Sklepy samoobsługowe - bezobsługowe w Polsce: jak działają sklepy bez sprzedawcy i gdzie się znajdują?
Co znajdziesz w tym artykule?
Czym są sklepy samoobsługowe bez sprzedawców?
Sklepy samoobsługowe można spotkać w różnych zakątkach świata. W Polsce zostały one utworzone głównie ze względu na wprowadzenie zakazu handlu w niedziele i święta.
Sklepy 24/7 bez sprzedawcy przypominają automaty sprzedażowe, które znane są od lat. Niemal każdy korzystał z takiego urządzenia (np. podczas zakupu kawy czy batona). Warto jednak zaznaczyć, że w omawianym przypadku potrzebna jest aplikacja mobilna danej sieci handlowej, co dla niektórych może stanowić pewnego rodzaju ograniczenie.
Sklepy samoobsługowe w Polsce sukcesywnie funkcjonują bez kasjerów. Nie oznacza to jednak całkowitego braku obsługi. W obiekcie znajduje się doradca klienta, który oferuje wsparcie w procesie zakupowym. Może on pomóc w zeskanowaniu towaru, zaprezentować produkty w promocji czy objaśnić skład danego artykułu. Jest to także osoba, do której można zgłosić się w przypadku problemów natury technicznej.
Jak kupować w bezobsługowych sklepach 24h?
Zakupy w sklepie bez obsługi są bardzo proste, a zarazem szybkie. Prawdą jest jednak to, że nie każdy klient potrafi korzystać z wszystkich funkcji swojego smartfona. Właśnie dlatego znaczna część seniorów rezygnuje ze skorzystania z współczesnych udogodnień. Jeśli przed Tobą pierwsze zakupy w sklepie samoobsługowym 24/7, to koniecznie zapoznaj się z poniższą instrukcją. Dzięki niej wszystko stanie się łatwiejsze!
Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji mobilnej danego sklepu. Ważne jest, aby pobrać ją z oficjalnego źródła, aby zminimalizować ryzyko oszustwa.
Kolejnym krokiem jest rejestracja konta użytkownika. Należy również pomyślnie przejść przez etap weryfikacji danych. Konieczne jest podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu. W zależności od aplikacji należy przesłać skan dokumentu tożsamości czy podpiąć kartę płatniczą.
Przed wejściem do sklepu bezobsługowego należy wygenerować kod QR a następnie przyłożyć go do czytnika. Jeśli wszystko przebiegnie poprawnie, to drzwi otwierają się, a klient może wejść do sklepu.
Sklepy bezobsługowe działają w oparciu o sztuczną inteligencję. Wystarczy więc ściągnąć wybrane towary z półek, zeskanować kod QR przy drzwiach i wyjść. Należność zostanie pobrana z podpiętej karty płatniczej.
Jak płacić w sklepach samoobsługowych?
Na chwilę obecną sklepy bezobsługowe akceptują wyłącznie płatności bezgotówkowe, więc nie jest to opcja dla każdego. Najwygodniejszą opcją jest podpięcie do aplikacji karty płatniczej. Niektóre sieci handlowe obsługują także Google Pay, Apple Pay, BLIK. Nie trzeba obawiać się o kwestie bezpieczeństwa, ponieważ jest to sprawdzony i wielokrotnie przetestowany system płatności. Opinie klientów potwierdzają, że uregulowanie należności nie stanowi żadnego wyzwania.
Niejedna osoba zastanawia się także, w jaki sposób skanowane są produkty. Wystarczy jedynie zabrać je z półki! Sklepy nie obawiają się kradzieży, ponieważ każdy klient jest zweryfikowany. Konieczność posiadania zweryfikowanego konta użytkownika zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Prawdopodobieństwo wyjścia ze sklepu bez zapłaty jest niewielkie. Należy pamiętać o tym, że drzwi otwierają się po zeskanowaniu kodu QR. Co zrobić w przypadku wystąpienia problemu (np. rozładowania telefonu)? Najprościej poprosić o pomoc doradcę sprzedażowego.
