Program rządowy Dobry Start to inicjatywa, dzięki której rodzice uczniów pobierających naukę do 20. roku życia (lub 24. roku życia w przypadku niepełnosprawności) mogą otrzymać dodatkowe świadczenie w wysokości 300 złotych. Popularna „wyprawka szkolna”, znana także jako „300 plus” jest wypłacana raz do roku po uzupełnieniu i przesłaniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak wiedzieć, że wniosek można uzupełnić także w bankowości elektronicznej - taką możliwość zapewnia między innymi iPKO. Zobacz, jak złożyć wniosek o Dobry Start w iPKO i kiedy dostaniesz 300 plus na swoje dziecko!
Jeżeli nie chcesz składać wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, możesz to zrobić bezpośrednio z poziomu bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Zaloguj się do aplikacji iPKO i przejdź do sekcji „e-Urząd”. Następnie wybierz z listy wniosek „Dobry Start” i uzupełnij niezbędne dane. Warunkiem niezbędnym do wysłania wniosku jest profil na platformie PUE ZUS, ale dobra wiadomość jest taka, że w razie braku profilu system automatycznie zakłada konto i wysyła login oraz hasło.
Wszystkie dane podawane we wniosku wysyłanym za pośrednictwem aplikacji iPKO są uzupełnianie na podstawie danych konkretnego konta. Jeśli z jakichś powodów musisz zaktualizować informacje o sobie (np. chcesz podać inny adres zamieszkania), przed uzupełnieniem wniosku przejdź do zakładki „Ustawienia” w panelu klienta.
Co do zasady korzystanie z usługi e-Urząd za pośrednictwem bankowości elektronicznej jest bezpłatne. Przy wypełnianiu wniosku w ramach programu Dobry Start w iPKO nie ponosimy żadnych kosztów - jest to usługa całkowicie bezpłatna.
Tuż po wysłaniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ekranie komputera zobaczysz przycisk umożliwiający pobranie dokumentu. Warto to zrobić, ponieważ później nie ma już możliwości pobrania wniosku i wglądu do zawartych tam danych. PKO Bank Polski udostępnia jedynie swoją infrastrukturę na potrzeby e-Urzędu. Po wysłaniu wniosku do ZUS-u dane są kasowane z serwerów banku, dlatego wgląd we wniosek można uzyskać już tylko za pośrednictwem ZUS-u. Jednocześnie jednak w iPKO można wygenerować potwierdzenie wysłania wniosku. Aby to zrobić, po zalogowaniu przejdź do sekcji „Oferty i wnioski” i wybierz opcję „Wnioski złożone”. Potwierdzenie możesz wygenerować dla wszystkich wniosków przez okres 10 lat od momentu złożenia dokumentu.
Zgodnie z zasadami programu Dobry Start wnioski można wypełniać od 1 lipca do 30 listopada. Świadczenie nie jest wypłacane automatycznie, co oznacza, że jeśli przegapimy termin, nie dostaniemy wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych. Aby otrzymać pieniądze, wystarczy więc wysłać wniosek do ZUS-u między 1 lipca a 30 listopada. Warto przy tym pamiętać, że moment złożenia wniosku ma wpływ na termin otrzymania 300 złotych:
jeśli złożysz wniosek do 31 sierpnia, pieniądze zostaną przesłane najpóźniej do 30 września;
jeśli złożysz wniosek 1 września lub później (do 30 listopada), pieniądze otrzymasz w ciągu 2 miesięcy od daty przesłania wniosku
Najlepszym momentem na złożenie wniosku są zatem wakacje. Warto zrobić to jak najszybciej, aby później nie zapomnieć zawnioskować o wyprawkę. Dzięki aplikacji iPKO nie musisz martwić się o ewentualne problemy z serwerami ZUS-u. Sprawy załatwiasz poprzez e-Urząd, ale korzystasz z innych, znacznie mniej obciążonych serwerów.
Co musisz zrobić, aby wysłać wniosek o wyprawkę szkolną bez konieczności wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?
Zaloguj się na swoje konto iPKO, wybierz opcję „e-Urząd” i kliknij przycisk „Wniosek Dobry Start”
Wypełnij wniosek. Po prawidłowym przesłaniu dokumentu na podany adres e-mail otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
Czekaj na wypłatę świadczenia (termin jest uzależniony od terminu złożenia wniosku)
Wnioski o wyprawkę szkolną w bankowości elektronicznej iPKO można wypełniać przez cały czas przyjmowania zgłoszeń. Termin wysyłania wniosków jest co roku taki sam: odpowiednie dokumenty należy przesłać między 1 lipca a 30 listopada. Wszystkie wnioski możesz wysyłać w dowolnej wybranej przez Ciebie porze, niezależnie od godzin pracy e-Urzędu.
Nie ma takiej możliwości, ponieważ wnioski są przesyłane za pośrednictwem e-Urzędu automatycznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aplikacja iPKO jedynie pośredniczy między tobą a ZUS-em. W związku z tym nie ma możliwości wypełnienia wniosku w oddziale banku ani na infolinii PKO BP.
Termin wypłaty środków jest uzależniony od terminu złożenia wniosku w iPKO. ZUS wypłaca pieniądze w dwóch transzach. Świadczenia za wnioski wypełnione między 1 lipca a 31 sierpnia są wypłacane do 30 września, natomiast jeśli wypełnisz wniosek między 1 września a 30 listopada, termin oczekiwania na 300 plus może wynosić do 2 miesięcy.