Konta bankowe dla młodych i młodzieży

KONTA BANKOWE DLA MŁODYCH I MŁODZIEŻY

Konta bankowe dla młodych i młodzieży

Czym powinno cechować się dobre konto dla młodych? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Od kilku lat posiadanie przez dzieci i młodzież własnego rachunku bankowego nie jest niczym dziwnym - coraz więcej płatności odbywa się wyłącznie elektronicznie (np. płatności w internecie), przez co posiadanie wyłącznie gotówki może uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Jak wybrać najlepsze konto młodzieżowe? Ile kosztuje konto z kartą dla młodych w wieku 13-18 lat i co zrobić, aby uniknąć comiesięcznych opłat? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami największych banków w Polsce i przekonaj się, jak łatwo założysz konto z kartą bez wychodzenia z domu!

W jakim banku najlepiej założyć konto dla młodych?

Wybór banku, w którym będziemy trzymać pieniądze, to poważna decyzja, którą powinno się przemyśleć. Nie chodzi tu nawet o bezpieczeństwo (w razie upadku każdego banku w Polsce Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia wypłatę środków o wartości do 100 tysięcy euro), lecz o wygodę użytkowania. Musimy przecież pamiętać o tym, że konto będzie używane przez młodych - a więc powinno być maksymalnie proste i bezpłatne. Podczas wyboru najlepszego konta dla młodzieży należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:


W każdym rankingu kont młodzieżowych najwyższe miejsca zajmują te banki, które oferują takie warunki jak m.in. prowadzenie konta z 0 zł i brak opłat za kartę, bezpłatne wypłaty z bankomatów i możliwość wykonywania płatności mobilnych (BLIK, Apple Pay, Google Pay). W zasadzie wszystkie banki w Polsce oferują możliwość założenia konta przez internet, dlatego nie trzeba wiele, aby znaleźć najbardziej opłacalną ofertę.

Konta bankowe dla dzieci i dla młodzieży - czym się różnią od zwykłych rachunków bankowych?

Z reguły banki oferują swoim klientom trzy rodzaje kont: konta dla dzieci (w wieku od 0 do 13 lat), dla młodzieży (13-18 lat) oraz zwykłe konta dla osób pełnoletnich. Niekiedy także można spotkać się ze specjalnymi ofertami dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia (są to tzw. konta studenckie). Czym się różnią od standardowych rachunków bankowych? Wbrew pozorom różnica nie jest zbyt wielka - konta dla dzieci po prostu charakteryzują się niższymi opłatami oraz bardziej korzystnymi warunkami oferty. W zdecydowanej większości banków konta dla młodzieży są prowadzone całkowicie za darmo, podobnie sprawa wygląda z opłatami za korzystanie z karty płatniczej i wypłaty z bankomatów. Podczas gdy w cennikach „dorosłych” kont obowiązują opłaty, z których możemy zostać zwolnieni przy dokonaniu określonej liczby transakcji kartą i zapewnieniu odpowiednich comiesięcznych wpływów na konto, rachunki dla dzieci, młodzieży i studentów są darmowe lub - jeśli obowiązują opłaty - warunki zwolnienia są znacznie prostsze do spełnienia. Zazwyczaj bowiem, aby nie płacić za prowadzenie konta, wystarczy wykonać 1-5 transakcji kartą miesięcznie i gotowe!

Czy można założyć konto dla nastolatka bez zgody rodziców?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista - zgodnie z polskim prawem osoby niepełnoletnie nie mogą założyć konta w banku bez pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. To oznacza, że dziecko nie może samodzielnie uzupełnić wniosku o konto - jeśli nie zostanie udzieloną zgoda rodzica, wniosek zostanie automatycznie odrzucony. Jest to oczywiście związane z ograniczeniem zdolności do czynności prawnych, jakie obowiązuje wszystkich niepełnoletnich. Ponadto w przypadku kont dziecięcych rodzice mają wgląd w stan konta i mogą blokować niektóre przelewy.

Najlepsze banki dla młodych - ranking

Który bank w Polsce zapewnia najlepsze warunki dla młodych klientów w wieku 13-18 lat? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co uznamy za najistotniejszy czynnik. Dla jednych jest to możliwość wypłacania pieniędzy za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce, dla innych natomiast - bogaty program rabatowy działający w tysiącach sklepów w kraju, możliwość szybkiego otwarcia rachunku oszczędnościowego albo dostęp do karty wielowalutowej umożliwiającej bezpłatne transakcje za granicą. Ile osób, tyle opinii, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wraz z dzieckiem wszystkie oferty. Tylko w ten sposób ustalimy, który bank zasługuje na to, aby zajmować się pieniędzmi naszej pociechy. Z całą pewnością jednak w rankingu konta dla młodych 13-18 lat znajdują się takie banki jak:

  1. mBank - eKonto możliwości

  2. Bank Millenium - Konto 360° Junior

  3. Pekao SA - Konto Przekorzystne do 26 lat

  4. PKO BP - Konto pierwsze

  5. Santander - Konto Jakie Chcę dla młodych

  6. ING Bank Śląski - Konto Mobi

  7. BNP Paribas - Konto Samodzielniaka

  8. Getin Bank - Konto Proste Zasady Junior

  9. Credit Agricole - Konto dla Ciebie MOVE!

  10. Alior Bank - Konto dla Młodych

  11. Nest Bank - Nest Konto Samodzielne

  12. Bank Pocztowy - Konto w Porządku Start

Gdzie założyć konto dla młodych? Sprawdź oferty premii na start!

