Jak sprawdzić czy sklep internetowy jest prawdziwy? Podpowiedzi dla przezornych

Jak sprawdzić czy sklep internetowy jest prawdziwy? Podpowiedzi dla przezornych

Niejedna osoba zastanawia się, jak sprawdzić czy sklep internetowy jest prawdziwy. W dzisiejszych czasach w sieci można natknąć się na mnóstwo fałszywych ogłoszeń, które na pierwszy rzut oka nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Odzyskanie zainwestowanej gotówki jest w większości przypadków niemożliwe. Warto również zaznaczyć, że spora część oszukanych klientów nie decyduje się na zgłoszenie sprawy odpowiednim służbom. W tym wpisie zamieszczono zbiór podpowiedzi dla przezornych, które zwiększą bezpieczeństwo transakcji online. Mogłoby się wydawać, że naciągane są głównie osoby nieobcujące z nowoczesną technologią (np. seniorzy). Nic bardziej mylnego! Regularnie pojawiają się nowe metody wyłudzania gotówki, więc każdy powinien zachować czujność.




Zweryfikowane opinie o sklepie

Zweryfikowane opinie o sklepie


Zanim dokonasz zakupu, sprawdź czy strona jest bezpieczna. Dość często fałszywe e-sklepy tworzą zakładkę z opiniami, które mają zachęcić do złożenia zamówienia. Oczywiście są to wymyślone komentarze, nierzadko niepoprawnie napisane (pisane przy użyciu translatora). Właśnie dlatego ocen danej marki należy szukać na portalach zewnętrznych. Ich brak powinien zapalić w głowie czerwoną lampkę. Należy wiedzieć, że firmy z nadszarpniętą reputacją znikają z sieci, a na ich miejsce pojawia się kolejny twór mający na celu wyłudzenie pieniędzy. 


Zwykle wystarczy przeczytać kilka opinii na rozmaitych forach czy w mediach społecznościowych, aby wszystko stało się jasne. Nie od dziś wiadomo, że pokrzywdzeni klienci chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi. Jak postępować w przypadku, gdy sklep jest niezweryfikowany, a w sieci same „puste” komentarze lub całkowity brak opinii. Najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z zakupu, szczególnie jeśli napotkana oferta jest wyjątkowo korzystna.


Firmowe profile w mediach społecznościowych


Jak sprawdzić wiarygodność strony? Najlepiej zastosować się do wszystkich wskazówek, ponieważ nie wystarczy tutaj pobieżna weryfikacja. Obecność e-sklepu w mediach społecznościowych jest w dzisiejszych czasach standardem. Należy jednak sprawdzić, jakie treści są publikowane. Oszuści chętnie wstawiają nic nie wnoszące posty z przypadkowymi zdjęciami. Warto również dowiedzieć się, kiedy opublikowano pierwszy post. Czerwoną flagą są świeże profile, które zostały utworzone na przestrzeni tygodni. Istnieje duża szansa na to, że znikną one z sieci równie szybko. Nie bez znaczenia jest także aktywność obserwujących. Liczba polubień i komentarzy nie jest oczywiście wyznacznikiem, jednak całkowity brak interakcji powinien dać do myślenia.


Wiarygodny sklep internetowy obserwują realne konta, które bardzo łatwo rozpoznać. Fałszywe profile najczęściej kupują obserwujących, czyli puste (w większości przypadków zagraniczne) konta. Sporo osób zwraca uwagę jedynie na liczby, co jest ogromnym błędem. Oszuści, którzy działają na szeroką skalę, dokładają wszelkich starań, aby wypaść wiarygodnie w oczach potencjalnych klientów. Odrobina wysiłku wystarczy jednak, aby wyłapać nieprawidłowości.


Obecność w rejestrze przedsiębiorców


Nie masz pojęcia, jak sprawdzić firmę, czy jest wiarygodna? Z pomocą przychodzą oficjalne bazy firm, gdzie można znaleźć informacje na temat każdej marki legalnie działającej na ternie Polski. Oszuści nierzadko rejestrują działalność za granicą (popularną lokalizacją jest Cypr). Należy jednak mieć świadomość, że polska firma również może oszukać swoich klientów (m.in. z powodu bankructwa). Lokalizacja jest ważna, jednak ostateczną opinię najlepiej podjąć dopiero po wieloetapowej weryfikacji. To jedyny sposób na zminimalizowanie ryzyka oszustwa. 


