Ratowanie jedzenia z aplikacjami - jak to działa i które apki warto pobrać?
Aplikacje z tanim jedzeniem okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mnóstwo osób poszukuje skutecznych sposobów na zaoszczędzenie gotówki. Ponadto rośnie świadomość społeczeństwa na temat marnowania żywności. Coraz więcej osób chce przyczynić się do ratowania planety. Okazuje się, że można być EKO, a jednocześnie zadbać o domowy budżet! Wbrew pozorom nie wymaga to dużego wysiłku, gdyż dostępne są aplikacje, które znacząco ułatwiają to zadanie. Chcesz wiedzieć więcej? W tym wpisie znajdziesz zbiór przydatnych podpowiedzi, dzięki którym ratowanie jedzenia stanie się prostsze.
Co znajdziesz w tym artykule?
Aplikacje do ratowania jedzenia – co to jest?
Na początku warto jest wyjaśnić, czym są aplikacje do ratowania jedzenia, które biją rekordy popularności. Wiele osób nie ma pojęcia do czego służą, a także jak z nich korzystać. Omawiane apki przeciwdziałają marnowaniu żywności. Można w nich znaleźć informacje o tym, jakie lokale gastronomiczne oraz sklepy umożliwiają zakup jedzenia, którego data ważności zbliża się ku końcowi.
Warto podkreślić, że aplikacje do ratowania jedzenia nie służą do sprzedaży produktów czy dań, które są nieświeże. Nie trzeba więc obawiać się o zdrowie czy samopoczucie. Wszystko odbywa się na jasnych i zrozumiałych zasadach. Z oczywistych względów mieszkańcy dużych miast mają więcej opcji do wyboru.
Jakie produkty można zakupić taniej przez aplikację? Wszystko zależy od zasad obowiązujących w danym punkcie – powszechne są „paczki niespodzianki”, których zawartość nie jest wcześniej znana. Sprawdź, jakie apki opłaca się przetestować. Nie bez powodu zdobyły one wiele pozytywnych opinii użytkowników.
Najlepsze aplikacje do ratowania jedzenia – nasze TOP 5
Uratuj jedzenie przy użyciu sprawdzonych aplikacji. Są one intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu wystarczy krótka chwila, aby zamówić żywność. Trzeba mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków konieczny jest odbiór osobisty paczki. Dla większości użytkowników nie jest to jednak dużym problemem. Przed złożeniem pierwszego zamówienia dobrze jest poznać podstawowe terminy. „Najlepiej spożyć przed” oznacza termin gwarantowanej jakości produktu – jest on często mylony z hasłem „najlepiej spożyć do”.
1. Too Good To Go
Ratowanie jedzenia przy użyciu aplikacji Too Good To Go jest niezwykle proste. Umożliwia ona odnalezienie punktów oferujących paczki z żywnością – barów, restauracji, piekarni, cukierni, kawiarni, marketów, a także wielu innych. Nie ma możliwości wyboru produktów, co oznacza, że zakupiona przesyłka zawiera losowe artykuły. Jak uniknąć zakupu jedzenia, które się nie przyda lub zawiera alergeny? Jedynym sposobem jest skontaktowanie się z obsługą danego obiektu. Z pewnością udzieli ona szczegółowych informacji.
2. Foodsi
Nie marnuj jedzenia z Foodsi! Zasada działania apki nie jest skomplikowana, co pozwala uniknąć wszelkich nieprawidłowości. Wystarczy określić lokalizację, aby dowiedzieć się, które punkty z okolicy oferują paczki żywnościowe. W niektórych miejscach można samodzielnie skompletować zamówienie (stacjonarnie, ponieważ omawiana opcja nie jest dostępna online). Z tego rozwiązania chętnie korzystają alergicy czy weganie.
Złożenie zamówienia na Foodsi oznacza rezerwację paczki. Należy udać się do wybranego obiektu (sklepu lub lokalu gastronomicznego), aby odebrać zamówienie. Zapłata następuje w momencie odbioru. Nie ma możliwości dowozu przesyłki na adres. Warto sprawdzić cały asortyment, ponieważ w ofercie nie brakuje m.in. kosmetyków.
