Wyprzedaże poświąteczne 2020: przeceny po Świętach – kiedy się zaczynają, do kiedy trwają i gdzie ich szukać?

Wyprzedaże poświąteczne 2020: przeceny po Świętach – kiedy się zaczynają, do kiedy trwają i gdzie ich szukać?

Czy wiesz, że najtaniej jest… po Świętach? Zobacz, ile można zaoszczędzić, kupując na wyprzedażach poświątecznych i w których sklepach jest najwięcej promocji!
Wyprzedaże poświąteczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród polskich klientów. Zgodnie z raportem Santander Consumer Banku w 2019 r. na zakupowe łowy po Bożym Narodzeniu ruszyło aż 35% kupujących, natomiast rok wcześniej w sklepy w tym okresie nawiedziło aż 50% klientów. Kochamy przeceny po Świętach, ponieważ nie lubimy przepłacać. Ale gdzie szukać atrakcyjnych promocji, kiedy się zaczynają i do kiedy można z nich skorzystać?
Sprawdzamy najważniejsze informacje o czyszczeniu magazynów po świętach Bożego Narodzenia!



Czym są wyprzedaże poświąteczne? 

Wyprzedaże organizowane w sklepach po świętach Bożego Narodzenia to pozycja w kalendarzu każdego łowcy niskich cen, która pozwala na zakup wybranych produktów ze zniżkami nawet do -90%. Dodatkowe rabaty naliczane już po szaleństwie zakupu prezentów są w istocie ostatnim etapem długiego wyprzedażowego maratonu, w skład którego wchodzą następujące okazje cenowe:
  • Black Friday
  • Cyber Monday
  • promocje na Mikołajki
  • grudniowe wyprzedaże
  • ostatnie przeceny tuż przed Wigilią (22-24 grudnia)
  • wyprzedaże poświąteczne
W teorii ten rodzaj promocji ma na celu „wyczyszczenie” magazynów z niesprzedanych towarów związanych z tematyką świąteczną. Te produkty cieszą się niemal zerowym zainteresowaniem w okresie styczeń-październik, a koszty ich magazynowania są na tyle wysokie, że sklepom bardziej opłaca się „pozbyć” ich za groszowe kwoty.


Warto jednak mieć na uwadze, że poświąteczne wyprzedaże są także po prostu kolejną formą promocji i szansą na skorzystanie z niższych cen oraz kuponów rabatowych. A zatem nie trzeba kupować produktów sezonowych – zniżki obejmują również asortyment ze stałej oferty.


Wyprzedaże po świętach – kiedy się zaczynają?

Promocje poświąteczne zaczynają się w pierwszym możliwym dniu, czyli 27 grudnia. To właśnie wtedy – już najedzeni po trzech dniach świętowania – ruszamy masowo do ledwie co otwartych galerii handlowych. Ta zasada nie dotyczy jednak sklepów internetowych, które od lat coraz mocniej przesuwają początek wielkich wyprzedaży. I w związku z tym pierwsze przeceny pojawiają się w sklepach online 26 grudnia, a nawet wcześniej – w pierwszy dzień Bożego Narodzenia.
Kalendarz wyprzedaży kształtuje się więc następująco:
  • 26 grudnia – pierwsze promocje w sklepach internetowych
  • 27 grudnia – początek wyprzedaży poświątecznych w sklepach online i stacjonarnych
Nie jest tajemnicą, że w pierwszy dzień po Bożym Narodzeniu w wielu sklepach przygotowania do nowej wyprzedaży są jeszcze w proszku, a informacje o ofertach specjalnych na Święta są „na szybko” podmieniane na informacje o wyprzedażach poświątecznych. Na tym jednak polega cały urok tej oferty – jest wciąż utrzymana w wigilijnym klimacie pełnym śnieżynek, choinek i Świętych Mikołajów, dzięki czemu możemy jeszcze trochę nacieszyć się właśnie zakończonym Bożym Narodzeniem.


Do kiedy trwają przeceny po Świętach

Do kiedy trwają przeceny po Świętach?

Z reguły promocje w sklepach trwają mniej więcej do święta Trzech Króli lub do połowy stycznia. Specyfika tego rodzaju działań marketingowych sprawia jednak, że bardzo trudno jest precyzyjnie wskazać termin zakończenia wyprzedaży. W wielu sklepach bożonarodzeniowy asortyment jest dostępny do wyczerpania zapasów, ale niektóre firmy (np. sklepy odzieżowe) ciągną swoje wyprzedaże zimowe aż do lutego (i w międzyczasie kilka razy obniżają ceny produktów).
Nie ma wątpliwości, że wyprzedaże można podzielić na dwie fazy:
  • faza pierwsza (tuż po Bożym Narodzeniu) – moment, gdy półki są pełne bożonarodzeniowych towarów, a ich ceny są niższe o 30-50%
  • faza druga (od połowy stycznia) – wtedy, gdy wybór produktów jest wyraźnie mniejszy niż wcześniej – na półkach pozostają pojedyncze sztuki, które w związku z tym można kupić taniej nawet o 70-90%


WARTO WIEDZIEĆ: Nie ma co liczyć na to, że świąteczne dekoracje będą do kupienia ze zniżką -95% już 27 grudnia. Owszem, ceny w sklepach po Bożym Narodzeniu znacznie spadają, ale należy pamiętać, że prawosławne Boże Narodzenie przypada na 7 stycznia. I to po tej dacie właśnie mamy do czynienia z największą kumulacją obniżek cen.


Wyprzedaże poświąteczne 2020 – w których sklepach i jak ich szukać? 

Gdzie szukać najlepszych wyprzedaży poświątecznych? To pytanie, na które wiele osób co roku szuka odpowiedzi. Bo choć łatwo powiedzieć, że promocje są wszędzie, to jednak zawsze z najlepszych zniżek korzystają jedynie wytrawni łowcy. Osoby, które zjadły zęby na poszukiwaniu niskich cen. Co pewien czas patrzymy z zazdrością na zdjęcia podsumowujące poświąteczne zakupy, na których widzimy masę produktów za mniej niż 5 złotych lub nawet po 99 groszy. Jak to możliwe, że ci najlepsi poszukiwacze promocji kupują za bezcen, a w sklepach w Twojej okolicy nie ma żadnych ciekawych ofert?
Poniżej 4 porady, które pozwolą Ci lepiej przygotować się do poświątecznych wyprzedaży.

Odwiedzaj różne sklepy

To nie jest tak, że jeżeli odwiedzasz Biedronkę, to nagle po Świętach cały asortyment zostanie przeceniony o 99%. Każdy sklep obniża ceny wybranych towarów – w jednym miejscu to będą ubrania, w innym słodycze, a jeszcze gdzie indziej – obrusy i serwetki. Poszukiwanie dobrych promocji to zabawa, która wymaga odrobinę czasu i wysiłku. A najlepszą nagrodą za poświęconą energię są stosy produktów kupionych za bezcen!

Kupuj to, co akurat jest przecenione

Kolejnym częstym błędem jest to, że patrzymy jedynie na ceny produktów, które akurat znajdują się na naszej liście zakupowej. To sprawia z kolei, że zupełnie nieświadomie pozwalamy, aby omijały nas olbrzymie rabaty produktów, które być może nie są z naszej bajki. Nie korzystasz ze świec zapachowych, ale widzisz je na promocji? Kup i przeznacz na prezent na walentynki! Nie wiesz, po co kupować kalendarz adwentowy w styczniu? Zobacz, ile czekolady tam się znajduje – i ile należałoby zapłacić za tę samą ilość w formie klasycznej tabliczki! Nie bój się kupować nieprzydatnych rzeczy. Wystarczy odrobina kreatywności, aby spektakularnie wykorzystać gadżet za złotówkę!

Wyczekaj moment

Każdy sklep rozkłada swoje przeceny na różne fazy. Kupowanie to swego rodzaju hazard – zastanawiamy się wówczas, czy jest szansa na to, że będzie jeszcze taniej (i czy dany produkt się nie wyprzeda). Ryzyko wymaga mocnych nerwów i świadomości, że nie zawsze „czajenie się” może się zakończyć sukcesem. Czasem okazuje się, że można było poczekać jeszcze tydzień, aby zapłacić jeszcze o połowę mniej, a innym razem ze smutkiem stwierdzamy, że okazja przeszła nam koło nosa.