KRS często podany jest na oficjalnej stronie sklepu, co ułatwia zadanie. Sprzedawcę można sprawdzić w CEIDG (baza jednoosobowych działalności gospodarczych) oraz KRS (baza spółek prawa handlowego). Jak już wspomniano, zarejestrowanie firmy na terenie Polski nie daje stuprocentowej pewności braku oszustwa. Przedsiębiorstwa na skraju upadłości może nie poczuwać się do odpowiedzialności zwrotu pieniędzy za niezrealizowane zamówienie. Bywa tak, że sklep przez wiele lat uczciwie podchodził do swoich klientów, a oszustwa pojawiły się ze względu na krytyczną sytuację finansową.


Profesjonalna strona internetowa

Profesjonalna strona internetowa


Po czym poznać fałszywy sklep internetowy? Niska jakość strony internetowej może wiele powiedzieć o sprzedawcy. Przestarzałe witryny odeszły w zapomnienie, a przedsiębiorstwa, które nie inwestują w rozwój technologiczny świadomie narażają się na niską sprzedaż. Wskazane jest przejrzenie różnych zakładek – opisy nie powinny zawierać rażących błędów. Bez zbędnego wysiłku można rozpoznać tekst przetłumaczony przez automat, gdyż jest on niepoprawny gramatycznie i językowo. Dużą rolę odgrywają także grafiki, ponieważ zdjęcia o niskiej rozdzielczości mogą są w dzisiejszych czasach niedopuszczalne.


Fałszywe sklepy online często tworzone są w pośpiechu, jednak nie jest to regułą. Spora część tego typu witryn znakomicie imituje profesjonalną platformę. Na uwagę zasługuje nowy sposób oszustwa – strony popularnych sklepów kopiowane są jeden do jednego, a jedyną (subtelną) różnicę można znaleźć w adresie. Przed złożeniem zamówienia nie zaszkodzi sprawdzić, czy jest to prawdziwy e-sklep, czy jedynie marna kopia służąca do wyłudzenia wrażliwych danych oraz gotówki. W drugim przypadku zamówienie nigdy nie zostanie zrealizowane. 


Jak sprawdzić zagraniczny sklep internetowy? Podobnie, jednak to zadanie jest nieco trudniejsze. Zwykle treści publikowane są w języku angielskim, więc nie każdy poradzi sobie z wyłapaniem błędów. Nienaturalne zwroty, nieprawidłowe formy, błędy gramatyczne mogą świadczyć o korzystaniu z translatora. 


Certyfikat bezpieczeństwa witryny


Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest bezpieczny? Certyfikat SSL to protokół sieciowy stanowiący gwarancję bezpiecznego połączenia internetowego. Fałszywe e-sklepy często unikają dodatkowych kosztów, ale nie jest to jedynym wyznacznikiem, ponieważ certyfikat SSL może być również darmowy. Szyfrowanie transmitowanych danych jest niezwykle istotne podczas m.in. realizowania transakcji w bankowości elektronicznej. Nowoczesne przeglądarki ostrzegają użytkowników przed niebezpieczną stroną. To spore ułatwienie dla tych, którzy nie znają obecnie obowiązujących standardów.


Nie potrafisz sprawdzić, czy dany sklep korzysta z protokołu zabezpieczającego? To nic trudnego – wystarczy spojrzeć na pasek z adresem URL. Przekreślony symbol kłódki oznacza brak szyfrowania danych. W dzisiejszych czasach oszuści starają się, aby witryna była wiarygodna. Właśnie dlatego należy stosować się również do poprzednich punktów.


Regulamin sklepu, polityka prywatności, RODO


Jeśli chcesz sprawdzić, czy sklep online jest prawdziwy, to przejdź do zakładki z regulaminem, polityką prywatności, RODO. To informacje, które zobowiązany jest opublikować każdy sprzedawca. Ich brak jest równoznaczny z naruszeniem przepisów prawa. Oczywiście można natknąć się na legalnie działające e-sklepy, które nie dopełniły niezbędnych formalności, jednak są one w zdecydowanej mniejszości. 


Bywa tak, że fałszywe sklepy nie zostały utworzone przez Polaków. Treści przetłumaczone na język polski mają ułatwić proces złożenia zamówienia, a tym samym sprawić, że więcej osób zdecyduje się na fikcyjny zakup. Jeśli regulamin istnieje, to warto upewnić się, że nie zawiera on żadnych niedozwolonych klauzul. Mowa tutaj o zapisach jawnie naruszających prawa konsumentów (np. konieczność zwrotu w oryginalnym i nienaruszonym opakowaniu, wielotygodniowych opóźnieniach w dostawie, braku możliwości zwrotu).


