Wielu rodziców zastanawia się, co trzeba zrobić, aby założyć konto w banku dla dziecka. W końcu wizyta w tak poważnej instytucji, jaką jest bank, wymaga często przygotowania stosu dokumentów - z kolei w przypadku zakładania konta dla dziecka sprawa się komplikuje, ponieważ dodatkowo trzeba wykazać, że jest się rodzicem lub opiekunem prawnym niepełnoletniego. Czy jednak naprawdę trzeba długo się przygotowywać do wizyty, której celem jest wyłącznie założenie konta bankowego? Wbrew pozorom nie! Mało tego, w wielu bankach konto dla dziecka możemy założyć przez internet! A co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka? Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać przed złożeniem wniosku o otwarcie rachunku bankowego.
Pierwszym dokumentem, bez którego nie można wyobrazić sobie zakładania konta dla dziecka, jest oczywiście dokument tożsamości. Na jego podstawie bank może stwierdzić, że dziecko faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oczywiście wszyscy mają świadomość faktu, że niepełnoletni nie zawsze muszą legitymować się dowodem osobistym (nie ma w końcu obowiązku posiadania tego dokumentu, jeśli nie przekroczyło się 18. roku życia), dlatego banki idą rodzicom z dziećmi na rękę i zazwyczaj pozwalają na weryfikację tożsamości przy pomocy jednego z poniższych dokumentów:
paszport
dowód osobisty
legitymacja szkolna
Największym ukłonem w stronę najmłodszych klientów jest oczywiście możliwość przedstawienia legitymacji szkolnej, czyli dokumentu, które posiada każde dziecko w wieku szkolnym (od 7. roku życia).
Kolejnym dokumentem, który należy przedstawić w zdecydowanej większości banków, jest akt urodzenia dziecka. Co oczywiste, osoby niepełnoletnie nie mają pełni zdolności do czynności prawnych - z tego względu otwarcie rachunku bankowego musi odbywać się za wiedzą i zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. To oczywiście rodzi pewne implikacje. Musimy bowiem przedstawić w banku dokumenty poświadczające, że mamy status prawnego opiekuna, a ten jest zapisany między innymi w akcie urodzenia (lub w akcie przysposobienia). Oczywiście bank może też przyjąć inne dokumenty zawierające dane dziecka i rodzica - warunkiem jest jedynie fakt, aby były to dokumenty wydane przez organy państwowe.
Ciekawostka: akt urodzenia może okazać się niezbędny, jeśli rodzic i dziecko mają inne nazwiska. W takiej sytuacji pracownicy banku nie zawsze wierzą na słowo (w odróżnieniu od sytuacji, gdy legitymujemy się dowodem osobistym z identycznymi nazwiskami i adresem zamieszkania). Z tego względu osoby, których dzieci noszą inne nazwiska, muszą obowiązkowo wziąć ze sobą akt urodzenia, aby poświadczyć status rodzica.
Przeczytaj także: Od ilu lat można mieć kartę płatniczą?
Dokument tożsamości dziecka oraz dokument poświadczający bycie prawnym opiekunem to jedyne dokumenty, których potrzebujemy, kiedy wybieramy się do banku celem otwarcia rachunku dla dziecka. Nie jest to jednak koniec wymagań - okazuje się bowiem, że oprócz wymagań formalnych banki stawiają także dodatkowy warunek: obowiązek prowadzenia konta przez rodzica w danym banku. Wynika to z faktu, że w przypadku najmłodszych klientów nie oni są właścicielami konta, lecz dorośli - taka sytuacja ma miejsce szczególnie w przypadku kont dla dzieci poniżej 13. roku życia.
Lista banków, w których rodzice nie muszą posiadać własnego rachunku, aby móc założyć konto dla dziecka, jest całkiem długa i znajdują się na niej niemal wszystkie najpopularniejsze instytucje bankowe w Polsce. W tych bankach jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, jest przedstawienie dokumentu tożsamości dziecka oraz dokumentu poświadczającego bycie rodzicem. W których bankach można założyć konto dla dziecka bez konta dla rodzica?
Allor Bank - Konto internetowe (od 1. roku życia)
Credit Agricole - Konto dla Ciebie GO! (od 13. do 18. roku życia)
Getin Bank - Konto Proste Zasady Junior (od 13. do 18. roku życia)
ING Bank Śląski - Konto z Lwem Mobi dla Nastolatka (od 13. do 26. roku życia)
mBank - eKonto Możliwości (od 13. do 24. roku życia)
PKO BP - PKO Konto Pierwsze (od 13. do 18. roku życia)
Santander Bank Polska - Konto Jakie Chcę dla Dziecka (do 13. roku życia)
Santander Bank Polska - Konto Jakie Chcę dla Młodych (od 13. do 26. roku życia)
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku innych rodzajów kont (szczególnie dla dzieci w wieku poniżej 13 lat). Wówczas rodzice muszą posiadać własny indywidualny rachunek bankowy - na szczęście banki nie wymagają długiego stażu, dlatego można najpierw otworzyć „dorosłe” konto, a później od razu otworzyć konto osobiste dla dziecka. Warunki są następujące:
BNP Paribas - Konto Samodzielniaka (do 18. roku życia)
mBank - eKonto Junior (do 13. roku życia)
Millenium - Konto 360° Junior (do 18. roku życia)
Pekao SA - Konto Przekorzystne dla Młodych (do 26. roku życia)
PKO - PKO Konto Dziecka (do 13. roku życia)
Wizyta w oddziale to jeden z najprostszych sposobów na założenie konta dla dziecka - niemniej jednak nie jest to jedyne wyjście. Jeśli nie masz ochoty marnować czasu na wizytę w bankach i czekanie w długich kolejkach, możesz równie dobrze założyć konto przez internet. Procedura wygląda podobnie jak przy zakładaniu normalnego konta (należy wypełnić wniosek, przejść weryfikację i poczekać na wizytę kuriera, który wręczy paczkę z umową oraz kartą do konta), niemniej jednak warto pamiętać o tym, że w bankach, które wymagają od rodziców posiadania własnego konta, funkcja otwarcia nowego rachunku jest widoczna dopiero po zalogowaniu do bankowości elektronicznej. Innymi słowy, należy zalogować się na swoje konto w banku, a następnie kliknąć przycisk „Otwórz nowe konto” i wybrać opcję rachunku dla dziecka. Aplikacja lub strona internetowa Twojego banku przeprowadzą Cię przez kolejne kroki otwierania konta.
Tym, co chyba jest największą zaletą kont dla dzieci, jest fakt, że w zdecydowanej większości banków najmłodsi klienci nie ponoszą żadnych opłat za korzystanie z podstawowych funkcjonalności swoich rachunków bankowych. Aktualnie prawie wszystkie instytucje oferują bezwarunkowo darmowe konta - niektóre natomiast naliczają opłaty (np. za kartę płatniczą), ale jednocześnie dają zwolnienie z prowizji po spełnieniu prostych warunków takich jak np. dokonanie 1 transakcji kartą w miesiącu.
Zgodnie z polskim prawem konto w banku w imieniu dziecka może założyć wyłącznie rodzic lub opiekun prawny - nie może tego zrobić nikt inny (nawet rodzeństwo lub dziadkowie). Banki nie wymagają obecności obojga rodziców, dlatego do założenia konta jest potrzebna obecność tylko jednego z nich. Jeśli dziecko nie będzie miało zgody opiekuna prawnego (który musi np. towarzyszyć podczas wizyty w banku lub podać swoje dane przy wniosku elektronicznym), bank automatycznie odrzuci wniosek o konto osobiste.
Aby założyć konto w banku, nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o dochodach rodzica. Jedynymi dokumentami, jakimi należy się wylegitymować, są dokumenty tożsamości rodzica oraz dziecka, a także dokument poświadczający bycie opiekunem prawnym (np. akt urodzenia dziecka).
Prawie wszystkie banki w Polsce oferują liczne promocje dla klientów - także tych najmłodszych. W ramach niektórych akcji specjalnych dzieci zakładające konto w banku mogą otrzymać gadżety (np. smartwatch lub tablet), natomiast inne banki oferują gotówkę. Odwiedź naszą stronę i sprawdź najlepsze promocje za założenie konta w banku!