Sklep internetowy Zegarownia to jeden z najlepszych sklepów z zegarkami w Polsce. Oprócz niskich cen i sporego wyboru oryginalnych produktów sklep zapewnia również możliwość skorzystania z oficjalnego wsparcia producenta danego zegarka. Kiedy kupujemy od firmy-krzak, takiej możliwości zwykle nie ma, a reklamacje są załatwiane na zasadzie naprawy u pierwszego-lepszego zegarmistrza. Z kolei w Zegarowni reklamacje to sprawa honoru – i dlatego w razie pojawienia się wady sklep kieruje zegarek bezpośrednio do serwisu danego producenta. Jak przebiegają reklamacje w tym sklepie, przez jaki okres zegarki z Zegarowni mają gwarancję i co ona obejmuje? O wszystkim tym możesz przeczytać poniżej.
Zgodnie z polskim prawem obowiązkowy okres odpowiedzialności sprzedawcy za produkt wynosi 2 lata na podstawie rękojmi. Z kolei w Zegarowni istnieje możliwość skorzystania z gwarancji producenta wynoszącej zazwyczaj 2 lata, a czasami nawet nieco dłużej (3 lata). To jest właśnie ten powód, dla którego warto robić zakupy w Zegarowni – jeżeli pojawią się jakieś problemy, wiadomo, do kogo kierować się po pomoc (i wiadomo, że ją otrzymamy).
Tak jak wspomniałem wcześniej, reklamacje są rozpatrywane bezpośrednio przed producentów. Z tego powodu nie ma jednej określonej procedury, zamiast tego należy sprawdzić warunki reklamacji u konkretnej marki. Na stronie sklepu znajduje się specjalna lista z podziałem na producentów, w której można znaleźć szczegółowe informacje dot. procesu reklamacji w Zegarowni. Wystarczy wejść na specjalną stronę, następnie znaleźć konkretną markę i kliknąć przycisk „Pobierz informację o procedurze reklamacyjnej”.
Szczegółowe informacje o reklamacji w Zegarowni znajdziesz tutaj
Sklep internetowy współpracuje z dystrybutorami, dlatego podczas procedury reklamacyjnej klienci kontaktują się właśnie z nimi. Wszelkie decyzje na temat uznania lub odrzucenia roszczeń są podejmowane przez oficjalnego przedstawiciela danej marki (np. przez pracowników grupy Zibi albo Fossil Group). Zegarownia nie ma wpływu na rozpatrywanie reklamacji. Z reguły jednak sytuacja wygląda tak, że w razie ewidentnej wady przysługuje nam prawo do skorzystania z gwarancji. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie elementy zegarka są objęte prawem do reklamacji. Wyjątkiem od tej reguły są oczywiście przypadki tego, gdy bezpośrednio po odebraniu zamówienia dostrzegamy wady konstrukcyjne, brak jakichś elementów lub uszkodzenia pudełka i produktu. Wówczas należy skontaktować się ze sklepem i poprosić o ponowną wysyłkę pełnowartościowego zegarka.
Reklamacje w Zegarowni składa się na podstawie karty gwarancyjnej i dotyczą głównie mechanizmu zegarka. Gwarancja producenta nie obejmuje następujących wad:
Ponadto nie ma możliwości skorzystania z reklamacji, jeżeli zegarek był serwisowany w nieautoryzowanym punkcie serwisowym.
Okres obowiązywania gwarancji producenta zależy od konkretnego modelu i wynosi 2 lub 3 lata. Informację na ten temat możesz znaleźć na stronie Zegarowni w karcie produktu. Naprawy z tego tytułu są realizowane bezpośrednio przez producenta zegarka nap podstawie karty gwarancyjnej.
Jeżeli Twój zegarek ma wadę, odwiedź stronę sklepu i sprawdź szczegółowe zasady postępowania w ramach reklamacji bezpośrednio u producenta. Na specjalnej stronie znajduje się spis przejrzystych poradników krok po kroku, z których dowiesz się o kolejnych etapach reklamacji. Za każdym razem należy jednak wypełnić formularz reklamacyjny i odesłać wadliwy produkt na adres producenta lub serwisanta. Produkty niektórych marek można również naprawić w autoryzowanych serwisach.
Wszystkie koszty związane z reklamacją ponosi sklep lub producent. Co prawda należy najpierw wysłać paczkę na swój koszt (niektóre firmy od razu udostępniają usługę darmowej wysyłki), ale w razie uznania reklamacji wszystkie poniesione opłaty są zwracane. W związku z tym nie musisz dopłacać do naprawy wadliwego zegarka zakupionego w Zegarowni.
Lista wad naprawianych za darmo na podstawie gwarancji jest ograniczona i nie obejmuje m.in. uszkodzeń mechanicznych, zużycia eksploatacyjnego, zużycia baterii oraz uszkodzeń wynikających z niewłaściwego używania zegarka. Jeżeli producent odmówił naprawy, oznacza to, że wada nie znajduje się na liście uznawanych uszkodzeń. Wówczas należy opłacić z własnej kieszeni koszty naprawy (najlepiej to zrobić w autoryzowanym serwisie).
Sprawa honoru? Taka sprawa honoru jak sobie poczytacie opinie klientów od których przy wrotach wymaga bezwzględnie dokumentu gwarancji producenta - i po jej otrzymaniu sklep robi w wała klientów, że klient musi reklamowac wady u producenta, bo "zgłosił" na gwarancji konsumenckiej. Sklep ponadto wmawia spowodowanie wad w postaci śladów naskórka (SIC!) oraz wysnuwa wyssane z palca scenariusze uszkodzenia produktu przez klienta. Proponuję poczytać uważnie i ze zrozumieniem opinie na Google wizytówki omijając sztuczne pozytywne opinie które są krótki lakoniczne i jak z kalki i które pojawiają się po to aby zakryć te negatywne. Jeśli nie chcecie dać się zrobić w wała napiszcie pismo w którym wyraźnie wybieracie gwarancję na rękojmi, bo inaczej kasy za wadliwy zegarek w życiu nie obaczycie. Pismo zeskanujcie i wyślijcie oryginał w paczce zwrotem i mailem. Inaczej się wyłgają. Dokumentujcie, że wysyłacie takie rzeczy. Dość tych przewał.