Kupowanie na Aliexpress: czy zakupy są bezpieczne i czy warto? Jak wykorzystać kupon?
Aliexpress, zwane niekiedy „chińskim Allegro” jest jednym z najpopularniejszych sklepów internetowych w Polsce. Statystyki wskazują, że chiński market pod względem liczby odwiedzin w swojej branży ustępuje jedynie Allegro oraz OLX, a trend może w najbliższych latach rosnąć jeszcze dynamiczniej.
Sklep w krótkim czasie stał się jednym z najpoważniejszych graczy na rynkach e-commerce na całym świecie, czego skutkiem jest m.in. pozycja lidera na rynku rosyjskim. Klienci ze wszystkich stron świata pokochali Aliexpress przede wszystkim za największą dostępność produktów z każdej dziedziny.
Zakupy za grosze? W sklepie Aliexpress to wręcz standard!
Od wielu lat Aliexpress jest dostępne w języku polskim, a wszelkie płatności za towary uregulujemy bez konieczności zakładania konta wielowalutowego – sklep oferuje możliwość płatności w złotówkach, bez ryzyka niekorzystnych przewalutowań. Do zakupów na chińskim portalu zachęca również fakt, że w większości przypadków możemy liczyć na darmową przesyłkę!
Takie i inne głosy co chwila pojawiają się w dyskusji o darmowej dostawie z Aliexpress. Prawda jest jednak taka, że chińskim sprzedawcom opłaca się wysyłać przesyłki do wszystkich krajów świata – i to nawet wtedy, gdy wartość poszczególnej paczki to mniej niż 1 dolar!
Powody takiej sytuacji są co najmniej trzy:
Aby zapobiec ryzyku, na polskiej stronie Aliexpress płatności odbywają się przy użyciu trzech znanych rozwiązań:
Skuteczność ochrony gwarantuje przede wszystkim to, że wpłacone przez nas środki nie trafiają od razu do sprzedawcy. Są zamrażane, a wypłata następuje po okresie 60 dni lub w momencie, gdy poinformujemy o odebraniu przesyłki.
Kiedy otworzyć spór na Aliexpress?
W sytuacji, gdy czas ochrony kupującego zbliża się do końca, a paczki brak, a także w sytuacji, gdy towar nie jest zgodny z opisem, klienci Aliexpress mogą otworzyć spór. Jest to forma mediacji, w ramach której opisujemy problem i wskazujemy sposób rozwiązania (najczęściej zwrot pieniędzy), a sprzedawca zobowiązany jest do odpowiedzi. W razie braku reakcji, po kilku dniach nasze żądanie może zostać uznane, a wpłacone środki wrócą na konto. W sytuacji, gdy przesyłka z zamówieniem nie dochodzi przez długi czas, spór na Aliexpress najlepiej otworzyć na 1-2 dni przed końcem okresu ochronnego. Takie rozwiązanie daje gwarancję zwrotu pieniędzy.
Po Internecie krążą dziesiątki wykładni dotyczących zwolnienia z opłat celnych, wśród których najpopularniejszą tezą jest to, jakoby obowiązek cła nie dotyczył zakupów o wartości poniżej 22 euro. Wiele mówi się także o mitycznym oznaczaniu przesyłek jako „gift”, który to zabieg ma zwiększać limit wartości wolnej od cła do 45 euro.
Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawda, a cło należy zapłacić zawsze (choć nie w każdym przypadku służby celne ściśle strzegą przestrzegania prawa). W sytuacji, gdy paczka zostanie zatrzymana przez urząd celny, na adres pocztowy wysyłana jest informacja z prośbą o wysłanie dowodu zakupu oraz uiszczenie odpowiedniej opłaty (na ogół nie więcej niż 8% wartości zamówienia). W razie nieopłacenia przesyłki paczka wraca do nadawcy, a kupujący otwierają spór na Aliexpress i otrzymują zwrot pieniędzy, co sprawia, że cło jest opłacane niezwykle rzadko.