Ceny i promocje


W sieci nie brakuje sklepów oferujących produkty marek premium. Wysokie ceny takich artykułów sprawiają, że większość konsumentów poszukuje okazji do zaoszczędzenia gotówki. Rabaty mogą sięgać nawet 60-70% - w takich przecenach nie ma nic dziwnego, o ile tylko promocje organizowane są przez znane i legalnie działające sklepy. Mowa tutaj o m.in. producentach oraz markach współpracujących. Jeśli wartość rynkowa wynosi 1000 zł, to zniżka w wysokości 900 zł jest jedynie haczykiem na naiwnych klientów. Towar może zostać wysłany, jednak zawartość będzie przypadkowa.


Fałszywe e-sklepy oferujące markowe produkty nierzadko realizują zamówienia w terminie. W paczkach znajdują się jednak najtańsze artykuły zakupione na chińskich platformach sprzedażowych. Niektórzy klienci rezygnują ze zwrotu oraz walki o swoje pieniądze. Mogłoby się wydawać, że kilkaset złotych nie jest powodem do wizyty na policji. Nie jest to prawdą! Każde zgłoszenie jest ważne, nawet jeśli kwota oszustwa jest relatywnie niewielka.


Kontakt z obsługą klienta


Niemal każdy dobrze prosperujący sklep internetowy dba o dobrą obsługę klienta. Na stronie nie powinno zabraknąć formularza kontaktowego, e-maila czy numeru telefonu. W przypadku wątpliwości można zadać dowolne pytanie, aby przekonać się, czy odpowiedź zostanie udzielona. Najlepiej, aby adres mailowy był na firmowej domenie – w dużej mierze świadczy to o profesjonalizmie sprzedawcy, ale nie jest to warunkiem koniecznym do spełnienia. Jeśli odpowiedź zostanie udzielona, to nie zaszkodzi przeanalizować styl, poprawność językową i gramatyczną wiadomości. Sklep nie może również odpowiadać wymijająco lub nieporadnie, gdyż najprawdopodobniej w ten sposób chroni swoje interesy.  


Lista fałszywych sklepów internetowych


Udało Ci się znaleźć ciekawą ofertę i jesteś o krok od złożenia zamówienia? Sprawdź listy fałszywych sklepów internetowych, które są na bieżąco aktualizowane. Z łatwością można znaleźć tam sprzedawców, którzy handlują podróbkami znanych marek. Jeśli zostałeś oszukany, to również wyślij swoje zgłoszenie, aby ostrzec innych konsumentów. Nie jest to czasochłonne zadanie, a może uchronić mnóstwo osób przed zmarnowaniem ciężko zarobionych pieniędzy.

Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 281

Polecane artykuły

Tanie bilety do kina i promocje - jak taniej chodzić na filmy?
Zastanawiasz się, gdzie są najtańsze bilety do kina? Szukasz sposobu na zakup biletów do kina za 50% ceny lub nawet za darmo?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 17429
Karta podarunkowa jako prezent: czy bon na zakupy to dobry upominek?
Okazji, aby wręczyć prezent, jest wiele: Boże Narodzenie, urodziny, imieniny, ślub czy komunia to tylko niektóre z sytuacji, w których wypada wręczyć podarunek.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7482
Nocna wyprzedaż: co to jest, jakie sklepy organizują i co można upolować w promocji?
Kiedy dokonujemy najwięcej zakupów w sklepach internetowych? Wcale nie w weekend i wcale nie wieczorami – wręcz przeciwnie, od długiego czasu szczyt zakupowy przypada na… wtorek wczesnym popołudniem. Powody? Przede wszystkim: wygoda.
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 7427
Promocje urodzinowe: co można otrzymać z okazji swojego święta i które sklepy oferują najlepsze zniżki?
Jest taki jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas jest w centrum uwagi. Telefony od rodziny i znajomych nie przestają dzwonić, nie nadążamy z odpowiadaniem na wiadomości z życzeniami w mediach społecznościowych, ludzie wokoło uśmiechają się i śpiewają „Sto lat”, a ręce uginają się od prezentów i kwiatów. Ale czy wiesz, że w dniu swoich urodzin możesz liczyć na coś więcej, niż uwagę ze strony najbliższych?
Autor - Wydawajdobrze Wydawajdobrze
Przeczytało: 58475

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.