Ogólnopolska karta seniora: do czego uprawnia, gdzie wyrobić i jakie są zniżki?

Ogólnopolska karta seniora: do czego uprawnia, gdzie wyrobić i jakie są zniżki?

Dynamicznie rosnące ceny sprawiają, że codzienne życie wielu osób stało się jeszcze trudniejsze. Wiadomo, że osoby starsze mają ograniczone możliwości dorobienia do budżetu domowego. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się bliżej ogólnopolskiej karcie seniora, która zapewnia szereg korzyści. Może wyrobić ją każdy, kto ukończył 60 rok życia. Nie trzeba obawiać się nadmiaru czasochłonnych lub skomplikowanych formalności. Wystarczy jedynie wypełnić, a następnie złożyć wniosek. Jego akceptacja wiąże się z licznymi przywilejami oraz rabatami. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, gdzie znajdziesz zbiór aktualnych informacji.




Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?


Nie każdy wie, czym jest Ogólnopolska Karta Seniora 2022/2023. Jest ona elementem programu organizacji wspierająca osoby po 60 roku życia. Wspomniana instytucja podejmuje kroki, które mają na celu zachęcenie starszych ludzi do rozmaitych aktywności (samokształcących, kulturalnych, społecznych i innych). Umożliwiają to zniżki na usługi czy produkty, z których można korzystać w wielu miejscach. Lista obiektów biorących udział w akcji stale się zwiększa!



Karta Seniora honorowana jest na terenie całego kraju. Sporym plusem jest fakt, że można wyrobić ją za niewielką opłatą. Jest ona imienna, czyli przypisana do konkretnej osoby. Niedopuszczalne jest posiadanie kilku kart.



Do czego uprawnia Ogólnopolska Karta Seniora? 


Mnóstwo osób zastanawia się, do czego uprawnia Karta Seniora. Dzięki niej można korzystać ze zniżek w wybranych sklepach, ośrodkach zdrowia, obiektach rekreacyjnych, instytucjach, a także wielu innych. Stowarzyszenie Manko podaje, że w akcji bierze udział kilka tysięcy obiektów, a liczba ta stale się zwiększa. Na liście nie brakuje popularnych sklepów, restauracji, hoteli, biur podróży, sanatoriów, przychodni lekarskich itp. Warto wspomnieć również o tańszych przewozach komunikacją miejską.


Zniżki przysługujące posiadaczom Karty Seniora dotyczą następujących obszarów:


  • zdrowie,

  • kultura i sztuka,

  • sport i rekreacja,

  • sanatoria i uzdrowiska,

  • gastronomia i hotele,

  • transport,

  • usługi (m.in. fryzjerskie, remontowo-budowlane, weterynaryjne).



karta seniora

Komu przysługuje Karta Seniora?


Nie dla wszystkich jest jasne, od jakiego wieku senior może wyrobić kartę. W omawianej akcji mogą wziąć udział wyłącznie osoby po 60 roku życia. W tym przypadku nieistotny jest dochód czy miejsce zamieszkania. Nieistotne są również inne otrzymywane świadczenia. Ci, którzy mają ochotę korzystać ze zniżek i pozostałych profitów, muszą złożyć wniosek i dokonać drobnej opłaty (jeśli jest wymagana).


Karta Seniora 60+ zapewnia najwięcej korzyści osobom aktywnym, które uwielbiają odwiedzać nowe miejsca, podróżować, uprawiać sport. Jest to również świetna rozwiązanie dla każdego, kto systematycznie korzysta z szeroko pojętych usług medycznych. Zaoszczędzić można na turnusie rehabilitacyjnym czy pobycie w sanatorium.


Gdzie wyrobić Kartę Seniora? 


Nie masz pojęcia, gdzie wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora? Chcesz pomóc w załatwieniu formalności bliskiej Ci osobie? Sprawdź poniższą instrukcję krok po kroku, dzięki której wszystko stanie się jasne! Na szczęście procedura nie jest skomplikowana, co przekłada się na znaczącą oszczędność czasu. Kwestia opłat została przedstawiona w dalszej części artykułu.