Gdzie znajdują się sklepy bezobsługowe?
Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście sklepy bezobsługowe Żabka, które znajdują się przede wszystkim w dużych miastach. Warto jednak zaznaczyć, że sieć punktów handlowych bez sprzedawców stale się rozrasta. Właśnie dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że za pewien czas mieszkańcy małych miejscowości także będą mogli skorzystać z omawianej innowacji. Jak znaleźć sklep bezobsługowy Żabki? Najprościej skorzystać z lokalizatora znajdującego się na oficjalnej stronie wspomnianej sieci handlowej. Punkty samoobsługowe zostały nazwane "Żappka Store".
Innym popularnym marketem bezobsługowym jest Bio Family. Można tam zakupić przede wszystkim produkty ekologiczne. Kolejną marką, która zdecydowała się na otworzenie sieci punktów samoobsługowych jest Carrefour. Prawdą jest, że wszystkie sklepy tego typu działają podobnie. W dużej mierze wynika to z faktu, że funkcjonują one w oparciu o franczyzę, a więc właściciele muszą stosować się do narzuconych zasad.
Dlaczego warto robić zakupy w sklepie bezobsługowym?
Sklepy bezobsługowe Żabka i inne cieszą się rosnącą popularnością. Jest to relatywna nowość, która została dobrze przyjęta przez klientów. Nie należy jednak spodziewać się, że zautomatyzowane markety zastąpią tradycyjne sklepy obsługowe. Dla większości osób stanowią one "wybawienie" w dni, kiedy wszystkie punkty handlowe w pobliżu są zamknięte.
Sklepy 24/7 bez sprzedawców posiadają wiele zalet, jednak nie można zapomnieć także o ograniczeniach. Podstawowym utrudnieniem jest konieczność posiadania wiedzy z zakresu aplikacji mobilnych czy płatności bezgotówkowych. Utrudnione zadanie mają osoby starsze, które bardzo często obawiają się takich rozwiązań lub nie potrafią z nich korzystać.
Zakupy w sklepach samoobsługowych bez kasjera to przyszłość! Do ich najważniejszych atutów można zaliczyć m.in.:
Oszczędność czasu - zakupy w sklepie bez sprzedawcy wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla osób zabieganych i zapracowanych. Nie trzeba stać w długich kolejkach, ani skanować każdego produktu. Dzięki płatnościom bezgotówkowym każda transakcja realizowana jest w ekspresowym tempie.
Komfort zakupów - klient z zarejestrowaną aplikacją nie musi obawiać się skomplikowanych zadań. Wystarczy jedynie wziąć z półki potrzebne towary. Wejście i wyjście ze sklepu wymaga jedynie wygenerowania kodu QR i zeskanowania go specjalnym czytnikiem. W przypadku trudności można poprosić o wsparcie doradcę sprzedaży.
Maksimum bezpieczeństwa - w sklepach bezobsługowych znajduje się wiele kamer, jednak służą one przede wszystkim do skanowania towarów. Klient może więc pozostać anonimowy - zupełnie tak, jak w tradycyjnych sklepach obsługowych.
Wysoki poziom swobody - wynika on z faktu, że punkty bezobsługowe otwarte są przez całą dobę siedem dni w tygodniu! Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą zrobić zakupy w niedzielę czy święta.
Sklepy bezobsługowe - świetny pomysł na biznes?
Sklepy bezobsługowe 24/7 mają ogromny potencjał. Jest to świetny pomysł na biznes, ponieważ na chwilę obecną punktów handlowych bez sprzedawców jest niewiele. Pierwszym krokiem jest więc przeprowadzenie badań rynkowych, tak aby określić opłacalność przedsięwzięcia.
Obiekty samoobsługowe oparte na franczyzie działają w oparciu o określone normy i standardy. Należy również podkreślić, że niezbędne wyposażenie dostarczane jest przez franczyzodawcę, co stanowi znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców.