstawie reklamacji
  • prawo do obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy

Zwroty online


Zwrot treści dostarczanych elektronicznie

Niektóre produkty są dostarczane w wersji cyfrowej: mowa przede wszystkim o kursach online, nagraniach w MP3, webinarach internetowych, kluczach do gier, ebookach itd. Ponieważ istnieje ryzyko, że nieuczciwi klienci pobiorą produkt na dysk i zażądają zwrotu pieniędzy, w tym przypadku zwrot nie jest możliwy.
A dokładniej: po transakcji mamy wybór. Możemy albo poczekać 14 dni i przemyśleć zakup (bez uzyskania dostępu do kupowanej treści) albo pobrać ją po zakupie i zrzec się prawa do zwrotu. Ta pierwsza opcja zdaje się być pozbawiona sensu, dlatego w praktyce nie można zwracać treści cyfrowych.


Czego nie można zwracać?

Polskie prawo chroni klientów przed nieuczciwymi sprzedawcami, ale nie każdy produkt można zwrócić. Co dość oczywiste, z tego uprawnienia wykluczone są między innymi produkty, które szybko się psują albo nie szybko tracą na wartości, a także te rzeczy, które po otwarciu nie mogą być ponownie sprzedane ze względów higienicznych.
Na tej liście znajdują się między innymi:
  • Żywność
  • Produkty spersonalizowane (np. zegarki z grawerem, koszulki z nadrukiem albo garnitur na miarę)
  • Kosmetyki, leki i szkła kontaktowe, jeśli zostały rozpieczętowane
  • Bielizna (choć nie jest to regułą)
  • Gazety (dzienniki, czasopisma)
  • Treści internetowe

Zwroty przez internet


Ile pieniędzy dostanę z powrotem? 

Generalna zasada brzmi następująco: kwota zwrotu to kwota, jaka została zapłacona za produkt. Od tej reguły jest jednak sporo wyjątków, dlatego warto prześledzić wszystkie możliwe warianty po kolei:

1. Jeżeli zwracasz całe zamówienie 

W takiej sytuacji sklep wartość kupowanych produktów oraz koszt NAJTAŃSZEGO sposobu dostawy oferowanego przez sklep (niezależnie od tego, z jakiej metody dostarczenia rzeczy skorzystano). Jeżeli nie zwracasz całego zamówienia, a jedynie część, otrzymasz z powrotem tylko kwotę produktu (bez kosztów dostawy).


Przykład: kupujesz produkt w cenie 100 złotych. Sklep oferuje opcję dostawy za 6,99 zł, ale Ty wybierasz droższy transport za 12,99 zł. W takiej sytuacji, chociaż zapłacona przez Ciebie kwota to 112,99 zł, sklep może zwrócić Ci jedynie 106,99 zł.


2. Jeżeli korzystasz z kodu rabatowego albo promocji aktywującej się po przekroczeniu określonego progu i po zwrocie przekraczasz minimalną wartość zamówienia

Wówczas sklep potraktuje Twoje zamówienie tak, jak gdyby zostało dokonane tylko dla tego zakupu, który zostawiasz. Otrzymasz zatem zwrot, którego wartość zostanie wyliczona na podstawie cen po promocji.
Przykład: kupujesz dwa produkty w cenach 50 i 90 zł. Sklep oferuje 20% rabatu przy zakupach za min. 50 zł. W związku z tym, choć kwota do zapłaty powinna wynosić 140 zł, płacisz jedynie 112 zł (40 zł oraz 72 zł). Jeżeli zwrócisz produkt w cenie regularnej 50 zł, sklep zwróci Ci kwotę 40 zł, a na drugi produkt i tak zostanie naliczony rabat


3. Jeżeli korzystasz z kodu rabatowego albo promocji aktywującej się po przekroczeniu określonego progu i po zwrocie nie przekraczasz minimalnej wartości zamówienia

W tym przypadku sklep uznaje, że dokonane przez Ciebie zamówienie nie kwalifikowało się do rabatu. W związku z tym dostaniesz zwrot zapłaconej kwoty za zwracany produkt (cena po zniżce), ale zostanie on pomniejszony o wartość rabatu naliczonego na pozostałe produkty.


Przykład: kupujesz dwa produkty o wartości 50 i 90 złotych. Sklep oferuje promocję -20% dla zakupów za minimum 100 złotych, dlatego kwota do zapłaty wynosi 112 zł. Jeżeli zwrócisz produkt za 50 zł, wartość koszyka spadnie poniżej 100 zł, więc promocja nie będzie aktywna. Wobec tego kwota do zapłaty będzie wynosić 90 zł, dlatego wartość zwrotu wyniesie „tylko” 22 złote.


4. Jeżeli korzystasz z promocji na darmową dostawę z minimalną kwotą zamówienia

Gdyby Twoje zamówienie i tak przekraczało MWZ, wówczas nie byłoby problemu. Z kolei w razie spadnięcia „poniżej progu” sklep od kwoty zwracanego produktu odliczy wartość dostawy, która „normalnie” zostałaby doliczona do rachunku.
Przykład: kupujesz trzy produkty o wartości 30, 80 i 100 złotych. Sklep proponuje darmową dostawę od 200 zł (w przeciwnym razie koszt dostarczenia wynosi 6,99 zł). Wartość Twojego koszyka to 210 złotych. Postanawiasz zwrócić produkt za 30 złotych. Wówczas pozostałe produkty (180 zł) nie kwalifikują się do promocji na darmową wysyłkę, więc kwota zwrotu jest pomniejszona o 6,99 zł, które zostałoby naliczone, gdyby nie oferta specjalna. Zwrot wyniesie wtedy 23,01 zł.


Ile czasu będę czekać na zwrot pieniędzy? 

Zasady dotyczące zwrotu pieniędzy są zwykle uniwersalne, a najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, to:
  • Termin zwrotu: w ciągu 14 dni od zgłoszenia zwrotu (sklep może się wstrzymać z wypłatą środków do momentu otrzymania przesyłki z produktem)
  • Sposób zwrotu: taki, jaki został użyty do opłacenia zamówienia. Płatności kartą zostaną zwrócone na kartę, a przelewem – na odpowiednie konto bankowe.
  • Jeżeli zamówienie zostało opłacone gotówką przy odbiorze (np. wysyłka za pobraniem), zwrot następuje na konto bankowe wskazane w formularzu zwrotu.


Warto pamiętać: niektóre sklepy nie oferują bezpośredniego zwrotu pieniędzy. Zamiast tego otrzymujesz zwrot środków na kartę podarunkową, które możesz wykorzystać podczas następnych zakupów w sklepie.


Co zrobić w razie problemów?

Odstąpienie od umowy kupna przez internet to prawo, które przysługuje każdemu klientowi. Sklepy mają obowiązek je respektować, ale niektórzy nieuczciwi sprzedawcy sprawiają kupującym problemy. Nie odpowiadają na maile, nie odbierają telefonu albo zbywają klientów. Co zrobić w takiej sytuacji?
Niestety nie ma uniwersalnej recepty – polecamy jednak wykonanie następujących ruchów:
  • Skontaktuj się ze sklepem mailowo, telefonicznie albo za pośrednictwem mediów społecznościowych
  • W razie braku kontaktu zgłoś sprawę na policję oraz do Powiatowego Rzecznika Konsumentów
  • Wystaw sklepowi opinię w internecie
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 2571

Polecane artykuły

Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58475
Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 22264
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7482
Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 17428

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.