Dobre konto dla dziecka to takie, które ma przejrzyste warunki oferty i nie ma żadnych ukrytych opłat. Ale czy wiesz, że coraz częściej przy założeniu konta dla swojego dziecka możecie otrzymać premię na start? Banki regularnie zachęcają swoich klientów do skorzystania właśnie z ich oferty i proponują atrakcyjne bonusy, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest sprawdzić, ile możecie zyskać za samo założenie rachunku bankowego. Rodzaje korzyści różnią się w zależności od konkretnej oferty, niektóre banki proponują bowiem premię w gotówce (nawet do 300 złotych), natomiast inne zachęcają m.in. gadżetami o wartości do kilkuset złotych. Wśród przykładowych bonusów, na jakie może liczyć twoje dziecko, można wymienić m.in.:

Wysokość premii za założenie rachunku bankowego jest uzależniona od aktualnych ofert, powyższe informacje mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty handlowej. Aby sprawdzić aktualne promocje na konto dla młodych 13-18 lat, odwiedź specjalną zakładkę w serwisie Wydawaj Dobrze i sprawdź warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać nagrodę.

Dlaczego warto założyć dziecku konto w banku?

Obecnie niemal wszystkie banki w Polsce oferują specjalne rodzaje konta dla młodych 13-18 lat. Powód takiego działania jest oczywisty: żyjemy w czasach, gdy życie bez konta jest praktycznie niemożliwe. Podczas gdy jeszcze 10 lat temu konto młodzieżowe uchodziło za fanaberię, obecnie nie jest to nic nadzwyczajnego. Raport Związku Banków Polskich wskazuje, że odsetek nastolatków posiadających własne konto w banku w 2019 r. wynosił 80% wobec 40% w 2009 r. Rodzice dzieci często decydują się na założenie swoim pociechom własnego rachunku, aby umożliwić im wygodne korzystanie ze wszystkich funkcjonalności współczesnego życia - osoby bez konta mają m.in. utrudnione korzystanie z takich aplikacji jak Uber, Free now czy Glovo, muszą korzystać z dodatkowo płatnej wysyłki za pobraniem i są skazane na ciągłe noszenie przy sobie gotówki. Dzięki kontu bankowemu wszystkie te trudności odchodzą w niepamięć - nawet najprostsze konto bankowe dla nieletnich zapewnia możliwość płatności kartą oraz BLIKIEM, a nawet płatności telefonem w ramach Apple Pay czy Google Pay. Innymi słowy - rachunek bankowy to wstęp do normalnego życia bez żadnych ograniczeń.

Konto dla ucznia? Zastanów się nad otwarciem rachunku oszczędnościowego!

Zdecydowana większość rodziców decyduje się na otwarcie konta dla swojego dziecka, aby wpłacać na nie kieszonkowe oraz pieniądze na bieżące wydatki. Ta opcja jest przydatna szczególnie wtedy, gdy dziecko jest zdane samo na siebie (np. znajduje się na kolonii i dzwoni do rodziców, że skończyły mu się pieniądze). Wielu rodziców idzie jednak o krok dalej i oprócz zwykłego konta bankowego otwiera także konto oszczędnościowe, na którym gromadzone są środki na start w dorosłe życie. Dzięki regularnym wpłatom oraz wysokiemu oprocentowaniu możemy w ten sposób zapewnić naszym pociechom poważny zastrzyk gotówki, który pomoże w rozpoczęciu samodzielnego życia (np. w zakupie własnego mieszkania). Konto oszczędnościowe to rachunek, którego depozyt można wypłacić dopiero po osiągnięciu przez dziecko określonego wieku - a dzięki regularnym wpłatom (np. środków uzyskanych dzięki 500+) sprawimy, że w krótkim czasie na koncie znajdzie się naprawdę pokaźna kwota! Rachunki oszczędnościowe dla młodych są oferowane przez praktycznie wszystkie banki działające w Polsce. Szczegółowe porównanie ofert, a także informacje na temat aktualnych promocji, znajdziesz w naszym serwisie Wydawaj Dobrze. Lista jest aktualizowana na bieżąco, dlatego możesz mieć pewność, że będziesz widzieć tylko obowiązujące okazje!

Konto dla ucznia - wady i zalety

Czy warto założyć dziecku konto w banku? Dla wielu młodych własna karta płatnicza to pierwszy krok w dorosłość, a także duże ułatwienie. Współczesny świat przechodzi w erę cyfrowego pieniądza, dlatego z roku na rok będziemy obserwować postępujący zanik gotówki. Innymi słowy - kto nie będzie posiadać konta, będzie pozbawiony dostępu do wielu funkcjonalności. Z tego względu odpowiedź na pytanie, czy dziecko powinno mieć konto w banku, jest oczywista. Własny rachunek bankowy to pierwszy krok do niezależności, a także szansa na opanowanie sztuki zarządzania własnymi finansami. Warto, aby nauka przebiegała stopniowo i pod czujnym okiem rodzica - tylko wtedy bowiem możemy mieć pewność, że dziecko zrozumie wartość pieniądza, którego nie widzi na oczy.

Zalety kont dla młodych:

Wady kont dla młodych:

COPYRIGHT © WYDAWAJDOBRZE.COM WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Wszystkie użyte na niniejszej stronie internetowej znaki towarowe i nazwy firmowe lub towarowe należą lub/i są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Wykorzystujemy ciasteczka(ang. cookies) oraz podobne technologie w celu świadczenia usług, dostosowanie serwisu do indywidualnych preferencji oraz w celach statystycznych i reklamowych. Możesz zawsze wyłączyć mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia, szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie