Raty 0% a opinie: czy kupowanie na zero procent się opłaca? Gdzie można je dostać

Raty 0% a opinie: czy kupowanie na zero procent się opłaca? Gdzie można je dostać

Rosnące ceny produktów sprawiają, że wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup za gotówkę. Dotyczy to w szczególności towarów o relatywnie wysokiej wartości np. elektroniki, urządzeń AGD, wyposażenia wnętrz. Nic dziwnego, że raty 0 procent stały się pewnego rodzaju „wabikiem”, który skłania do skorzystania z oferty. Takie rozwiązanie proponuje coraz więcej marek. Zastanawiasz się, czy jest ono opłacalne? Obawiasz się nadprogramowych opłat? Zapoznaj się z dalszą częścią publikacji, gdzie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!
Zdarza się tak, że raty 0% to wyłącznie chwyt marketingowy. Właśnie dlatego nie należy decydować się na skorzystanie z oferty zbyt pochopnie. Podstawą jest dokładne przeanalizowanie regulaminu, tak aby upewnić się, że zasady promocji są zgodne z oczekiwaniami.



Czym są raty zero procent?

Na samym początku warto jest wyjaśnić, czym są raty 0%. Jest to nic innego, jak kredyt ratalny, który nie jest oprocentowany, a tym samym nie generuje dodatkowych kosztów. Klient spłaca wyłącznie koszt zakupu – bez żadnych odsetek. Trudno wyobrazić sobie korzystniejszą opcję, jeśli nie mamy dostatecznej ilości gotówki. Zgromadzenie niezbędnych pieniędzy mogłoby potrwać wiele miesięcy, a nawet lat, co znacząco opóźniłoby zakup. Raty zero sprawiają, że transakcja może zostać zrealizowana natychmiast.
  • Istotne jest, aby wybrać kredyt RRSO 0%, gdyż tylko wtedy można mieć pewność, że nie zostaną doliczone nawet niewielkie opłaty. Nie trzeba obawiać się ukrytych kosztów. Zdarza się tak, że w ofercie mowa jest o ratach nieoprocentowanych, a w regulaminie oferty widnieje inna wartość rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania.
  • Ważną kwestią jest także brak prowizji, składek ubezpieczeniowych i odsetek. Informacje na ten temat również mogą zostać wpisane „małym druczkiem” w umowie.
  • Warto wiedzieć, że prawdziwe raty 0 procent bardzo rzadko oferowane są przez sklep przez cały czas. W większości przypadków oferta jest ograniczona czasowo i ma na celu przyciągnięcie klientów. Trzeba również dodać, że opisywane udogodnienie zwykle obejmuje produkty o znacznej wartości. Dobrze jest upewnić się, czy w regułach promocji nie ma wzmianki o minimalnej kwocie zakupu.

Co sprawdzić przed zakupem na raty 0 procent? 

Chcesz zakupić telewizor na raty 0%? A może potrzebujesz mebli do nowego mieszkania, jednak twój budżet jest mocno ograniczony? W żadnym przypadku nie należy decydować się na zakup zbyt szybko. Trzeba mieć świadomość, że wiele sklepów nie działa uczciwie, a w umowie mogą znajdować się kruczki. Nie masz pojęcia, na co uważać? Poniżej przedstawiono istotne kwestie.
  1. Prowizja banku – masz w planach zakupić laptop na raty 0% lub inny sprzęt? Nie zapomnij sprawdzić, czy bank udzielający kredytu ratalnego nie pobiera prowizji. Jeśli tak, to miesięczna opłata będzie wyższa. W niektórych przypadkach prowizja jest pobierana tylko raz. Nie jest to opłacalne dla tych, którzy chcą uniknąć nawet najmniejszych kosztów.
  2. Obowiązkowe ubezpieczenie – może okazać się, że raty faktycznie nie są oprocentowane, jednak bank wymaga od kredytobiorcy wykupienia ubezpieczenia. Jest to zbędny wydatek, który generuje niepotrzebną opłatę. Jeśli znalazłeś taką informację w regulaminie promocji, to poszukaj korzystniejszej oferty.
  3. Dodatkowe produkty – niektóre banki wymagają zakupienia dodatkowych produków, gdyż w innym przypadku do każdej raty zostaną doliczone odsetki. Wiadomym jest, że z punktu widzenia kupującego jest to kompletnie zbędne.
  4. Przedłużenie gwarancji – czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby wykupić przedłużenie gwarancji. Taka usługa oferowana jest szczególnie podczas zakupu sprzętów RTV, AGD oraz elektroniki. Należy wiedzieć, że opłata może wynosić nawet 20-30% wartości towaru, a więc nie należy ona do niskich.
  5. Wydłużenie okresu spłaty – kupiłeś sprzęt AGD na raty 0%, jednak okazało się, że nie możesz płacić tak wysokich rat? Zwykle można wydłużyć okres spłaty, jednak może okazać się, że raty nie będą już nieopodatkowane.
  6. Wysoka cena towaru – znalazłeś ciekawy telefon na raty 0%? Zanim zdecydujesz się na zakup zweryfikuj, czy w konkurencyjnym sklepie nie jest on dostępny za mniejsze pieniądze! Nie można wykluczyć sztucznego podbijania ceny, tak aby klient miał satysfakcje, że spłaca raty bez oprocentowania. W rzeczywistości koszt kredytu wliczony jest w cenę produktu, co sprawia, że zakup przestaje być tak opłacalny, jak wydawało nam się na początku.
  7. Brak zdolności kredytowej – w przypadku sprzedaży ratalnej konieczne jest obliczenie zdolności kredytowej kupującego. Masz zamiar zakupić telewizor na raty przez internet, który kosztuje kilkanaście tysięcy złotych? Musisz liczyć się z tym, że w przypadku niskich dochodów (udokumentowanych) bank nie może ustalić wysokiej kwoty raty miesięcznej. Obniżenie jej wartości wiąże się z wydłużeniem czasu spłaty. Nierzadko okazuje się, że w takiej sytuacji raty przestają być objęte zerowym oprocentowaniem.
  8. Świadome zakupy – kupowanie na raty nieoprocentowane może sprawić, że nabędziemy towary, które w rzeczywistości nie są nam potrzebne. Jak już wspomniano, większość ofert jest ograniczona czasowo. Sprawia to, że klient czuje presję, aby szybko podjąć decyzję. Oczywistym jest, że nikt nie chce przegapić dobrej oferty, szczególnie jeśli nie wiadomo, kiedy ponownie zostanie przeprowadzona akcja promocyjna. To wielki błąd! Trzeba uwzględnić, że dochody mogą zmniejszyć się z dnia na dzień, jednak nie oznacza to braku konieczności spłaty rat.

raty 0%

Gdzie można dostać raty 0 procent?

W dzisiejszych czasach znalezienie sklepu oferującego prawdziwe raty 0 procent nie powinno stanowić większego wyzwania. Do wyboru mamy mnóstwo ofert, więc jest w czym wybierać! Poniżej przedstawiono kilka najpopularniejszych promocji, które nie bez powodu cieszą się ogromnym zainteresowaniem konsumentów.

Raty 0 na Allegro

Kredyt nieoprocentowany na zakupy udzielany jest przez bank, który współpracuje z platformą sprzedażową. We wniosku należy wskazać kwotę swojego dochodu, która może (lecz nie musi) zostać zweryfikowana przez kredytodawcę. Kredytobiorca może zostać poproszony o dostarczenie wyciągu bankowego.

Znaczenie ma również historia kredytowa, która powinna być pozytywna. Dłużnicy mogą być pewni, że ich wniosek o sprzedaż ratalną zostanie odrzucony. Sporym atutem jest fakt, że Allegro dba o szybkie załatwienie formalności. Jeśli wniosek nie budzi żadnych zastrzeżeń, to odpowiedź o akceptacji wniosku może zostać przysłana w ciągu kilkudziesięciu minut.

Raty 0 w Media Expert

Promocja na kredyt nieoprocentowany dostępna jest czasowo, jednak pojawia się regularnie. Opinie klientów potwierdzają, że sklep nie dolicza żadnych dodatkowych kosztów. Należy jednak zachować ostrożność podczas zakupu, ponieważ proponowane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Nie jest ono obowiązkowe, więc wystarczy z niego zrezygnować. Wymagana jest weryfikacja zdolności kredytowej oraz niespłaconych zadłużeń.

Raty 0 w Leroy Merlin

Okres spłaty może wynosić 5, 10 lub 20 miesięcy. Na raty 0 można zakupić towar/y o wartości 150 zł – 30 0000 zł. RRSO wynosi 0%, co pozwala uniknąć naliczenia odsetek. Uzyskanie kredytu nieoprocentowanego trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Oprócz złożenia wniosku należy pamiętać o weryfikacji tożsamości.

Można zrobić to na dwa sposoby – za pomocą przelewu weryfikującego lub logowania do konta bankowego. Trzeba dodać, że pożyczka może zostać udzielona na część lub całość zakupów. Usługa Oney Raty nie jest jeszcze dostępna we wszystkich sklepach stacjonarnych. Formalności mogą zostać załatwione przez internet, jednak opisywana sieć handlowa wymaga osobistego odbioru zamówienia.

Raty 0 w Ikei

Znaczącym utrudnieniem jest fakt, że promocja może obejmować wyłącznie wybrane sklepy. Raty nieoprocentowane nie są dostępne dla wszystkich klientów w tym samym czasie. W regulaminie widnieje stosowna informacja, gdzie produkty lub usługi zakupimy na raty bez nadprogramowych opłat.  Zwykle ustalana jest także minimalna wartość zakupu. Podczas składania wniosku kredytowego należy okazać dokument tożsamości. Konieczne jest także złożenie ustnej deklaracji o dochodach.
W przypadku, gdy wartość zakupu przekracza wskazaną kwotę (zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych) konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o dochodach lub innego dokumentu potwierdzającego. W niektórych sytuacjach sklep może wymagać wpłaty własnej w maksymalnej wysokości 25%. Alternatywą jest przystąpienie do kredytu współkredytobiorcy.

Opinie o ratach 0 procent – czy to się opłaca? 

„Opinie na temat prawdziwych rat nieoprocentowanych są pozytywne – dzięki kredytowi istnieje możliwość dokonania natychmiastowego zakupu towarów, których wartość przekracza aktualną zdolność finansową. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na dużą inwestycję. Ponadto, dzięki ratom 0 zwiększają się możliwości zakupowe. Wydatki rozłożone są nawet na kilkadziesiąt rat, co oznacza kilkuletni okres spłaty.”

„Złożenie wniosku o nieprocentowane raty przez internet jest bardzo proste, więc każdy sobie z tym poradzi. Opisywany proces trwa zaledwie kilka minut. Istotne jest, aby dokładnie przeczytać regulamin oferty, gdyż naruszenie nawet jednego punktu umowy może wiązać się z nieplanowanymi wydatkami. Ważne jest również to, aby przypadkowo nie wykupić ubezpieczenia lub dodatkowych produktów bankowych. Jest to powszechne zjawisko, które sprawia, że zakupy przestają być opłacalne.”


„Warto wspomnieć także o tym, że raty 0% zwiększają wiarygodność kredytobiorcy, co może przydać się podczas ubiegania się o np. kredyt hipoteczny. To skuteczny sposób na to, aby sukcesywnie budować pozytywną historię kredytową, która sprawdzana jest przez każdy bank. Wiadomym jest, że należy pilnować terminowego spłaty zobowiązań. Wszelkie opóźnienia działają na naszą niekorzyść.”


„Podstawowym minusem jest fakt, że wiele sklepów nie oferuje prawdziwych rat 0%. Klient zmuszony jest do opłacania np. ubezpieczenia, prowizji bankowej, innych usług. Nie jest to korzystna oferta, a więc należy uważać na haczyki w umowie.”
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 3212

Polecane artykuły

Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7482
Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 17429
Wyprzedaż garażowa: co to jest i jak znaleźć atrakcyjną w swoim mieście w 2020?
Co to jest wyprzedaż garażowa? Z odpowiedzią na to pytanie nie mają trudności osoby, które są na bieżąco z amerykańską popkulturą.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 15315
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58475

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.