W przypadku podatku VAT interpretacja przepisów nie pozostawia wątpliwości: w sytuacji, gdy kupujemy produkty o wartości przekraczającej 150 euro, powinniśmy zapłacić podatek zgodny z polskimi stawkami. Z tego powodu niektórzy mówią, że zakup elektroniki na Aliexpress jest ryzykowny – w razie wykrycia przesyłki przez służby podatkowe, należy zapłacić dodatkową kwotę, a koszt zakupu niekiedy przewyższa cenę, jaką zapłacilibyśmy w polskim sklepie internetowym.
A mimo to cena oferowana przez sprzedawców nie musi być ceną ostateczną, albowiem można skorzystać z jeszcze większych rabatów! Jak?
Jak wykorzystać kupon na Aliexpress?
Kupony na portalu dzielą się na dwie kategorie: kupony Aliexpress, kupony Select oraz kupony sprzedawców.
Jeśli nie wiesz, czy warto kupować w Chinach, sprawdź koniecznie krótkie podsumowanie za i przeciw Aliexpress:
Zalety kupowania na Aliexpress
Wady kupowania na Aliexpress
- Dlaczego Polacy pokochali portal?
- Czy zakupy na Aliexpress są bezpieczne i – przede wszystkim – warte zachodu?
Co znajdziesz w tym artykule?
- 1. Kiedy powstało „chińskie Allegro”?
- 2. Dlaczego Polacy pokochali zakupy na Aliexpress?
- 3. Jak robić zakupy w Chinach?
- 4. Dlaczego na Aliexpress większość produktów jest wysyłana za darmo?
- 4.1. 1. Umowy na wysyłkę hurtową
- 4.2. 2. Cennik przesyłek Światowego Związku Pocztowego
- 4.3. 3. Dofinansowania w ramach „nowego jedwabnego szlaku”
- 4.4. Darmowa przesyłka kosztem czasu dostarczenia
- 5. Czy kupowanie na Aliexpress jest bezpieczne?
- 5.1. 1. Bezpieczeństwo płatności internetowej
- 5.2. 2. Ryzyko braku otrzymania zamówienia
- 5.3. 3. Zagrożenie dodatkowymi opłatami
- 6. Dlaczego na Aliexpress jest tak tanio i jak zapłacić jeszcze mniej?
- 6.1. 1. Promocje Aliexpress
- 6.2. 2. Kupony Aliexpress
- 7. Podsumowanie: czy warto kupować na chińskim portalu aukcyjnym?
Kiedy powstało „chińskie Allegro”?
Portal Aliexpress powstał w 2010 r. z inicjatywy Alibaba Group, chińskiego giganta będącego siódmą największą firmą na świecie (wartość rynkowa szacowana jest na 480 miliardów dolarów). Początkowo sklep internetowy zajmował się handlem B2B (pomiędzy podmiotami gospodarczymi), natomiast z biegiem czasu otworzył się na zwykłych klientów, którzy odpowiadają aktualnie za większość transakcji w ramach portalu.Sklep w krótkim czasie stał się jednym z najpoważniejszych graczy na rynkach e-commerce na całym świecie, czego skutkiem jest m.in. pozycja lidera na rynku rosyjskim. Klienci ze wszystkich stron świata pokochali Aliexpress przede wszystkim za największą dostępność produktów z każdej dziedziny.
Stara zasada „jeżeli czegoś nie ma w Internecie, to po prostu nie istnieje” odeszła w niepamięć na rzecz porzekadła, że „jeśli czegoś nie znajdziesz na Aliexpress, to sprawdź za kilka dni”.
Dlaczego Polacy pokochali zakupy na Aliexpress?
W sklepie Aliexpress można kupić dosłownie wszystko, a interfejs sklepu podzielony jest na kilkanaście kategorii:- Dom i ogród
- Zegarki i biżuteria
- Telefony i akcesoria
- Zdrowie i kosmetyki
- Niemowlęta i dzieci
- Samochody
- Odzież damska
- Narzędzia i majsterkowanie
- Elektronika użytkowa
- Sport i rozrywka
- Zabawki i hobby
- Modne dodatki
- Bielizna i odzież erotyczna
Zakupy za grosze? W sklepie Aliexpress to wręcz standard!
Jak robić zakupy w Chinach?
Chociaż wydawać by się mogło, że zakupy na drugim końcu świata wymagają szczególnej uwagi, Aliexpress na każdym kroku udowadnia, że wcale tak nie musi być. Zakup produktów na chińskim portalu aukcyjnym jest tak samo prosty, jak w dowolnym polskim sklepie internetowym, a dodatkowo nie musimy się obawiać bariery językowej.Od wielu lat Aliexpress jest dostępne w języku polskim, a wszelkie płatności za towary uregulujemy bez konieczności zakładania konta wielowalutowego – sklep oferuje możliwość płatności w złotówkach, bez ryzyka niekorzystnych przewalutowań. Do zakupów na chińskim portalu zachęca również fakt, że w większości przypadków możemy liczyć na darmową przesyłkę!
Dlaczego na Aliexpress większość produktów jest wysyłana za darmo?
Jak to możliwe, że sklepom opłaca się wysyłać produkty warte 1 dolara za darmo, podczas gdy wysyłka najtańszego listu poleconego krajowego kosztuje 3,30 zł?Takie i inne głosy co chwila pojawiają się w dyskusji o darmowej dostawie z Aliexpress. Prawda jest jednak taka, że chińskim sprzedawcom opłaca się wysyłać przesyłki do wszystkich krajów świata – i to nawet wtedy, gdy wartość poszczególnej paczki to mniej niż 1 dolar!
Powody takiej sytuacji są co najmniej trzy:
1. Umowy na wysyłkę hurtową
Sprzedawcy w Chinach podpisują umowy z firmami transportowymi na przewóz ogromnej liczby paczek, dzięki czemu koszt wysłania pojedynczego zamówienia jest wręcz niezauważalny.2. Cennik przesyłek Światowego Związku Pocztowego
Światowy Związek Pocztowy (UPU) podzielił kraje świata na strefy zgodnie z zasadą, że dostarczanie przesyłek z każdej kolejnej strefy jest znacznie tańsze, niż dostawy w obrębie danej strefy. Chiny znajdują się w strefie 3, natomiast Polska należy do strefy 1. Koszt przesyłki? Marginalny.3. Dofinansowania w ramach „nowego jedwabnego szlaku”
Zgodnie z niektórymi teoriami, chiński rząd dopłaca do przesyłek wysyłanych drogą lądową. Co prawda jest to znacznie bardziej czasochłonne, niż transport lotniczy, jednak dzięki dopłatom od rządu w Pekinie inicjatywa „jedwabnego szlaku” się rozwija, a wraz z nią pozycja międzynarodowa Państwa Środka.Darmowa przesyłka kosztem czasu dostarczenia
Ile trzeba czekać na przesyłkę z Aliexpress? To pytanie, które zadają sobie wszyscy tuż po opłaceniu swojego zamówienia.Warto wiedzieć: Standardowy czas dostarczenia paczek z Chin to 3-4 tygodnie, natomiast termin ten może się dodatkowo przedłużyć. Dostawa może trwać maksymalnie 60 dni, jednak należy pamiętać, że przez większość czasu przesyłka znajduje się... w polskich urzędach celnych oraz pocztowych.
Czy kupowanie na Aliexpress jest bezpieczne?