Nie daj się oszukać

Sklepy wyprzedażowe zwykle mają dobre intencje i chcą sprzedać swój towar za niższą cenę. Ale nie zawsze to jest prawda – a nowe, obniżone ceny okazują się wyższe niż przed „promocją”. W tym celu dobrze weryfikować atrakcyjność oferty (np. poprzez sprawdzenie cen w konkurencyjnych sklepach). Nie trzeba skrupulatnie śledzić cen od początku listopada, ale dobrze mieć świadomość, że nie każda promocja w sklepie jest tak atrakcyjna, jak próbuje nam się wmówić.
To tylko kilka z najważniejszych porad. Ale gdzie szukać najciekawszych promocji? O części z nich nie przeczytasz w gazetce – przecenione produkty są wystawione na paletach i czekają na to, aż klienci wykupią je przy okazji zwykłych zakupów. Dlatego w tym kontekście liczy się poleganie na społeczności. W naszym serwisie Wydawaj Dobrze to użytkownicy chwalą się swoimi znaleziskami i podpowiadają, gdzie aktualnie jest promocja.


Co warto kupić na wyprzedaży po Świętach?

Wyprzedaże wyprzedażami, ale co tak naprawdę możemy kupić na przecenie? Czy w ogóle promocje poświąteczne mogą być interesujące dla zwykłych klientów? Okazuje się, że jak najbardziej! Wystarczy tylko wiedzieć co i jak. I właśnie dlatego poniżej kilka najpopularniejszych rodzajów produktów, których warto szukać tuż po zakończeniu Bożego Narodzenia.


Dekoracje świąteczne

Ta kategoria jest niezwykle obszerna, ponieważ w niemal każdym sklepie pojawiają się gadżety ze świątecznymi motywami. Są to więc m.in.:
  • talerze i filiżanki,
  • obrusy,
  • wykrawacze do pierniczków,
  • dekoracje stojące,
  • poduszki ze świątecznymi motywami,
  • bombki,
  • łańcuchy choinkowe,
  • lampki na choinkę,
  • sztuczne choinki.
Co prawda zakupionych produktów raczej nie użyjemy przez najbliższe 350 dni (chyba że planujemy stworzenie świątecznego klimatu w sierpniu), ale ceny – naprawdę niższe nawet do -90% - sprawiają, że warto już wtedy przygotować się na kolejną Gwiazdkę. Trzeba tylko pamiętać, by nie zapomnieć o zakupionych przed rokiem dekoracjach!
A tego typu asortymentu polecamy szukać zwłaszcza w sklepach z dekoracjami do domu, np.:
  • Home&You
  • DUKA
  • Dajar
  • Dekoria
  • Fabryka Form
  • H&M Home
  • Agata Meble
  • IKEA
  • Jula

wyprzedaże po świątach


Słodycze – czekoladowe mikołaje, kalendarze adwentowe itd.

Kto powiedział, że mikołaje z czekolady czy kalendarze adwentowe smakują tylko w grudniu? Bardzo często te wyroby są produkowane przez znanych producentów (np. Kinder, Milka czy Lindt), dzięki czemu niepowtarzalny smak jest zachowany, lecz jedynie ukryty w nieco innej formie. Od lat smakosze czekolady czekają na ten moment, gdy do sprzedaży trafiają kalendarze adwentowe Milka za 99 groszy i czekoladowe misie Lindt za mniej niż 3 złote.
Dla porównania, za tę samą ilość czekolady w „normalnej formie” należy zapłacić często nawet 3-5 razy więcej! A oferta dotyczy zarówno markowych wyrobów, jak i produktów mniej znanych producentów. Co roku swoją promocję organizuje Biedronka, która przecenia wszystkie świąteczne czekolady Magnetic.
Promocji warto szukać zwłaszcza w hipermarketach i sklepach spożywczych takich jak:
  • Biedronka
  • Lidl
  • Kaufland
  • Tesco
  • Auchan
  • Carrefour