  1. Pierwszym krokiem jest pobranie wniosku o wydanie Karty Seniora. Wzór dokumentu dostępny jest w sieci. Należy pamiętać, że każda karta przypisana jest do konkretnej osoby, co weryfikowane jest w momencie użycia.


  1. Wypełniony wniosek trzeba dostarczyć do siedziby Stowarzyszenia Manko znajdującej się w Krakowie lub przesłać dokument pocztą. Ważne, aby do dokumentu dołączyć pustą, zaadresowaną kopertę z przyklejonym znaczkiem. Posłuży ona do przesłania Karty Seniora.


  1. Niektóre gminy oraz samorządy umożliwiają uzyskanie Ogólnopolskiej Karty Seniora. W tym celu należy skontaktować się z odpowiednią jednostką (odpowiadającą miejscu zamieszkania). Zdarza się, że pomoc w uzyskaniu dokumentu oferowana jest również przez Uniwersytety Trzeciego Wieku czy lokalne Kluby Seniora.


Czy Ogólnopolska Karta Seniora jest darmowa? 


Ogólnopolska Karta Seniora jest darmowa dla mieszkańców gmin zrzeszonych w Programie Gmina Przyjazna Seniorom. W innym przypadku konieczne jest poniesienie niewielkie opłaty, która zależy od okresu ważności karty.


  • Karta Seniora ważna przez rok – 35 zł,

  • Karta Seniora ważna przez 2 lata – 50 zł.



Należy jednak podkreślić, że znaczna część seniorów nie musi martwić się o dodatkowe opłaty. W razie wątpliwości można skontaktować się z najbliższą jednostką gminy lub obsługą Stowarzyszenia Manko. Specjaliści z pewnością udzielą niezbędnych informacji, a także wskażą tok działania



Na uwagę zasługuje fakt, że Stowarzyszenie Manko stale zachęca samorządy z całej Polski do nawiązania współpracy. Wszystko po to, by zagwarantować seniorom jeszcze więcej możliwości. Prawdą jest, że dla niektórych opłata w wysokości kilkudziesięciu złotych może okazać się zbyt wysoka. Zniechęca ona do wzięcia udziału w akcji. Być może za kilka lat Karta Seniora będzie darmowa dla każdego!


W jakich sklepach można korzystać z Karty Seniora? 


Ogólnopolska Karta Seniora obejmuje apteki oraz placówki handlowe. Należy jednak pamiętać, że jest ona honorowana wyłącznie przez konkretne obiekty. Pełna lista placówek biorących udział w akcji dostępna jest w sieci. Sporym plusem jest fakt, że stale się ona powiększa – to kolejna okazja do zaoszczędzenia gotówki! Niewątpliwym atutem jest również możliwość korzystania z rabatów nie tylko stacjonarnie, ale także online. Ponadto, omawianą kartę obsługują także wybrane aplikacje mobilne. 


Doskonałym przykładem jest Karta Seniora Carrefour oraz Karta Skarbonka Auchan. Każda promocja posiada własny regulamin. Bywa tak, że zniżki obejmują cały asortyment lub wskazane grupy towarów. Nie można również nie wspomnieć o e-kuponach, które nie są dostępna dla pozostałych klientów.


Czy dzięki Karcie Seniora można taniej podróżować? 


Tak! Dzięki Karcie Seniora można taniej przemieszczać się po wielu miastach w Polsce. Wszystko za sprawą zniżek na bilety. Z tego przywileju szczególnie chętnie korzystają mieszkańcy dużych miast, którzy podczas codziennego życia muszą nierzadko przemierzać odległe trasy. Osoby starsze bardzo często nie posiadają własnego pojazdu. Przejazdy taksówką są na tyle kosztowne, że mogą pozwolić sobie na nie wyłącznie nieliczni. Kolejnym utrudnieniem jest fakt, że zdecydowana większość seniorów nie potrafi korzystać z aplikacji typu Uber.