To pytanie, wraz z domysłami, czy kupowanie w Chinach jest legalne, to najczęściej podnoszone kwestie przy okazji dyskusji o Aliexpress. Obawy dotyczące zakupów w Chinach warto podzielić na trzy sekcje:1. Bezpieczeństwo płatności internetowej
Wiele osób zastanawia się, czy opłacanie zamówień na zagranicznych stronach jest bezpieczne. W dobie cyberzagrożeń, czujności nigdy za wiele, albowiem jeden nieodpowiedzialny ruch i podanie danych karty płatniczej niewłaściwym osobom może skutkować utratą wszystkich środków na koncie.Aby zapobiec ryzyku, na polskiej stronie Aliexpress płatności odbywają się przy użyciu trzech znanych rozwiązań:
- Przelewy24
- PayU
- BLIK
2. Ryzyko braku otrzymania zamówienia
Pieniądze wysłane, a towaru brak? Aliexpress jest najprawdopodobniej jedynym portalem, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo transakcji, w myśl hasła „satysfakcja albo zwrot pieniędzy”. Wszystko to za sprawą 60-dniowej ochrony kupujących, która rozpoczyna się w dniu transakcji i kończy po dwóch miesiącach od złożenia zamówienia.Skuteczność ochrony gwarantuje przede wszystkim to, że wpłacone przez nas środki nie trafiają od razu do sprzedawcy. Są zamrażane, a wypłata następuje po okresie 60 dni lub w momencie, gdy poinformujemy o odebraniu przesyłki.
Kiedy otworzyć spór na Aliexpress?
W sytuacji, gdy czas ochrony kupującego zbliża się do końca, a paczki brak, a także w sytuacji, gdy towar nie jest zgodny z opisem, klienci Aliexpress mogą otworzyć spór. Jest to forma mediacji, w ramach której opisujemy problem i wskazujemy sposób rozwiązania (najczęściej zwrot pieniędzy), a sprzedawca zobowiązany jest do odpowiedzi. W razie braku reakcji, po kilku dniach nasze żądanie może zostać uznane, a wpłacone środki wrócą na konto. W sytuacji, gdy przesyłka z zamówieniem nie dochodzi przez długi czas, spór na Aliexpress najlepiej otworzyć na 1-2 dni przed końcem okresu ochronnego. Takie rozwiązanie daje gwarancję zwrotu pieniędzy.
3. Zagrożenie dodatkowymi opłatami
Zakupy w chińskich sklepach internetowych są de facto importem, dlatego na kupujących czekają dodatkowe opłaty: cło i VAT.Po Internecie krążą dziesiątki wykładni dotyczących zwolnienia z opłat celnych, wśród których najpopularniejszą tezą jest to, jakoby obowiązek cła nie dotyczył zakupów o wartości poniżej 22 euro. Wiele mówi się także o mitycznym oznaczaniu przesyłek jako „gift”, który to zabieg ma zwiększać limit wartości wolnej od cła do 45 euro.
Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawda, a cło należy zapłacić zawsze (choć nie w każdym przypadku służby celne ściśle strzegą przestrzegania prawa). W sytuacji, gdy paczka zostanie zatrzymana przez urząd celny, na adres pocztowy wysyłana jest informacja z prośbą o wysłanie dowodu zakupu oraz uiszczenie odpowiedniej opłaty (na ogół nie więcej niż 8% wartości zamówienia). W razie nieopłacenia przesyłki paczka wraca do nadawcy, a kupujący otwierają spór na Aliexpress i otrzymują zwrot pieniędzy, co sprawia, że cło jest opłacane niezwykle rzadko.
W przypadku podatku VAT interpretacja przepisów nie pozostawia wątpliwości: w sytuacji, gdy kupujemy produkty o wartości przekraczającej 150 euro, powinniśmy zapłacić podatek zgodny z polskimi stawkami. Z tego powodu niektórzy mówią, że zakup elektroniki na Aliexpress jest ryzykowny – w razie wykrycia przesyłki przez służby podatkowe, należy zapłacić dodatkową kwotę, a koszt zakupu niekiedy przewyższa cenę, jaką zapłacilibyśmy w polskim sklepie internetowym.
Dlaczego na Aliexpress jest tak tanio i jak zapłacić jeszcze mniej?
Czemu produkty oferowane przez sprzedawców na Aliexpress są często znacznie tańsze od tych sprzedawanych w polskich sklepach? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: wszystko jest kwestią skali. Kupując duże ilości bezpośrednio od producentów, sprzedawcy otrzymują duże upusty, co przekłada się na niską cenę.A mimo to cena oferowana przez sprzedawców nie musi być ceną ostateczną, albowiem można skorzystać z jeszcze większych rabatów! Jak?