3. Save to Date
Save to Date to kolejna aplikacja, dzięki której można ograniczyć straty żywności. Na wirtualnych półkach znajdują się produkty, których data ważności niedługo przeminie. Im krótszy termin przydatności do spożycia, tym większy rabat! Aplikacja daje szansę zakupić jedzenie o 50% taniej – zdarzają się o wiele większe zniżki, których nie można przeoczyć. Informacje są na bieżąco aktualizowane, co znacząco podnosi wygodę użytkowania.
Każdego dnia rejestrują się tutaj nowe restauracje, piekarnie, bary i inne obiekty, które aktywnie przeciwdziałają marnowaniu jedzenia. Jest w czym wybierać! Zasada funkcjonowania apki jest niemal identyczna, jak w przypadku Too Good To Go oraz Foodsi. Oznacza to, że należy zarezerwować produkty, a następnie odebrać je w konkretnym punkcie. Tutaj również brak opcji dowozu, ponieważ generowałoby to dodatkowe koszty.
4. Taste&Share
Taste&Share to wyjątkowa aplikacja do żywności stworzona przez markę Electrolux. Dzięki niej możliwe jest nie tylko odbieranie, ale również oddawanie jedzenia. Pod względem działania przypomina ona społeczną lodówkę. Wszystko po to, by niepotrzebne produkty nie trafiały do kosza. Ogromną zaletą jest brak opłat – masę rzeczy można upolować za darmo, co czyni inicjatywę jeszcze bardziej opłacalną.
Aplikację Taste&Share można porównać do platformy komunikacyjnej. Dzielenie się jedzeniem to rewelacyjny sposób na zacieśnienie więzów z lokalną społecznością. Z pewnością usatysfakcjonuje to tych, którzy lubią zawierać nowe znajomości.
5. Finebite
Finebite to relatywna nowość, jednak nie można jej pominąć! Polska aplikacja umożliwia zakup jedzenia taniej – rabaty w wybranych restauracjach sięgają nawet 50%. Warto dodać, że od czasu do czasu trafiają się także zagraniczne oferty (np. z lokali gastronomicznych w Budapeszcie). Trudno o lepszą propozycję dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas w klimatycznych knajpach czy barach. Wbrew pozorom nie trzeba wydawać majątku!
Dokładne oszacowanie popytu w branży gastronomicznej jest niemożliwe. Właśnie dlatego spora część jedzenia trafia do śmieci. Dzięki Finebite można temu zapobiec! Wysokie zniżki skłaniają do tego, aby spędzić czas w inny sposób. Na wypad do restauracji mogą pozwolić sobie nie tylko osoby z dużym budżetem. W aplikacji można sprawdzić, jakie dania objęte są promocją.
Dlaczego warto ratować jedzenie?
Marnowanie żywności to problem, z którym wiele osób styka się każdego dnia. Wyrzucanie jedzenia jest nieekonomiczne, jednak bardzo często nie da się tego uniknąć. Sprawia to, że coraz więcej sklepów i punktów gastronomicznych decyduje się wziąć udział w akcji przeciwdziałającej marnotrawstwu. Faktem jest, że obecnie to mieszkańcy dużych miast mogą przebierać w ofertach, jednak omawiane przedsięwzięcie cieszy się rosnącym zainteresowaniem.
Oszczędność pieniędzy – sprzedaż żywności za niewielką kwotę jest bardziej ekonomiczna, niż wyrzucenie jej do śmieci. Właśnie dlatego jest to doskonała opcja dla restauracji i sklepów. Osoby kupujące przecenione jedzenie również mogą sporo zyskać. W skali tygodnia to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Można mieć pewność, że otrzymane produkty nadają się do spożycia.
Posiłki dobrej jakości – nie każdy ma wystarczającą ilość gotówki, aby zjeść pełnowartościowy posiłek w dobrej restauracji. Aplikacje dają szanse na znalezienie wyjątkowo korzystnych ofert – wybór posiłków jest ogromny, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.
Troska o klimat – Polacy każdego roku wyrzucają kilka ton jedzenia, co ma zgubny wpływ na środowisko naturalne. Ratowanie żywności przyczynia się do wsparcia klimatu. Każdy może wziąć udział w akcji!
Pomoc potrzebującym – lodówki społeczne oraz akcje typu „podziel się jedzeniem” wspomagają walkę z głodem. To poważny problem społeczny, z którym ciężko sobie poradzić. Osoby potrzebujące mogą odbierać żywność za darmo.