Polskie firmy znane za granicą - które rodzime marki przyciągają międzynarodową uwagę?
CCC
Na liście najbardziej znanych polskich firm na świecie nie może zabraknąć CCC. Firma oferuje wysokiej jakości obuwie oraz galanterię. Są to artykuły przystępne cenowo, co przekłada się na doskonałą sprzedaż. Na specjalną uwagę zasługują kolekcję premium, czyli m.in. buty i torebki ze skóry naturalnej. To prawdziwa gratka dla tych, którzy stawiają nie tylko na atrakcyjne wzornictwo, ale także nieprzeciętną trwałość.
Grupa CCC posiada ponad 900 sklepów w 23 krajach, takich jak m.in. Słowacja, Węgry, Czechy, Chorwacja, Austria, Niemcy, Czechy. Z marką można zetknąć się także w Rosji, Ukrainie, Kazachstanie, Rumunii (sklepy franczyzowe).
Początki marki CCC sięgają lat 90-tych. Firma Miłek prężnie rozwijała się w handlu detalicznym i hurtowym. W 1999 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy na CCC, czyli Cena Czyni Cuda. Bardzo szybko pozyskano franczyzobiorców, a asortyment stale się rozszerzał. Pierwsza spółka zagraniczna została powołana w 2004 roku w Czechach. Był to milowy krok, który zapoczątkował wejście na rynek międzynarodowy.
Drutex
Do znanych polskich firm za granicą zalecza się także Drutex. Marka istnieje na rynku już od 1985 roku. Początkowo działała ona przede wszystkim w branży metalowej, jednak z czasem podjęto rozszerzono asortyment. Wysoki poziom sprzedaży drutów, wyrobów z drutu oraz siatek ogrodzeniowych był motywacją do uruchomienia pierwszej linii stolarki okiennej z PVC. Pomysł został wdrożony w 1994 roku. Przedsiębiorstwo zainwestowało również w nowoczesną, półautomatyczną linię produkcyjną szyb zespolonych. W 1999 roku oferta powiększyła się o szyby zespolone, a kilka lat później o stolarkę okienną i drzwiową z drewna.
Drutex to marka obecna nie tylko na rynku europejskim. Jej produkty można nabyć w USA, Meksyku, Australii, a nawet na Bliskim Wschodzie. Firma nie boi się nowych wyzwań, co przekłada się na odważne inwestycje. Jest ona chętnie promowana przez popularne persony m.in. piłkarzy polskich i zagranicznych.
Gino Rossi
Do polskich firm odzieżowych znanych za granicą zalicza się z pewnością Gino Rossi. Pierwszy sklep firmowy powstał w Sopocie ponad 30 lat temu (w 1994 roku). Podstawę oferty stanowiły artykuły klasy premium, które były dostępne wyłącznie dla wybranych klientów. Luksusowe obuwie i akcesoria podbiły serca miłośników luksusu. Warto wiedzieć, że marka była dziełem polsko-włoskiej współpracy. Jednym z założycieli był włoski producent Gino Rossi.
Marka, która funkcjonuje w branży od 1992 roku, szybko się rozwijała. Włoskie komponenty sprawiły, że nawet proste modele obuwia stały się niepowtarzalne. Międzynarodowa kooperacja przyniosła powiew świeżości, co wyróżniło Gino Rossi na tle konkurencji. Unikatowe wzornictwo było rozpoznawalne już na pierwszy rzut oka.
Wraz z upływem lat rozbudowano ofertę o nowe wysokogatunkowe artykuły. Produkcja eleganckiej odzieży męskiej i damskiej okazała się dobrym pomysłem. W dalszym ciągu jest to jednak marka słynąca z wysokiej klasy obuwia i galanterii. Salony firmowe zlokalizowane są w różnych zakątkach świata m.in. Pradze, Kaliningradzie, Berlinie.
Inglot
Mówiąc o największych polskich firmach za granicą nie można pominąć marki kosmetycznej Inglot. Przedsiębiorstwo powstało w 1983 roku w Przemyślu, a jego założycielem był Wojciech Inglot (absolwent chemii na UJ). Pierwsze w ofercie pojawiły się kolorowe lakiery do paznokci, które szybko okazały się hitem. W niedługim czasie podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji pomadek do ust oraz cieni do oczu. W kolejnych latach asortyment rozszerzał się, a grono stałych klientów rosło.
Marka Inglot systematycznie wypuszcza na rynek nowości, które są chętnie testowane przez pasjonatki makijażu. Na uwagę zasługuje fakt, że wysokojakościowe produkty cieszą się sporym uznaniem profesjonalnych wizażystek. Wiele z nich używa kosmetyków Inglot w codziennej pracy. W dużej mierze przyczynia się do tego promocja gwiazd. W 2018 roku do sprzedaży trafiła linia produktów, które powstały przy współpracy z Jennifer Lopez.
Ekspansja zagraniczna Inglot rozpoczęła się w 2006 roku. To właśnie wtedy otworzono pierwszy sklep w Montrealu. Nie trzeba było długo czekać, aby marka pojawiła się w Kanadzie, Nowym Jorku, Meksyku, Azerbejdżanie, Irlandii czy Malezji. Aktualnie jest ona dostępna w ponad 70 krajach na 6 kontynentach! To imponujący wynik, którego może pozazdrościć konkurencja.
LPP
Do polskich marek znanych na świecie zalicza się także LPP – obecnie największa rodzima firma odzieżowa. Gdańska spółka została powołana w 1991 roku. W pierwszych latach działalności funkcjonowała ona pod nazwą Mistral. Początkowo była to niewielka firma specjalizująca się w imporcie odzieży z Azji. Sukces zapoczątkował prężny rozwój, co przyczyniło się do zmiany koncepcji. W 1995 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę LPP – nazwa to zlepek pierwszych liter nazwisk właścicieli (Lubaniec, Piechocki i Partnerzy).
Pierwszym „dzieckiem” spółki LPP stała się marka Reserved - salony firmowe zostały otwarte w 1998 roku. W ciągu dwóch lat trafiła ona na rynek środkowoeuropejski. Kolejne sklepy powstawały w Rosji, Estonii, Czechach, Łotwie, Litwie, Ukrainie, Węgrach, Słowacji .Następnym krokiem było wdrożenie nowej marki młodzieżowej – Cropp. Szybko padła decyzja o jej ekspansji na rynek Europy Środkowej.
W 2009 roku doszło do połączenia LPP ze spółką Artman, co przyczyniło się do przejęcia brandów House oraz Mohito. To znane polskie marki, które umocniły pozycję firmy na arenie międzynarodowej. W 2012 roku stworzono niezwykle popularną markę Sinsay, która oferuje modne i niedrogie ubrania dla kobiet, mężczyzn, dzieci. Dwa lata później salony Reserved otworzyły się w Niemczech. W tym samym roku wszystkie marki LPP zadebiutowały w Chorwacji oraz na Bałkanach.
Kross
Kross można zaliczyć do polskich marek premium, które nie bez powodu cieszą się uznaniem niemal na całym świecie. Początki firmy sięgają lat 90-tych, gdyż to właśnie wtedy Zbigniew Sosnowski otworzył sklep rowerowy w Przasnyszu. Dopiero 10 lat później wzniesiono nowoczesny zakład produkcyjny, który umożliwił opracowanie innowacyjnego systemu montażu jednośladów. Zapoczątkowało to sukces marki na rynku krajowym oraz zagranicznym.
Wysoka jakość podzespołów Kross sprawiała, że marka stała się numerem jeden dla prawdziwych pasjonatów kolarstwa. Niemałym zainteresowaniem cieszą się linie PRO, czyli przede wszystkim perfekcyjnie dopracowane rowery wyczynowe. Szeroka gama pojazdów sprawia, że każdy ma szansę znaleźć pojazd odpowiedni dla siebie.
W 2017 roku marka Kross nie tylko rozpoczęła produkcję niezwykle lekkich i wytrzymałych ram karbonowych, ale także przejęła holenderskiego producenta rowerów elektrycznych (Multicycle). Firma ma dystrybutorów w m.in. Albanii, Argentynie, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Kolumbii, Egipcie, Estonii, Grecji, Meksyku, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, Turcji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, Serbii.
Wawel
Z czego słynie Polska za granicą? Z przepysznych wyrobów marki Wawel! W 1898 roku Adam Piasecki założył pracownię cukierniczą, która okazała się strzałem w dziesiątkę. W 1910 roku padła decyzja o zakupie większego lokalu, tak aby rozpocząć produkcję słodkości na dużą skalę (600-700 kg dziennie). Przedsiębiorstwo liczyło kilkudziesięciu pracowników, a Piasecki został okrzyknięty „Królem Czekolady”. Prężny rozwój działalności sprawił, że skala produkcji wzrosła do 1500 kg na dobę.
W 1951 roku powołano Zakłady Przemysłu Cukierniczego Wawel, gdzie łakocie powstawały pod czujnym okiem wyśmienitych cukierników, a spora część z nich była formowana ręcznie. Kolejne lata to pasmo sukcesów. W 1992 roku firma została sprywatyzowana i przekształcona w spółkę akcyjną. Dopiero w 2005 roku skrócono pierwotną nazwę firmy – tak powstała marka Wawel SA. Niedługo później trzy krakowskie zakłady produkcyjne przeniesiono do nowoczesnej fabryki o powierzchni niemal 6 hektarów.
W 2015 w Dobczycach powstał drugi funkcjonalny zakład produkcyjny, który umożliwił rozszerzenie asortymentu bez strat wydajnościowych. Przedsiębiorstwo stale poszukuje rozwiązań mających na celu utrzymanie wysokiej jakości wyrobów, a także jakości pracy. Aktualnie Wawel eksportuje słodycze do ponad 50 krajów na 6 kontynentach. Specjały tej marki można spotkać w Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, a także wielu innych państwach.