1. Promocje Aliexpress
Kiedy odbywają się promocje w chińskim sklepie internetowym? Prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi: zawsze. Niskie ceny dostępne są każdego dnia! Jednak jest taki dzień w roku, kiedy wyprzedaże wskakują na jeszcze wyższy poziom – mowa oczywiście o Globalnym Festiwalu Zakupów Aliexpress. Podczas gdy 11 listopada w Polsce jest świętem narodowym, dzięki Aliexpress jest to szczególny dzień na całym świecie. Liczne promocje, wielkie obniżki i inne atrakcje – takie rzeczy tylko 11 listopada! Jeżeli chcesz sprawdzić, czy w chwili obecnej nie czekają na Ciebie super promocje, odwiedź naszą zakładkę agregującą okazje z Aliexpress.2. Kupony Aliexpress
Innym sposobem na jeszcze tańsze zakupy są kupony, które może otrzymać każdy użytkownik. Jak sprawdzić swoje kupony? Wystarczy zalogować się na konto, przejść do zakładki „Profil” i wybrać z menu rozwijanego opcję „Moje kupony”.Jak wykorzystać kupon na Aliexpress?
Kupony na portalu dzielą się na dwie kategorie: kupony Aliexpress, kupony Select oraz kupony sprzedawców.
- Standardowe kupony Aliexpress mają na ogół wartość 2$ (przy minimalnej wartości zamówienia 10$), a także 5$ (MWZ 25$) oraz 8$ (MWZ 80$). Rabaty można zbierać na różne sposoby, np. wymieniając wirtualne monety Aliexpress na zniżki, kody dawane są również podczas specjalnych akcji, takich jak 11.11.
- W przypadku kuponów Select sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i można ich użyć wyłącznie u wybranych sprzedawców. Podczas zakupów w Aliexpress i przeglądania ofert poszczególnych sprzedających można natrafić na oferty z czerwoną ikoną kuponu, które oznaczają, że sklep honoruje kupony Select. Te można otrzymać m.in. w grach i konkursach Aliexpress.
- Innym typem rabatu są kupony sprzedawców, honorowane wyłącznie przez jeden sklep (oferujący zniżkę). Kupon ma formę rabatu przy zakupach na większe kwoty. Przykładowo, sklep może zaoferować dodatkowe 5$ zniżki dla zamówień na kwotę co najmniej 199$. Ten typ rabatów można znaleźć w ofercie produktu, a żeby skorzystać ze zniżki, wystarczy odebrać kupon.
Podsumowanie: czy warto kupować na chińskim portalu aukcyjnym?
Zamawianie na Aliexpress jest niezwykle proste, a pod względem bezpieczeństwa transakcji wiele sklepów mogłoby się uczyć profesjonalizmu. A czy opłaca się kupować na Aliexpress? To już pytanie, na które każdy powinien odpowiedzieć we własnym zakresie. Takie udogodnienia jak darmowa dostawa, możliwość płatności w złotówkach czy 60-dniowa ochrona kupujących zachęcają do zakupów, jednak konieczność oczekiwania przez nawet dwa miesiące na przesyłkę może być dla niektórych barierą nie do pokonania.Jeśli nie wiesz, czy warto kupować w Chinach, sprawdź koniecznie krótkie podsumowanie za i przeciw Aliexpress:
Zalety kupowania na Aliexpress
- Duży wybór
- Niska cena
- Darmowa dostawa w większości przypadków
- Polskojęzyczny interfejs
- Płatności w złotówkach
- Gwarancja otrzymania towaru lub zwrot pieniędzy
- Dodatkowe kody rabatowe Aliexpress
Wady kupowania na Aliexpress
- Wydłużony czas oczekiwania na przesyłkę
- De facto brak możliwości zwrotu w terminie 14 dni (wysokie koszty wysyłki sprawiają, że jest to nieopłacalne)
- Obowiązek opłacenia cła