Prezenty świąteczne na przyszły rok

A raczej – wszystko to, co jest związane z wręczaniem prezentów. Faktem jest bowiem, że na poświątecznych wyprzedażach kupisz m.in.:
  • świąteczne sweterki,
  • mikołajowe i zimowe maskotki,
  • świąteczne wersje produktów,
  • kartki z życzeniami,
  • papiery do pakowania prezentów,
  • wstążki i pudełka prezentowe.
O ile sweterki trzeba będzie schować na dno szafy na najbliższy rok, o tyle papier do pakowania prezentów czy wstążki oraz gotowe pudełka to coś, co może się przydać także na „normalne” okazje – np. urodziny, Dzień Matki czy inne ważne święta. Trzeba też dodać, że ceny tego typu produktów są przed Bożym Narodzeniem maksymalnie wyśrubowane, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że papier do pakowania prezentów kosztujący np. 14,99 zł nagle jest sprzedawany za symboliczną złotówkę.

Kosmetyki

Co się dzieje z tymi wszystkimi niesprzedanymi prezentowymi zestawami kosmetyków? Czy trafiają na śmietnik? A może są przepakowywane i sprzedawane w normalnej dystrybucji? Okazuje się, że niekiedy łatwiej jest po prostu zaproponować przeceny po Świętach. I to właśnie dlatego wiele produktów do pielęgnacji ciała (np. dezodoranty, mydła, mleczka, szampony, kremy itd.) można zakupić za grosze.
A jeśli tego by było mało, to w ramach promocji po Bożym Narodzeniu do ataku przystępują drogerie. Znane sklepy z kosmetykami często zupełnie bez powodu obniżają ceny tysięcy produktów – i to właśnie z tego względu najbardziej opłaca się kupować kosmetyki właśnie po Świętach!
Ofert specjalnych warto szukać w następujących sklepach:
  • Sephora
  • Douglas
  • Hebe
  • Rossmann
  • Drogerie Natura
  • Superpharm
  • E-zebra
  • Ekobieca

Ubrania

Ostatnią kategorią produktów, które można kupić taniej w ramach zimowych wyprzedaży, są ubrania. Ich obecność w tym zestawieniu może dziwić (ponieważ zniżki niekoniecznie wynikają z zakończenia Świąt), ale nie powinna – w końcu to właśnie z tej okazji sklepy gromadzą jeszcze więcej ubrań niż w normalnym okresie i potem nie wiedzą, co zrobić z nadwyżkami. Wyprzedaże po Świętach Bożego Narodzenia to szansa na zakup wszystkich ubrań z oferty, nie tylko tych z motywami w renifery, i są dostępne głównie w sieciówkach. Zwykle zbiega się to w czasie ze „standardową” zimową wyprzedażą, czyli rotacją asortymentu i wymianą nowej kolekcji na jeszcze nowszą.
Promocji warto szukać zwłaszcza w:
  • Reserved,
  • H&M,
  • Zara,
  • Sinsay,
  • Mohito,
  • Cropp,
  • House,
  • Pull&Bear,
  • Answear.com,
  • Peek&Cloppenburg,
  • Zalando Lounge.

Ile można zaoszczędzić i czy opłaca się czekać?

To, ile uda Ci się zaoszczędzić na zakupach po Bożym Narodzeniu, zależy od wielu czynników: np. od dnia, w którym zrobisz zakupy, sklepu oraz rodzaju kupowanego produktu. Wiele artykułów można wtedy dostać nawet o 70-90% taniej, co oznacza, że promocje po Świętach pozwalają nie przepłacać. I owszem, wymaga to trochę wysiłku, ale naprawdę warto. Dobrze jest udział w takich promocjach potraktować jako szansę na dobrą zabawę. A to, co uda się upolować, niech będzie miłym dodatkiem do dopiero co zakończonego Bożego Narodzenia.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 5326

Polecane artykuły

Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 15316
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7483
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58478
Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 17435

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.