Kraje z zakazem handlu w niedziele: gdzie poza Polską nie zrobimy zakupów? Lista!

Kraje z zakazem handlu w niedziele: gdzie poza Polską nie zrobimy zakupów? Lista!


Niedziele handlowe na świecie to temat, który interesuje nie tylko osoby uwielbiające podróże. W Polsce już od kilku lat stosowane są różne metody mające na celu ograniczenie handlu w siódmy dzień tygodnia. Wzbudza to wiele kontrowersji, co przekłada się na emocjonujące debaty. Przedsiębiorcy i konsumenci popierają zniesienie barier ze względu na kwestie ekonomiczne, gospodarcze, społeczne. Prawdą jest, że mnóstwo osób tylko w niedzielę znajduje czas na beztroską wizytę w markecie czy centrum handlowym. W opozycji stają kasjerzy oraz pozostali pracownicy, którym brakuje wspólnych chwil z rodziną i spokojnych weekendów. Trudno powiedzieć, jak najlepiej rozwiązać ten globalny problem, który dotyczy niemal każdego państwa. Stopień restrykcji jest bardzo różny, a wszystko zależy od lokalizacji. W tym wpisie znajdziesz zbiór aktualnych informacji.




Niedziele handlowe w Europie i na świecie


Zastanawiasz się, czy w Austrii w niedziele są otwarte sklepy? Planujesz podróż na Maltę, a samolot wyląduje na miejscu dokładnie w ostatni dzień tygodnia? Chcesz spędzić weekend we Francji, jednak obawiasz się, że sklepy będą zamknięte? Sprawdź dalszą część artykułu, a wszystko stanie się jasne!


Zakaz handlu w niedziele


Zakaz handlu w niedziele (w tym ograniczenia sprzedaży)


Niemcy 

Czy sklepy w Niemczech są otwarte w niedziele? Niemcy od długiego czasu trzymają się wprowadzonych restrykcji dotyczących zakazu handlu w niedziele. Nic nie wskazuje na to, aby w kolejnych latach miało się to zmienić. „Sonntagsruhe” to przepisy, które sprawiają, że zdecydowana większość obiektów handlowych jest zamknięta w ostatni dzień tygodnia. Nie dotyczy to jednak aptek dyżurnych, lotnisk, dworców, stacji benzynowych. W niedziele funkcjonują także punkty handlowe w strefach turystycznych, kwiaciarnie, ciastkarnie itd.

Austria

Austria ma niemal identyczne przepisy jak Niemcy. Zakaz sprzedaży w niedziele nie obejmuje jedynie stacji paliw, dworców, lotnisk i małych, prywatnych sklepików. Można więc dostrzec spore podobieństwo z Polską. Opisywane ograniczenia handlowe są w dużej mierze spowodowane wielopokoleniową tradycją chrześcijańską.

Belgia

W Belgii sklepy w niedzielę otwarte są co tydzień, jednak nie oznacza to całkowity brak ograniczeń. Punkt handlowy musi być zamknięty przez jeden (wybrany) dzień w tygodniu. Plusem jest fakt, że sklepy nie są nieczynne w ten sam dzień, jednak klienci muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Przed udaniem się na zakupy dobrze jest sprawdzić, czy wybrane miejsce jest otwarte.

Hiszpania

Rozmyślasz nad tym, czy w Hiszpanii sklepy są otwarte w niedziele? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż kraj objęty jest pewnymi ograniczeniami. Zakaz handlu dotyczy minimum 10-16 niedziel rocznie (dokładna ilość uzależniona jest od przepisów w danym regionie). Przedsiębiorcy sami wybierają, kiedy najbardziej „opłaca się” zamknąć punkt handlowy, co można uznać za zaletę.

Norwegia

Poszukujesz odpowiedzi na pytanie, czy w Norwegii sklepy są otwarte w niedziele? Obowiązuje tutaj częściowy zakaz handlu w ostatni dzień weekendu. Zgodnie z prawem otwarte mogą być kioski, sklepy spożywcze o powierzchni do 100 m2, stacje benzynowe. Okazuje się, że inne obiekty handlowe (szczególnie znajdujące się w strefie turystycznej) mogą starać się o zezwolenie na sprzedaż w niedziele.

Francja

Nie wiesz, czy we Francji sklepy są otwarte w niedziele? Sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Każda gmina posiada własne przepisy – rada wybiera 12 niedziel w roku, kiedy punkty handlowe mogą być otwarte. Są one publikowane do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego, tak aby przedsiębiorcy mieli dostatecznie dużo czasu na organizację pracy.

Grecja

Przed Tobą długo wyczekiwany urlop i chcesz wiedzieć, czy w Grecji sklepy są otwarte w niedziele? Panują tutaj podobne zasady jak w Polsce. Centra handlowe i duże sklepy są zamknięte, ale zakupy można zrobić m.in. na stacjach benzynowych czy kioskach. Zdarza się, że duże sklepy funkcjonują przez cały weekend, ale dotyczy to głównie regionów turystycznych, a ostateczna decyzja zależy od władz.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii obowiązują pewne restrykcje dotyczące handlu w niedziele. W ten dzień mogą być otwarte jedynie małe sklepy o powierzchni do 280 m2 oraz sklepy rolnicze specjalizujące się w sprzedaży produktów własnych (dotyczy także sprzedawców ryb). Nie ma dużego problemu, aby znaleźć pracujący market, który umożliwi komfortowe uzupełnienie zapasów.

Chorwacja

Chorwacja jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Należy wiedzieć, że panują tutaj regulacje dotyczące niedziel handlowych. Sklepy mogą być otwarte przez 16 dowolnie wybranych niedziel rocznie. Najczęściej funkcjonują one w sezonie letnim.


Brak zakazu handlu w niedziele


Brak zakazu handlu w niedziele


Holandia

W Holandii sklepy otwarte w niedziele nie wzbudzają zaskoczenia. Istniały plany wprowadzenia zakazu handlu w niedziele i święta, jednak podjęto decyzję o stopniowym wycofywaniu się z tego pomysłu. Należy jednak wiedzieć, ze istnieją regiony, które w pełni stosują się do restrykcji. Są one zamieszkiwane przede wszystkim przez konserwatywnych chrześcijan.  Omawiane obszary stanowią wyjątek od reguły, ponieważ w większości holenderskich miast sklepy funkcjonują cały weekend.

Słowacja

Na Słowacji sklepy w niedziele otwarte są niemal przez cały rok. Wyjątek stanowi zaledwie kilkanaście dni w roku m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc, 1 stycznia (Dzień powstania Republiki Słowackiej), 6 stycznia (Trzech Króli), 1 maja (Święto Pracy), 8 maja (Dzień zwycięstwa nad faszyzmem), 5 lipca (Święto Cyryla i Metodego), 29 sierpnia (Wybuch Słowackiego Powstania Narodowego), 1 września (Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej), 15 września (Święto Matki Boskiej Bolesnej), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 17 listopada (Dzień walki za wolność i demokrację). Zdecydowana większość weekendów w handlu jest więc pracująca. To ułatwienie nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów.

Szwecja

Czy w Szwecji sklepy są otwarte w niedziele? Tak, więc zakupy można zrobić tutaj również na koniec weekendu. Wyjątek stanowią sklepy monopolowe, które specjalizują się w sprzedaży alkoholu. W marketach i pozostałych sklepach można zakupić jedynie słabsze piwa o zawartości do 3,5% alkoholu.

Włochy

Czy we Włoszech sklepy są otwarte w niedziele? W tym kraju nie obowiązuje zakaz handlu w ostatni dzień tygodnia. Właśnie dlatego zdecydowana większość sklepów jest otwarta. Turyści powinni jednak pamiętać o wysokiej swobodzie panującej w gorących rejonach. Wysokie temperatury sprawiają, że wielu sprzedawców w losowych momentach podejmuje decyzję o przerwie, która może potrwać nawet kilka godzin.

Portugalia

W Portugalii nie ma zakazu sprzedaży w niedziele. Sklepy funkcjonują bez żadnych ograniczeń, co stanowi dobrą wiadomość dla turystów. Dotyczy to zarówno marketów, jak i sklepów odzieżowych czy drogerii. Na uwagę zasługuje fakt, że mniejsze sklepiki często w niedziele mają wolne. Jest to indywidualna decyzja właściciela.

Irlandia

Zdecydowana większość sklepów jest w Irlandii otwarta w niedziele. Godziny ich funkcjonowania mogą zostać ograniczone (najczęściej 10:00-19:00 lub 12:00-18:00). Jeśli punkty specjalizujące się w handlu są zamknięte, to nie wynika to z ogólnokrajowego nakazu, a decyzji właściciela. Zazwyczaj na taki ruch decydują się małe sklepiki.

Malta

Na Melcie panuje dość skomplikowana polityka, jeśli chodzi o handel w niedziele. Między 1 listopada a 7 stycznia sklepy mogą funkcjonować w godzinach 04:00-22:00, natomiast od 8 stycznia do 31 października w godzinach 07:00-17:00. Dotyczy to wyłącznie tych obiektów handlowych, których właściciele zgłosili inny dzień tygodnia, w którym sklep będzie nieczynny. Właśnie dlatego część sklepików może nie pracować w ostatni dzień weekendu.

Finlandia

W Finlandii sklepy otwarte są w każdą niedziele. Liberalne podejście do całotygodniowego handlu sprawia, że przepisy raczej nie zmienią się w najbliższych latach. Wielu mieszkańców jest zadowolonych z takiej sytuacji. Przedsiębiorcy uważają, że jest to korzystne dla gospodarki rynkowe.

Islandia

Islandia również nie narzuca ograniczeń na sprzedawców, co oznacza możliwość zrobienia zakupów przez cały tydzień. Małe sklepy często robią sobie wolne w ostatni dzień tygodnia. Nie jest to skutkiem ogólnokrajowych restrykcji, lecz głównie chęci odpoczynku. Niektóre punkty handlowe nie przynoszą w niedziele satysfakcjonujących zysków.

Rumunia

Rumuńskie sklepy działają przez cały tydzień i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Kraj nie planuje wdrożenie ograniczeń dotyczących handlu w niedziele. W dużej mierze przyczynia się do tego prężnie rozwijający się sektor turystyczny.

Węgry

W 2015 roku Węgry wprowadziły całkowity zakaz handlu w niedziele. Ten fakt został źle przyjęty przez społeczeństwo, co przyczyniło się do złagodzenia restrykcji. Aktualnie większość sklepów funkcjonuje przez cały tydzień. 

Czechy

Czechy to kolejny kraj, gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele. Sklepy wielkopowierzchniowe otwarte są przez siedem dni w tygodniu. Wyjątek stanowią Święta Państwowe oraz religijne.

Białoruś

Białoruś nie wprowadziła zakazu handlu w niedzielę. Siedem dni w tygodniu otwarte są nie tylko apteki, ale również galeria handlowe, sklepy odzieżowe czy specjalistyczne. Mniejsze sklepy w ostatni dzień weekendu zwykle pracują kilka godzin krócej.

Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 44

Polecane artykuły

Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58332
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7409
Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 15229
Empik Premium: co to jest, jakie są ceny i czy warto skorzystać?
Chociaż Empik posiada własny program lojalnościowy (Karta Mój Empik), to jednak od sierpnia 2019 r. klienci sieci mogą korzystać z absolutnie nieznanego wcześniej na rynku rozwiązania – subskrypcji Empik Premium.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 22119

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.