Posiadacze Ogólnopolskiej Karty Seniora mogą również zaoszczędzić na podróżach międzymiastowych. Na specjalną uwagę zasługuje Karta Seniora PKP Intercity. Warto także rozważyć wykupienie rocznego biletu. Istnieje mnóstwo sposobów na to, by funkcjonowało się łatwiej i taniej, jednak nie są one wystarczająco rozpowszechniane. Właśnie dlatego osoby młode powinny pomóc swoim bliskim w załatwieniu wymaganych formalności! 



Jak korzystać z Karty Seniora?


Korzystanie z Ogólnopolskiej Karty Seniora jest bardzo proste. Jak już wspomniano, jest ona przypisana do konkretnej osoby, więc nie ma możliwości jej pożyczenia od członka rodziny czy znajomego. W punktach stacjonarnych (np. obiektach sportowych, restauracjach, hotelach) konieczne jest okazanie nie tylko karty, ale również dokumentu tożsamości. Jest on niezbędny do tego, by dokonać identyfikacji.


Warto wspomnieć, że ze zniżek dla seniorów można korzystać również w sklepach online oraz aplikacjach mobilnych. Wcześniej należy dokonać rejestracji. 

Karta Seniora w pytaniach i odpowiedziach

Dla kogo Karta Seniora?

Ogólnopolska Karta Seniora przeznaczona jest dla osób 60+. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Manko. Warto wiedzieć o istnieniu innych programów dla osób starszych, jednak funkcjonują one na zupełnie innych zasadach.

Czy Kartę Seniora można wyrobić przez Internet?

Wniosek o wydanie Karty Seniora można znaleźć w Internecie, jednak nie można wszystkich formalności załatwić za pośrednictwem sieci. Wypełniony dokument należy osobiście dostarczyć do siedziby Stowarzyszenia Manko lub wysłać go pocztą pod wskazany adres. Na obecną chwilę nie ma innego sposobu na dołączenie do akcji.

Co dołączyć do wniosku o wyrobienie Karty Seniora?

Wypełnienie wniosku o wyrobienie Karty Seniora to nie wszystko. Należy przesłać pustą, zaadresowaną kopertę, na której będą przyklejone znaczki. Jest ona potrzebna do tego, by przesłać kartę. Sporym plusem jest fakt, że nie ma obowiązku jej odbioru osobistego.

Czy Karty Seniora wydawane są przez jednostki gminne?

Zdarza się, że gmina pośredniczy w procesie utworzenia Karty Seniora. Jest to sporym udogodnieniem dla osób starszych, które nie korzystają z Internetu, a załatwienie formalności jest dla nich zbyt trudne. W takiej sytuacji można poprosić o pomoc wykwalifikowany personel.

Ile kosztuje wyrobienie Karty Seniora?

Ogólnopolska Karta Seniora jest dla większości osób 60+ całkowicie darmowa, a zarazem bezterminowa. Wszystko zależy jednak od miejsca zamieszkania. Należy sprawdzić, czy dana gmina bierze udział w omawianym programie. Jeśli nie, to konieczne jest dokonanie opłaty (35 zł/rok, 50 zł/2 lata).

Jak długo ważna jest Ogólnopolska Karta Seniora?

Darmowa Karta Seniora nie ma terminu ważności. Dotyczy to jednostek samorządowych biorących udział w akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Manko. W pozostałych przypadkach kartę można wyrobić na rok lub dwa lata. Jej ważność przedłużana jest po dokonaniu ponownej opłaty.

Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 1760

Polecane artykuły

Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 20892
Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 16106
Nocna wyprzedaż: co to jest, jakie sklepy organizują i co można upolować w promocji?
Kiedy dokonujemy najwięcej zakupów w sklepach internetowych? Wcale nie w weekend i wcale nie wieczorami – wręcz przeciwnie, od długiego czasu szczyt zakupowy przypada na… wtorek wczesnym popołudniem. Powody? Przede wszystkim: wygoda.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 6460
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 56710

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Wykorzystujemy ciasteczka(ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowanie serwisu do indywidualnych preferencji oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia, szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie